فیلتر شکن رایگان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. دنیای طراحی سایت
  4. chevron_right
  5. فیلتر شکن رایگان

فیلتر شکن (به انگلیسی: Internet censorship circumvention) در اصطلاح معمول به مجموعه ‌ای از روش ‌ها و برنامه های گوناگون می گویند که برای عبور از سد فیلترینگ و یا دور زدن تحریم های اینترنتی از آن استفاده می‌ نمایند. جستجوی کلمه فیلتر شکن رایگان و VPN (وی ‌پی‌ ان) از پر کاربرد‌ترین و بیشترین جستجو در گوگل در کشور ایران و برخی از کشورهای دیگر را دارا می باشد.

فیلتر شکن چیست

به علت گستردگی فیلترینگ و سانسور بسیاری از کاربران از این روش ‌ها و نرم‌افزار ها به دلیل سانسور اینترنت بهره می‌گیرند. البته فیلترشکن‌ ها می ‌توانند کاربرد امنیتی نیز داشته باشند یعنی با تغییر دادن پروتکل اینترنت شخص از هک ‌شدن او جلوگیری می نماید. فیلتر شکن رایگان یا vpn مناسب می‌تواند با رمزنگاری اطلاعات، امنیت کاربران را بالا ببرند. (منبع: ویکی پدیا)

تاریخچه فیلتر شکن رایگان

از لحاظ تاریخی اتصالات به سبک VPN از طریق مودم های شماره گیری یا خطوط اجاره ای با استفاده از مدارهای مجازی X.25 ، Frame Relay و Asynchronous Transfer Mode (ATM) ارائه می شدند. با این حال اینها VPN واقعی محسوب نمی شوند.

فیلترشکن های واقعی را می توان در سال ۱۹۹۶ جستجو کرد که مایکروسافت یک پروتکل تونل زنی نقطه به نقطه ایجاد کرد و همچنین به عنوان پروتکل تونل سازی نظیر نظیر یا PPTN شناخته می شود. این روشی برای ایجاد یک شبکه امن بین کاربران از طریق رمزگذاری داده ها و تشکیل یک تونل از طریق اتصال LAN یا WAN بود. PPTN انتقال داده را ایمن تر کرده و همچنان VPN محبوب باقی مانده است. به زودی پروتکل های دیگری برای ارائه خدمات VPN ساخته شد. در ابتدا آن ها توسط مشاغل و ارگانهای عمومی مورد استفاده قرار می گرفتند اما با گسترش گسترده استفاده از اینترنت ، VPN ارزان قیمت یا رایگان با هدف کمک به عموم مردم در استفاده ایمن و ایمن از اینترنت ایجاد شد. هدف این B2C VPN محافظت از کاربران در برابر سانسور ، هکرها ، داده کاوی و هرزنامه بود. بیشتر سرویس های VPN پس از سال ۲۰۰۵ تأسیس شدند. (منبع: ویکی پدیا)

فیلتر شکن رایگان معایب

معایب استفاده از فیلتر شکن رایگان

صدها برنامه فیلتر شکن رایگان وجود دارد که در دسترس هستند و به راحتی می توانید آنها را پیدا کرد. با این حال از بین این صدها برنامه مشخص شده است که درصد زیادی از آن ها دارای مشکلات امنیتی هستند که ممکن است خطر بزرگی برای امنیت کاربر ایجاد کند. بنابراین به عنوان یک کاربر عادی باید توجه داشته باشید که استفاده از همه آن برنامه های VPN رایگان برای شما ایمن نیست.

همچنین خطرات خاصی وجود دارد که توسط کارشناسان امنیتی در مورد استفاده از برنامه های VPN رایگان شناخته شده است. بنابراین کاربران باید از خطرات مرتبط با استفاده از این برنامه ها آگاه باشند به ویژه اگر آنها قصد استفاده طولانی مدت از این برنامه ها را دارند. باز هم از آنجا که نشان داده شده است که درصد زیادی از این برنامه ها دارای مشکلات امنیتی هستند که ممکن است داده های شما را به خطر بیندازد. در اینجا ۵ خطر استفاده از VPN رایگان و نحوه جلوگیری از آنها آورده شده است:

۱- ارائه دهنده فیلتر شکن رایگان ممکن است داده های خصوصی شما را به تبلیغ کنندگان بفروشد

همانطور که در مورد بسیاری از ارائه دهندگان خدمات VPN رایگان وجود دارد، آن ها از تبلیغاتی که تبلیغات خود را در دستگاه تلفن همراه شما نمایش می دهد درآمد کسب می کنند. البته بسیاری از برنامه های Play Store با شبکه تبلیغاتی خود Google ترکیب می شوند. اما هنوز برخی از توسعه دهندگان برنامه هستند که می خواهند چیزی بیش از فقط تبلیغات گوگل کسب نکنند. برای این منظور آنها رفتار آنلاین کاربر خود را ثبت می کنند و داده ها را به تبلیغ دهندگان می فروشند به این امید که بتوانند از برنامه های خود درآمد بیشتری کسب کنند. متأسفانه ارائه دهندگان فیلتر شکن رایگان زیادی وجود دارند که از این روش پیروی می کنند. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که ارائه دهنده خدمات شما اطلاعات شما را به تبلیغات شخص ثالث بفروشد.

۲- فعالیت خصوصی شما ممکن است تحت نظارت باشد

وقتی VPN را روی دستگاه تلفن همراه خود فعال می کنید به این معنی است که شما از یک شبکه خصوصی برای دسترسی به اینترنت از دستگاه خود استفاده می کنید. به طور معمول وقتی از یک شبکه خصوصی خصوصی استفاده می کنید هیچ فرآیند نظارت بر فعالیت آنلاین شما وجود نخواهد داشت. قرار است اتصال فیلتر شکن رایگان از فعالیت مرور شما در برابر هر نوع نظارت شخص ثالث محافظت کند. با این حال با بسیاری از برنامه های VPN رایگان مشخص شده است که ارائه دهندگان خدمات ممکن است فعالیت مرور شما را هنگام استفاده از برنامه آنها کنترل کنند.

۳- فیلتر شکن رایگان می تواند نرم افزارهای جاسوسی را روی دستگاه شما نصب کند

طبق تحقیقاتی که اخیراً توسط کارشناسان امنیتی انجام شده است حتی برنامه هایی که از اسکن Play Protect عبور کرده اند نیز ممکن است حاوی نوعی کد منبع مخرب باشند که قابل شناسایی نیست. این کد منبع فقط توسط برنامه های اسکن ویروس شخص ثالث قابل شناسایی است زیرا این کد اغلب در عمق کد منبع برنامه پنهان است. هدف از کد مخرب معمولاً نظارت بر فعالیت آنلاین شما و همچنین نصب نرم افزارهای جاسوسی بر روی دستگاه تلفن همراه شما است. داده های شما به نوبه خود به سرورهای شخص ثالث ارسال می شود و ممکن است از آنها برای اهداف بد استفاده شود.

۴- اتصال خصوصی ممکن است خصوصی نباشد

قرار است اتصال خصوصی شما خصوصی باشد اما در موارد بسیاری، مواردی از نشت آدرس IP وجود دارد که کاربران هنگام استفاده از برنامه های VPN رایگان در دستگاه های تلفن همراه خود آن ها را تجربه می کنند. نشت آدرس IP یا نشت DNS در شبکه های خصوصی رایگان بسیار رایج است زیرا رمزگذاری قوی برای امنیت اینترنت شما ندارد. در نتیجه ممکن است اتصال خصوصی فرض شده شما اصلاً خصوصی نباشد. بنابراین باید مراقب این نوع مشکلات باشید.

۵- شبکه خصوصی شما ممکن است در برابر حملات هکرها آسیب پذیر باشد

این بزرگترین خطر است. هنگامی که از یک اتصال شبکه خصوصی در دستگاه تلفن همراه خود استفاده می کنید باید بدانید که در معرض خطر حملات هکرها هستید. این بدان دلیل است که معمولاً یک اپلیکیشن موبایل رایگان دارای یک سیستم رمزگذاری بسیار ضعیف است که در برابر حملات هکرها بسیار آسیب پذیر است. در بعضی موارد این دلیل است که عکس های خصوصی افراد به دلیل استفاده از اتصال خصوصی با امنیت کم در معرض دید عموم قرار می گیرد.

فیلتر شکن رایگان

فیلتر کردن چیست و چگونه URL ها را مسدود می کند؟

اینترنت تقریباً در همه جنبه های زندگی ما رخنه کرده است. اینجا جایی است که ما کار می کنیم، یاد می گیریم، موسیقی و فیلم پخش می کنیم، راه حل هایی برای مشکلات بهداشتی پیدا می کنیم و از فروشگاه های آنلاین خرید می کنیم. اینترنت همه چیز ماست در حالی که مزایای زیادی مانند راحتی و کارایی دارد اما خطرات آن را به همراه دارد.

به خوبی شناخته شده است که یک جنبه تاریک در اینترنت وجود دارد و این شامل تصاویر ناپسند، سلاح های غیرقانونی، شناسنامه های به سرقت رفته و موارد دیگر است. مشکل این است که برای یافتن محتوای نامناسب مجبور نیستید آنقدر عمیق شوید. در حقیقت جستجوی وب حتی برای بی ضررترین موارد می تواند نتایج ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. اینجاست که فیلتر محتوا وارد می شود.

فیلتر مبتنی بر محتوا چیست؟

فیلتر کردن مبتنی بر محتوا یا فیلتر شناختی معمولاً توسط Google برای فیلتر کردن جستجوها و پیشنهاد نتایج براساس این اصطلاح و همچنین کاربر استفاده می شود. اگر عبارت جستجوی شما در توضیحات برجسته به نظر می رسد این فیلتر مبتنی بر محتوا است. اگر چندین بار اصطلاح یا اصطلاحات مشابه را چندین بار جستجو کرده باشید موتور جستجو این مورد را به خاطر می آورد و همچنان گزینه های مرتبط را ارائه می دهد. هر بار که یک جستجو را کامل می کنید بصورت شهودی در دانستن آنچه می خواهید بهتر می شود.

چرا مدارس وب سایت ها را مسدود می کنند؟

مدارس یکی از مهمترین نقش ها را در زندگی دانش آموزان دارند. آنها باید افراد و دانش آموزان را آموزش دهند و از آن ها محافظت كنند كه در دنیای دیجیتال امروز دشوارتر می شود. مدارس باید علیه موارد زیر اقدام كنند:

·      آزار و اذیت سایبری / زورگویی

·      خودزنی

·      پیشگیری از خودکشی

·      تیراندازی

·      افراطی شدن

·      سرقت هویت از هکرها

·      قرار گرفتن در معرض محتوای ناپسند بصورت آنلاین

مشکل این است که مدارس اغلب کمبود بودجه دارند و بسیار کم گسترش می یابند. معلمان اغلب در بسیاری از این نگرانی ها آموزش ندیده اند و منابع کافی برای محافظت در برابر همه تهدیدات را ندارد. بعلاوه اقدام علیه آنها فناوری مدام در حال تغییر، شبکه های اجتماعی در حال پیشرفت و مداومت هکرها، کلاهبرداران و شکارچیانی است که وقت و منابع بیشتری دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست