جاوا یا پایتون؟ کدوم بهتره؟

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. دنیای طراحی سایت
 4. chevron_right
 5. جاوا یا پایتون؟ کدوم بهتره؟

مقایسه زبان پایتون و جاوا

 1. بین جاوا و پایتون کدام بهتر است؟
 2. جاوا سخت تر است یا پایتون؟
 3. بازار کار و درآمد پایتون بهتر است یا جاوا؟
 4. آموزش جاوا و پایتون هریک چقدر زمان می برد؟
 5. برای شروع، یادگیری کدام زبان بهتر است؟ جاوا یا پایتون؟

و سوالاتی از این قبیل که ذهن هر فرد فعال یا مبتدی در حوزه ی برنامه نویسی را به خود مشغول می سازد. ما در این مقاله قصد داریم تا با بررسی کامل هر دو زبان برنامه نویسی جاوا و پایتون، یک دید کلی از هر دو زبان برنامه نویسی را در اختیارتان قرار دهیم و در نهایت به این سوال که از بین دو زبان جاوا یا پایتون کدام بهتر است، پاسخ خواهیم داد.

اگر جزء افرادی هستید که به دنبال  آموزش پایتون در اصفهان هستید و می خواهید از این طریق به کسب درآمد بپردازید، باید در نظر داشته باشید که برای این کار باید به سراغ مراکز آموزشی و مجموعه های معتبر بروید که دوره های مربوط به آموزش برنامه نویسی جاوا یا پایتون را به صورت اصولی و تخصصی برگزار می کنند. مجموعه تبلیغات اصفهان، برگزار کننده ی دوره های مربوط به برنامه نویسی پایتون، جاوا و …، از مبتدی تا پیشرفته و به صورت کاملا تخصصی می باشد. این مجموعه، ضمن بهره گیری از اساتید و برنامه نویسان نمونه و مجرب در امر آموزش، این دوره ها را به طور منظم و تخصصی برگزار می کند؛ همچنین این مجموعه در زمینه ی طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی وب سایت و … نیز فعالیت دارد.

قدم اول برای مقایسه بین دو زبان برنامه نویسی، آشنایی و شناخت ویژگی های مربوط به هر یک از آن هاست؛ یعنی برای اینکه بتوانید تشخیص دهید بین جاوا یا پایتون، کدام بهتر است، باید اول با ویژگی ها و ساختار هر زبان به طور کلی آشنا شوید و سپس با آگاهی و تسلط بر ویژگی های هر دو زبان، می توان مقایسه را به طور اصولی و درست انجام داد.

جاوا-یا-پایتون-01-تبلیغات-اصفهان

آشنایی با زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون، یک زبان ساده برای برنامه نویسی است که اولین بار در سال 1991 معرفی شد. توصیف ساده بودن این زبان از آن حیث است، که پایتون بر خلاف دیگر زبان های برنامه نویسی، دارای کد های دستوری سخت و طولانی نبوده و به راحتی قابل فهم و یادگیری است. با تسلط نسبی بر زبان انگلیسی، معنا و مفهوم اکثر کد های پایتون مشخص است در حالیکه سایر زبان های برنامه نویسی این قابلیت را ندارند و می توان گفت، هدف اصلی طراحان این زبان، بالا بودن سطح خوانایی پایتون برای کاربران بوده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شبکه های اجتماعی اینستاگرام و پینترست از پایتون در بک اند خود استفاده کرده اند و حتی موتور جستجوی محبوب گوگل نیز برای طراحی برخی از قسمت ها از این زبان بهره برده است، پس می توان نتیجه گرفت که سادگی پایتون دلیلی بر قدرت مند نبودن آن نیست. زبان پایتون یک زبان برنامه نویسی عمومی است و فقط محدود به یک حوزه نمی شود. از پایتون در نوشتن برنامه های خیلی ساده تا پروژه های بزرگ می توان استفاده کرد و یکی از دلایل محبوبیت این زبان، متنوع بودن حوزه های کاربری آن است؛ به طور مثال از پایتون در طراحی وب سایت و توسعه وب، طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی و ساخت بازی های کامپیوتری، هوش مصنوعی، داده کاوی و … استفاده می شود. همچنین این زبان بسیار انعطاف پذیر بوده و قابلیت توسعه و تطبیق با سایر پلتفرم ها را دارد؛ البته لازم به ذکر است که این زبان، در کنار مزایا و ویژگی های مثبتی که دارد، معایبی را نیز دارد، به طور مثال:

 • پایتون یک زبان تفسیر کننده است (یعنی کد ها ابتدا به زبان ماشین تبدیل شده و سپس اجرا می شوند) و به همین دلیل کد های آن کامپایل نمی شوند که این موضوع سبب کاهش سرعت در پایتون شده است.
 • سادگی زبان پایتون به نوعی کاربر را بد عادت می کند، سادگی و روان بودن این زبان سبب می شود تا استفاده از سایر زبان های برنامه نویسی برای کاربران سخت تر و پیچیده تر باشد.
 • ارور ها و خطاهای موجود در پایتون به سرعت شناسایی نمی شود و زمان زیادی صرف بررسی کد و پیدا کردن خطاها می شود. عمدتا خطاها و ارور های موجود در پایتون در زمان اجرای کد نمایان می شوند.
مقالات پیشنهادی کاربران
محبوبترین اپلیکیشن های موبایل

آشنایی با معایب و مزایای هر یک، شما را برای انتخاب میان جاوا یا پایتون بهتر راهنمایی خواهد کرد.

آشنایی با زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا، یک زبان شئ گرا، سطح بالا و چند سکویی می باشد که قابلیت تطبیق با پلتفرم های مختلف را دارد؛ یعنی شما تنها با یک بار کد نویسی به زبان جاوا قادر خواهید بود که آن را در بستر های مختلف به اجرا در آورید و این یکی از مزایای مهم و کاربردی زبان جاوا محسوب می شود.

جاوا-یا-پایتون-02-تبلیغات-اصفهان

تفاوت های بین زبان برنامه نویسی پایتون و جاوا

 1. به طور کلی، زبان پایتون نسبت به جاوا ساده تر بوده و یادگیری آن نیز آسان تر و سریع تر است، به همین علت افراد مبتدی و یا افرادی که هیچ پیش زمینه ای در برنامه نویسی ندارند، بهتر است با برنامه نویسی را با زبان پایتون شروع کنند.
 2. کد های دستوری پایتون، کوتاه، ساده و روان بوده و از خوانایی بالایی برخوردارند، در حالیکه زبان جاوا، کد های دستوری طولانی تر و سخت تری نسبت به پایتون دارد. پیچیدگی کد های دستوری جاوا سبب شده تا برنامه نویسان تازه وارد رو به سمت زبان پایتون بیاورند.
 1. یکی از مباحث مهم در زبان های برنامه نویسی، استاتیک ( ایستایی) یا داینامیک بودن (پویایی) آن زبان است. زبان جاوا، یک زبان برنامه نویسی استاتیک و زبان پایتون، یک زبان برنامه نویسی داینامیک است؛ در زبان های استاتیک، برنامه نویس باید برای استفاده تعریف هر متغیر، نوع آن (int, string, float , …) را نیز مشخص کند  در حالیکه، در زبان های داینامیکی مانند پایتون، نیازی به مشخص کردن نوع متغیر نیست؛ به همین دلیل، کد نویسی و استفاده از زبان های داینامیک به مراتب ساده تر و روان تر از زبان های استاتیک است.
 2. انتقال پذیری زبان جاوا نسبت به پایتون بهتر است، این بدین معناست که زبان جاوا، در اکثر سیستم ها و پلتفرم ها قابلیت استفاده را دارد اما پایتون به مراتب کمتر از این قابلیت برخوردار است.
 3. میزان حافظه ای که پایتون در سیستم درگیر می کند بسیار بیشتر از جاوا است.
 4. سرعت اجرای کد ها در جاوا بسیار بالاتر از پایتون است.
 5. خطاها و ارور های موجود در کد های پایتون در زمان اجرا مشخص می شود، اما در زبان جاوا، خطا ها پیش از اجرای کد شناسایی می شوند و همین امر اجرای کد را تسریع می بخشد.

جاوا-یا-پایتون-03-تبیلغات-اصفهان

 

موارد ذکر شده تنها بخشی از چند تفاوت جاوا و پایتون بودند، این دو زبان، تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند که ما در این مقاله چند مورد از بارز ترین تفاوت ها را بیان کردیم؛ اگر تا به اینجای کار بخواهیم بگوییم که بین جاوا یا پایتون کدام بهتر است، با توجه به موارد ذکر شده، پایتون نسبت به جاوا  در بسیاری از موارد ارجحیت دارد اما باز هم به طور قطع نمی توان این نظر را داد، چرا که از دیدگاه بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان، زبان جاوا بهتر از پایتون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست