WHOIS چیست؟

WHOIS یک پایگاه داده در دسترس عموم است که به شما امکان می دهد دریابید چه کسی یک دامنه را مالک یا مدیریت می کند ، از جمله اطلاعات تماس مانند نام ، شماره تلفن و آدرس و غیره .

هویز دامنه چیست

هوییز دامنه

در دسترس بودن نام دامنه را بررسی کنید

اگر می خواهید از موجودیت نام دامنه مطلع شوید ، کافی است نام را در قسمت جستجوی WHOIS تایپ کنید تا در صورت موجود بودن دامنه به شما اطلاع دهیم .

صاحب دامنه پیدا کنید

چه بخواهید دامنه ای بخرید و چه بدانید چه کسی مالک آن است ، از قسمت جستجوی WHOIS ما استفاده کنید . نام دامنه را وارد کنید و اطلاعات کلیدی ، از جمله در دسترس بودن ، مالکیت ، ایجاد و انقضا را دریافت خواهید کرد .

whois domain
هویز دامنه

یاد بگیرید چه زمانی دامنه منقضی می شود

اگر می خواهید دامنه ای بخرید ، دانستن زمان انقضا آن مفید است . با نزدیک شدن تاریخ ممکن است مالک بخواهد بفروشد یا بهتر از آن ، بگذارید منقضی شود و شما در آنجا هستید تا آن را جمع کنید .

جستجوی WHOIS با هدف قرار دادن اطلاعات در مورد ثبت دامنه و در دسترس بودن ، با جستجو و کاوش در پایگاه داده WHOIS به شما کمک می کند . همچنین اطلاعات مالک ، سرپرست و تماس و سایر اطلاعات مهم را در اختیار شما قرار می دهد .

سوالات متداول

چه کسی صاحب نام دامنه است؟

یک دامنه می تواند توسط هر شخص ، نهاد یا سازمانی که به عنوان ثبت کننده دامنه نیز شناخته می شود ، متعلق به آن باشد .

پایگاه داده WHOIS چیست؟

پایگاه داده دامنه WHOIS لیستی از تمام دامنه های ثبت شده است و به طور منظم برای اهداف مختلف قانونی مورد استفاده قرار می گیرد . سرپرستان شبکه از WHOIS برای شناسایی و رفع مشکلات استفاده می کنند . به عنوان مثال ، از اطلاعات WHOIS می توان برای بررسی در دسترس بودن نام دامنه ، شناسایی نقض علامت تجاری و مسئول نگه داشتن ثبت نام نام دامنه استفاده کرد .

تأیید WHOIS حتی می تواند برای مقابله با هرزنامه یا کلاهبرداری مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا مدیران می توانند ثبت نام کنندگانی را که محتوای غیرقانونی ارسال می کنند یا در کلاهبرداری های فیشینگ شرکت می کنند ردیابی کنند . علاوه بر این ، موافقت نامه های شرکت بین المللی برای اسامی و شماره های اختصاص داده شده (ICANN) از ثبت نام دامنه ها با منع استفاده از لیست های WHOIS برای بازاریابی یا هرزنامه ها ، از جمله پرس و جوهای خودکار با حجم بالا ، در برابر یک سیستم ثبت یا ثبت خاص خاص ، محافظت می کند (مگر اینکه پرس و جوها با هدف مدیریت نام دامنه انجام می شود).

چگونه می توانم از ابزار WHOIS استفاده کنم؟

استفاده از ابزار جستجوی WHOIS بسیار آسان است . به سادگی می توانید نام دامنه ای را که می خواهید اطلاعات آن را مشاهده کنید در قسمت جستجو در صفحه اصلی WHOIS وارد کنید . از این طریق می توانید داده های کلیدی مربوط به دامنه را از جمله در دسترس بودن ، مالک دامنه و جزئیات ایجاد و انقضا را دریافت کنید .

داده های WHOIS چقدر دقیق است؟

از آنجا که داده های تماس ثبت نام کنندگان می توانند تغییر کنند ، ثبت کنندگان باید سالانه فرصت هایی را برای دارندگان دامنه برای بررسی و ویرایش داده های دامنه WHOIS خود فراهم کنن د. طبق قوانین ، امتناع از به روزرسانی این اطلاعات یا ارائه داده های نادرست می تواند منجر به تعلیق یا لغو دامنه ها شود .

علاوه بر این ، به کاربران اینترنت این امکان داده شده است تا در صورت کشف نادرست یا ناقص بودن جستجوی نام دامنه WHOIS ، شکایت کنند . در چنین مواردی ، ثبت کنندگان باید داده ها را به موقع تصحیح و تأیید کنند .

چرا داشتن پایگاه داده WHOIS ضروری است؟

توانایی یافتن سریع و دقیق اطلاعات دامنه به چند دلیل اصلی مهم است:

۱- چک WHOIS برای افرادی که در کار خرید و فروش دامنه هستند ضروری است . این افراد برای معاملات خود به روشی ارتباطی نیاز دارند . با جستجوی WHOIS یک یا چند روش برای دستیابی به صاحب فعلی آدرس وب فراهم می شود .

۲- پایگاه داده WHOIS راهی برای حفظ پاسخگویی برای افرادی است که به صورت آنلاین فعالیت می کنند . به عنوان مثال ، اگر احساس می کنید شخصی از علائم تجاری شما در وب سایت خود استفاده می کند ، پایگاه داده WHOIS روش های مختلفی را برای حل این اختلاف ارائه می دهد .

فهرست