url چیست وچند نوع دارد؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات آموزشی
  4. chevron_right
  5. url چیست وچند نوع دارد؟

url چیست؟

url مخفف شده کلمه Uniform Resource Locator است.این عبارت به معنای روشی هماهنگ و یکپارچه برای تعیین محل منابع در فضای دیجیتال می باشد.منظور از کلمه منابع ، پرونده های متفاوتی مانند عکس ، متن ، فیلم و… است.در حقیقت url همان آدرسی است که شما را به سمت سایت های مختلفی هدایت می کند. شما برای بازکردن سایت ها ، دانلود تصویر ، فیلم ، برنامه ها و نرم افزارهای مختلف و…از آن استفاده می کنید.

بازکردن یک پرونده روی دیسک سخت کامپیوتر شما به آسانی با دوبار کلیک بر روی آن حاصل می شود.اما اگر قصد داشته باشید یک فایل را از راه دور باز کنید مانند وب سرورها باید آدرس منحصربه فرد آن را یا به اصطلاح url آن را بدانید به طوری که مرورگر شما متوجه بشود که کجا به دنبال آن پرونده باشد.در حقیقت این آدرس منحصر به فرد به مرورگرشما مکان موردنظر را نشان می دهد.

برای اینکه این موضوع را بهتردرک کنید به بالای صفحه مرورگرخود نگاه کنید همان طور که متوجه شدید در آدرس بار مرورگر لینکی وجود دارد که آن همان url است و مرورگربا این url متوجه شده که باید این صفحه رابرای شما بارگزاری کند.

urlچیست

بخش های اصلی در ساختار url چیست؟

هر  urlشامل سه بخش می باشد:

برای اینکه این مطلب را بهتر متوجه بشوید به url مربوط به سایت تبلیغات اصفهان توجه کنید:

https://advertisingisfahan.ir/

پروتکل:

وظیفه این بخش برقراری ارتباط بین مرورگر و سرور است. در واقع پروتکل مجموعه ای از مقررات و قوانین مرتبط را مشخص می کند.معروف ترین پروتکل ها عبارت هستند از HTTP ، HTTPS ، FTP ، Mailto و… که در مثالی که ما مطرح کردیم پروتکل https بود.

دامنه:

دامنه در حقیقت همان  IPهست.دراین بخش شما به آدرس مقصد کلی کاربر دست پیدا می کنید.دامنه های مختلف با سیستم DNS روی یک IP قرار می گیردند.نام دامنه در مثال قبلی وب سایت شرکت تبلیغات اصفهان می باشد.

پسوند:

پسوند های متفاوتی برای دامنه هست که هر کدام از این پسوندها مشخص کننده فعالیت و کار آن وبسایت می باشد.از معروف ترین آنها می توان com,ir,net,org,info  را نام برد.پس متوجه شدید که هر پسوند کاربرد متفاوت دارد و خدمات آن نیز متفاوت و جدا از یکدیگر است.

انواعurl
انواع پسوند
پسوند عمومی

این پسوندها از قدیمی ترین پسوندها می باشند.که برای استفاده عموم بدون محدودیت به کار می روند.

پسوند اختصاصی

برای این پسوندها قوانین و مقررات خاصی وجود دارد.

پسوند ملی

این گونه پسوندها را فقط ساکنان آن کشور می توانند استفاده کنند.

 

پیشنهاد مطالعه:
ربات افزایش بازدید واقعی سایت از گوگل
ربات افزایش بازدید واقعی از گوگل

ربات افزایش بازدید سایت از گوگل

نرم افزار افزایش بازدید سایت مطاله متن کامل

فیلتر شکن رایگان
فیلتر شکن رایگان

فیلتر شکن (به انگلیسی: Internet censorship circumvention) در اصطلاح معمول به مجموعه ‌ای از روش ‌ها و برنامه های گوناگون مطاله متن کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.