پایتون یا جاوا اسکریپت؟ مقایسه و بررسی 0 تا 100 معایب و مزایا

پایتون یا جاوا اسکریپت؟ کدوم رو یاد بگیریم؟

پایتون یا جاوا اسکریپت ؟ کدام بهتر است؟
درآمد پایتون بیشتر است یا جاوا اسکریپت؟
کدام برای افراد مبتدی مناسب تر است؟ جاوا اسکریپت یا پایتون؟
برای افرادی که قصد مهاجرت دارند یادگیری کدام بهتر است؟ پایتون یا جاوا اسکریپت؟
و تمام آنچه ذهن شما را به خود مشغول ساخته در این مقاله بدان پاسخ خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

پادکست و نسخه صوتی محتوای این مقاله

برنامه نویسی جزء مشاغلی است که تنوع آن بسیار زیاد است؛ ظهور زبان های برنامه نویسی متعدد، تحولی عظیم را در این عرصه به وجود آورد و بستری را فراهم کرد تا افراد زیادی بتوانند با فراگیری علوم مربوطه، به عنوان منبعی برای کسب درآمد در آن فعالیت کنند. تصور و باور غلطی که وجود دارد این است که تنها افرادی که تحصیلات دانشگاهی در زمینه ی کامپیوتر دارند همانند مهندسین کامپیوتر در گرایش هایی چون نرم افزار می توانند در حوزه ی برنامه نویسی فعالیت کنند، در حالی که این تصوری کاملا اشتباه است.

چنانچه شما جزء افرادی هستید که هیچ پیش زمینه ای در برنامه نویسی ندارید و رشته تحصیلی تان ربطی به کامپیوتر ندارد هم می توانید وارد این حوزه شوید و در آن موفق شوید. رمز موفقیت شما در برنامه نویسی، پشتکار و تلاش خودتان است نه صرفا تحصیلات دانشگاهی. شما می توانید با شرکت در کلاس های برنامه نویسی معتبر و گذراندن دوره های مربوطه، به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید. شرکت تبلیغات اصفهان، برگزار کننده دوره های برنامه نویسی و آموزش پایتون در اصفهان می باشد. این مجموعه با آموزش اصولی و تخصصی زبان برنامه نویسی پایتون، تمام اهتمام خود را در جهت پرورش برنامه نویسانی موفق به کار بسته است و شما با شرکت در این دوره ها، به صورت تضمینی می توانید وارد بازار کار پایتون شده و برای خود کسب درآمد کنید.

پایتون بهتر است یا جاوا اسکریپت؟

جاوا اسکریپت و پایتون هر دو جزء زبان های برنامه نویسی پرطرفدار و محبوب به حساب می آید، اما قطعا برایتان سوال است که بین پایتون یا جاوا اسکریپت کدام بهتر است؟ نکته ای که در ابتدای بحث باید خاطر نشان کنیم این است که به طور قاطع نمی توان گفت که جاوا اسکریپت بهتر است یا پایتون، این دو زبان پرطرفدار، هر یک مزایا، بازار کار و درآمد مختص خود را داشته و شما باید با توجه به شرایط و هدفی که دارید انتخاب کنید که در کدام زمینه فعالیت کنید. این دو زبان تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و هر کدام مزیت های منحصر به فرد خود را دارد، ما با مقایسه ی جاوا اسکریپت و پایتون از دیدگاه ها و زمینه های مختلف، شما را در انتخاب بهتر و درست یاری می کنیم.

پایتون-یا-جاوا-اسکریپت01-تبلیغات-اصفهان

مقایسه جاوا اسکریپت و پایتون از نظر ساختار

  • ساختار برنامه نویسی پایتون به گونه ای طراحی شده است که برای افراد مبتدی، مناسب تراست، دلیل این امر این است که پایتون زبانی ساده است و خوانایی بالایی دارد. با آشنایی نسبی به زبان انگلیسی، یک فرد غیر حرفه ای نیز قادر است کد نوشته شده به زبان پایتون را تا حد زیادی متوجه شود و این یک مزیت برای پایتون به حساب می آید؛ در حالیکه زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت از از این حد سادگی برخوردار نیست و پیچیدگی بیشتری در کد های آن به چشم می خورد. پس بین پایتون یا جاوا اسکریپت برای افراد مبتدی و کسانی که آشنایی چندانی با برنامه نویسی ندارند، پایتون گزینه ی بهتری است.
  • زبان برنامه نویسی پایتون و جاوا اسکریپت هر دو یک زبان برنامه نویسی شئ گرا هستند و از قابلیت object oriented بهره می برند.
  • بسیاری از برنامه نویسان از زبان های مختلف برای توسعه ی برنامه های بهره می برند؛ زبان جاوا اسکریپت و پایتون هر دو از این قابلیت برخوردارند اما پایتون انتخاب بهتری در این زمینه است، چرا که طیف گسترده ای از برنامه ها را به کمک آن می توان توسعه داد از جمله: توسعه وب، علم داده، یادگیری ماشین، طراحی اپلیکیشن و هوش مصنوعی.

پایتون-یا-جاوا-اسکریپت03-تبلیغات-اصفهان

  • زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، عمدتا در زمینه ی توسعه وب و پایتون بیشتر در زمینه ی یادگیری ماشین و هوش مصنوعی کاربرد دارد.
  • زبان برنامه نویسی پایتون و جاوا اسکریپت هر دو زبانی پویا هستند اما تمرکز پایتون بیشتر بر روی سادگی و یادگیری آسان است در حالیکه جاوا اسکریپت، عمده ی تمرکز حود را بر روی قابلیت تطبیق پذیری و انعطاف پذیری خود قرار داده است که هر کدام مزایای مختص خود را دارند.
  • خطایابی در کد های پایتون به مراتب از جاوا اسکریپت راحت تر است که این خود مزیتی ویژه محسوب می شود و به خصوص در پروژه های عظیم، این قابلیت بسیار کارآمد خواهد بود؛ پس از نظر خطایابی بین جاوا اسکریپت یا پایتون، پایتون با اختلاف بهتر است.
  • جالب است بدانید که پایتون در کنار تمام مزایا و برتری هایی که نسبت به جاوا اسکریپت دارد، معایبی را نیز دارد، از جمله اینکه سرعت اجرای برنامه در پایتون کند است اما در جاوا اسکریپت اینگونه نبوده و به دلیل سبک بودن بودن برنامه، سرعت اجرای بسیار بالایی دارد؛ البته در کنار این نکته باید یادآور شد که سرعت کد زدن در پایتون به دلیل ساده و روان بودن، بسیار بالاتر از سرعت کد زدن در جاوا اسکریپت است و می توان گفت این ویژگی تا حد زیادی، تاثیر منفی کندی سرعت اجرا در پایتون را از بین برده است.

مقایسه پایتون و جاوا اسکریپت از نظر درآمد و بازار کار

پایتون-یا-جاوا-اسکریپت02-تبلیغات-اصفهان

جاوا اسکریپت و پایتون هر دو دارای موقعیت های شغلی مناسب هستند و هر یک به نوبه ی خود بازار کار و فرصت شغلی زیادی است. طبق آخرین آمار در سال 2020، اگر چه تفاوت چشم گیری نبوده اما درآمد سالانه ی برنامه نویسان پایتون به طور متوسط، بیشتر از متوسط درآمد توسعه دهندگان جاوا اسکریپت بوده است، این در حالیست که پایتون به لحاظ محبوبیت در جایگاه سوم و جاوا اسکریپت در جایگاه اول قرار دارد. اما به دلیل اینکه نیاز بازار کار به برنامه نویسان و توسعه دهندگان پایتون بیشتر از جاوا اسکریپت است و میزان درخواست ها برای پروژه های پایتون بیشتر از جاوا اسکریپت است، بدیهی است که وضعیت فرصت شغلی و درآمد از طریق برنامه نویسی پایتون بهتر از جاوا اسکریپت است.

از مجموع بحث و در جواب این سوال که پایتون یا جاوا اسکریپت کدام بهتر است، باید بگوییم که جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، هر یک مزایا و برتری هایی دارد و این خود شمایید که در نهایت با توجه به علاقه، شرایط و … زبان مورد نظر خود را انتخاب می کنید و در آن شزوع به فعالیت می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نصب وردپرس در بستر زمپ

نصب وردپرس در بستر زمپ

احتمالا برای شما طراح سایت هم پیش آمده که به دنبال یک بستر برای تمرین و آزمایش ایده های خود…