کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات آموزشی
 4. chevron_right
 5. کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده
 • مزایای یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟
 • زبان برنامه نویسی پایتون در چه حوزه هایی کاربرد دارد؟
 • علم داده یا دیتا ساینس چیست؟
 • ابزارهای قدرتمند برای مدیریت و تحلیل data science چیستند؟
 • کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده چیست؟

برنامه نویسی از جمله به روز ترین و پردرآمدترین مشاغل در دنیا محسوب می شود و با توجه به پیشرفت چشم گیری که تاکنون و در زمینه های مختلف داشته، پیش بینی می شود این روند را همچنان ادامه دهد؛ بدین سبب افراد زیادی تمایل به یادگیری برنامه نویسی و ورود به این حوزه دارند. بدیهی است که ورود به هر حوزه و عرصه ای جهت فعالیت و درآمد زایی، نیاز به فراگیری علوم و فنون مربوط به آن را داشته و علاقه مندان به حوزه ی برنامه نویسی می توانند با شرکت در دوره های آموزش برنامه نویسی در اصفهان، مهارت لازم جهت فعالیت در این زمینه را کسب نموده و همچنین از امکاناتی همچون کارآموزی در محل شرکت و … برخوردار گردند.

مزایای زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون، به جرات یکی از پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی در دنیاست. ما در مقالات پیشین نیز به مزایا و کاربرد های گسترده ای که پایتون دارد به صورت مفصل صحبت کرده ایم و در صورت نیاز می توانید به مقالات مرتبط مرجعه نمایید. اما به طور خلاصه می توان گف که زبان برنامه نویسی پایتون، به دلیل سادگی و روان بودن و به اصطلاح سطح بالا بودن و هم چنین قابلیت بالای آن در تطبیق پذیری با سایر پلتفرم ها، از محبوبیت بالایی در میان برنامه نویسان برخوردار است. طبق آخرین آمار، افرادی که در کلاس های آموزش برنامه نویسی پایتون در اصفهان و سایر شهرها شرکت می کنند، نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی، بیشتر بوده و این خود نشان دهنده ی آینده ی روشنی است که در انتظار این زبان محبوب و فعالان این حوزه است. همانطور که اشاره کردیم، حوزه های کاربردی زبان برنامه نویسی پایتون بسیار وسیع و گسترده است. یکی از کاربرد های پایتون، در علم داده یا دیتا ساینس است. این روزها و باتوجه به حجم بالای داده ها در شرکت ها و مراکز اداری و تجاری، ابزار ها و نرم افزارهای گوناگونی جهت تحلیل و نگهداری این داده ها به وجود آمده اند. اما در میان این ابزار ها و نرم افزارها، قطع به یقین مواردی وجود دارد که نسبت به بقیه عملکرد بهتری داشته باشد.

پایتون، بهترین انتخاب برای علم داده

در یک جمله می توان گفت که پایتون، بهترین انتخاب برای علم داده محسوب می شود، به عبارت دیگر، یکی از کاربرد های مهم زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده است. علم داده چیست؟ به زبان ساده بخواهیم بگوییم، علم داده یعنی از مجموعه از داده ها و اطلاعات، پی به موضوعی ببریم و یا مواردی را کشف کنیم و نتایج مختلف را بدست آوریم. حال برای این کار، زبان پایتون، یکی از بهترین انتخاب هاست. ویژگی ها و امکانات منحصر به فردی که پایتون در اختیار کاربر می گذارد، سبب شده تا نسبت به سایر روش ها در تجزیه و تحلیل دیتا ساینس کاربردی تر باشد. این ویژگی ها عبارتند از:

 1. سهولت یادگیری و استفاده: زبان پایتون، یک زبان سطح بالاست و به زبان انسان نزدیک است و درواقع یادگیری و فهم آن نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی، به مراتب ساده تر است و همین امر سبب شده تا زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده کاربرد داشته باشد و افراد مختلف (حتی کسانی که آشنایی با برنامه نویسی ندارند) به راحتی بتوانند استفاده از پایتون در علم داده را فراگیرند.
 2. سرعت بالای کار با پایتون: به طورکلی پایتون به روند کار، سرعت می بخشد، از سرعت یادگیری گرفته تا مواردی همچون، زمان اجرای کد، عیب یابی و … را تسریع می بخشد که خود یکی از مزایای مهم در کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده به حساب می آید.
 3. انعطاف پذیری بالا: یکی دیگر از مواردی که سبب کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده شده است، قابلیت تطبیق پذیری پایتون با پلتفرم های مختلف است. درواقع پایتون یک زبان مقیاس پذیر و انعطاف پذیر در میان زبان های برنامه نویسی به شمار می آید و همین باعث افزایش دامنه ی کاربرد آن در حوزه ای گوناگون از جمله data science گشته است.
 4. تجسم داده به صورت گرافیکی: دارا بودن کتابخانه های متعدد و متنوع در پایتون، باعث شده تا بتوان به راحتی داده های موجود در پایگاه داده را در قالب نمودار و طرح واره های گرافیکی درآورد.

موارد استفاده از پایتون در دیتاساینس

افرادی که با مجموعه ای داده ها در حجم بالا و در قالب پایگاه های داده ای کار می کنند، اغلب اعمال خاصی را بر روی داده ها انجام می دهند و صرقا پایگاه های داده ای، جهت بایگانی و نگهداری اطلاعات نیست؛به طور مثال، داده های رقمی، نیاز به تجزیه و تحلیل، مقایسه، اعمال تغییرات مختلف بر روی دسته ی خاص و… دارد. انجام چنین مواردی بر روی داده ها در حجم بالا کار چندان ساده ای نیست، بخصوص اگر داده ها از حساسیت بالایی برخوردار باشد، ریسک انجام عملیات مختلف نیز به همان میزان افزایش می یابد، اما با استفاده از پایتون در علم داده، بسیاری از مشکلات حل شده و به راحتی می توان تمامی موارد ذکر شده را با استفاده از کتابخانه ها و توابع موجود در پایتون انجام داد.

به طور کلی، عملیات مختلفی را می توان بر روی پایگاه داده اعمال کرد و هر یک از این عملیات، در نوع خود حساس و مهم هستند. به طور مثال، دریافت و استخراج اطلاعات از پایگاه داده و اعمال فیلتر های مختلف، یکی از ساده ترین مواردی است که با آن سروکار خواهید داشت و پایتون برای همین مورد هم توابع و کتابخانه های خاص خود را دارد که باعث سرعت بخشیدن به روند کار می شود و به نوعی جزء مزایای کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده به حساب می آید.

کاربرد زبان برنامه نویسی پایتون در علم داده به سه دسته ی اصلی:

 1. یادگیری ماشین
 2. تجزیه و تحلیل داده ها
 3. بصری سازی اطلاعات

تقسیم بندی می شود که هر کدام به نوبه ی خود مجموعه ای از فرآیند ها و الگوریتم ها می شود.

پیشنهاد مطالعه:
بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی پایتون (1+5 سایت)

بهترین سایت های آموزش رایگان برنامه نویسی پایتون  بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی پایتون کدامند؟ برای آموزش برنامه نویسی مطاله متن کامل

پایتون یا جاوا اسکریپت؟ مقایسه و بررسی 0 تا 100 معایب و مزایا

پایتون یا جاوا اسکریپت؟ کدوم رو یاد بگیریم؟ پایتون یا جاوا اسکریپت ؟ کدام بهتر است؟ درآمد پایتون بیشتر است مطاله متن کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.