فریلنس چیست؟

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. کسب و کار
 4. chevron_right
 5. فریلنس چیست؟

تعریف فریلنس

معرفی فریلنس به عنوان یکی از بهترین مشاغل دنیای فعلی شاید هنوز هم کسب درآمد از راه اینترنت، برای برخی از افرادغیر ممکن و عجیب به نظر بیاید. اشخاص زیادی هستند که معتقدند، پول حلال از راه زحمت و تلاش به دست می آید. اما پول به دست آوردن، آنچنان هم نیاز به عرق ریختن و زحمت ندارد. تنها یک ایده میخواهد. ایده ی اینکه میخواهید چه شغلی داشته باشید. بیایید کمی از این دنیای مجازی استفاده های، تامین کننده کنیم.
همانطور که فعالان جوامع مجازی و اینترنت، باعث کسب درآمد برخی دیگر از دست اندر کاران میشوند. شما هم میتوانید از نیازهای مردمی و فعالیت های آنها کسب درآمد کنید.
میخواهید شغل های قدیمی را انتخاب کنید. یا که در کنار پنجره بنشینید و با یک خط اینترنت کسب و کار خود رامدیریت کنید و کمپانی خود را بسازید.
مطمئنا مورد دوم را انتخاب میکنید. پس بگذارید کمی شما را با شرایط حاکم بر اینترنت آشنا کنیم. تا که بتوانید فریلنسر خودتان شوید.

تعریف فریلنسر

فریلنسر یک فرد خویش فرماست که خدماتی را معمولا به طور هم زمان به چند مشتری ارائه می دهد. او به عنوان رئیس خود ، کار می کند. یک فریلنسر منوی خدماتش را ، قیمت هایش را و بازار هدفش را خودش تنظیم می کند. دلیل انتخاب نام “فریلنسر” برای این افراد این است که آنها به صورت آزادانه (Free) و یا نزدیک به این شرایط کار می کنند. جالب اینکه در بسیاری از موارد ، فریلنسرها از همتایانشان که در استخدام شرکت ها هستند ، بیشتر کسب درآمد می کنند.

فریلنسر کسی است که به طور مستقیم به مشتریان خود خدماتی را ارائه میکند. فریلنسرها معمولا به صورت پروژه ای فعالیت میکنند و می توانند سیاست ها و قوانین کاری مشخصی را برای خود تنظیم کنند.آنها با توجه به تخصص های خود، توانایی ارائه خدمات مورد نیاز به چندین شرکت و مشتری مختلف را در یک زمان دارند. فریلنسرها می توانند در چندین زمینه فعالیت داشته باشند ودرعین حال چندین پروژه را قبول کنند. البته برخی از آنها دارای مسئولیت هایی در زمینه حق کپی رایت و حفظ اطلاعات ارائه شده از سوی مشتری هستند

شغل فریلنسری چیست؟

کسی را فریلنسر می نامند، که به هر نحوی برای خودش کار کند، دستمزد تعیین کند و کلیه ی امور لازمه را انجام دهد. این شغل در اصل رابطه ای میان کارفرما و فریلنسر میباشد. در این رابطه ی کاری، کارفرما در ازای دستمزدی مشخص، پروژه ای را به فریلنسر واگذار میکند. این نوع از فعالیت، قراردادکاری میباشد که در مدت زمان طولانی و یا کوتاه مدت انجام میشود و نیاز به تعهد طولانی مدت نیست.
شغل فریلنسری سال های زیادی میباشد که وارد دنیای کسب و کار شده است. اما با روی کار آمدن اینترنت و نسل جدیدارتباطات، این شغل صاحب شاخه ی جدید مجازی شده و میتواند در سطح گسترده انجام شود. مرز کسب درآمد در این شغل، میتواند فراتر از حد تصور شما باشد.
شخص فریلنسر میتواند، ماهانه یا در مدت دلخواه خود هر تعداد پروژه که مرتبط با توانایی هایش میباشند را پذیرفته و آنها رابرای شخص کارفرما انجام داده و دستمزد خود را دریافت کند.

وسعت فریلنسری در دنیای مجازی

یکی از پر طرفدار ترین و مناسب ترین شغل های اینترنتی، فریلنسری میباشد. خوشبختانه، نسل جدید ارتباطات موجب این شده است که، کارفرمایان و فریلنسر ها، توان مدیریت و ارتباط با یکدیگر را در هر قسمت از کره ی زمین دارا باشند.
جالب است بدانید که شغل بیش از 53 درصد مردم کشور آمریکا، فریلنسری میباشد. این به این معنا میباشد، که این شغل پس از مدت زمان کوتاهی در تمام جهان فراگیر شده و اشخاصی در این شغل موفق تر خواهند بود که توانایی های بیشتری داشته باشند.

کار های مرتبط با این شغل، تقریبا در چهار موضوع خلاصه میشوند که به شرح زیر است:

 1. تولید محتوا و امور نوشتاری: این گونه فعالیت ها، در زمان کمتری انجام میشوند و معمولا دستمزد های زیر یک میلیون تومان را شامل میشوند.
 2. برنامه نویسی، طراحی و دیزاین: این شاخه از فریلنسری مجازی، به صورت حرفه ای انجام میشود و نیاز به پیش نیاز های آموزشی دارد و معمولا دستمزد های، تا دوازده میلیون تومان را شامل میشوند.(اگر پروژه حساسیت و اهمیت بالایی را دارا باشد، دستمزد آن میتواند حیرت آور باشد.)
 3. بازاریابی و سئو: این گونه امور، معمولا دستمزد های پورسانتی و درصدی را شامل میشوند، که با توافق بین کارفرما و فریلنسر انجام میگیرند.
 4. هر چیزی: پیشنهاد های زیادی نظیر عکاسی، انیمیشن سازی، تولیدات و هر نوع دیگر از کسب و کار را شامل میشود.

فریلنس چیست؟

قوانین موفقیت در این شغل

این شغل، نیاز به توانایی های منحصر به فردی دارد. به شکلی که اگر شخصی بخواهد به شکل جدی به سمت این شغل بیاید میتواند با آموزش های لازم، نظیر برنامه نویسی و طراحی، پا به این عرصه گذاشته و پیش از فراگیر شدن این شغل، کسب و کار خود را تشکیل دهد.
شغل فریلنسری نیز به یکسری تعهدات و قرار داد های منصفانه نیاز دارد. اشخاصی که در این شغل موفق میشوند. باید با به دست آوردن رضایت کارفرما ها، برای خود رزومه ای قدرتمند بسازند. چرا که فعالیت در پروژه های بزرگ و حساس، نیازمند رزومه ی قدرتمند و سابقه ی خوش میباشد.
مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که حتما، راه مناسب و امنی را برای دریافت دستمزد خود انتخاب کنید و همواره مدارک لازم را برای مشکلات جدی و امور قضایی داشته باشید.

چگونه کار خود را شروع کنم؟

در ابتدا به نحوه ی شروع شغل فریلنسری میرسیم. به این منظور، با ایده ها و امکاناتی نو و کارآمد، سایت هایی ساخته شده اند که امکان برقراری ارتباطات فریلنسر ها و کارفرمایان را فراهم میکنند.
در این سایت ها میتوانید لیستی از خواسته های کارفرمایان را با توجه به توانایی های خود پیدا کنید. پس از پیدا کردن کامنت مورد نظر خود، پیشنهاد همکاری خود را به کارفرما ارسال کنید.
دقت داشته باشید که پیشنهادی که ارسال میکنید، تنها شانس شما میباشد. مطمئنا اشخاص دیگری نیز خواستار به دست آوردن این پروژه ها میباشند. پس شما باید پیشنهادی را آماده کنید که از رقبای خود پیشی بگیرید و بتوانید پروژه ی مورد نظر خود را به دست آورید.
اگر که پروژه ی مورد نظرتان را از دست دادید. دلسرد نشده و بار ها و بار ها شانس خود را امتحان کنید. اگر که پروژه رادریافت کردید. به شرایط پایبند باشید و تمام دستمزد را به صورت امن مطالبه کنید.

چگونه یک فریلنسر موفق باشید؟

تا به حال پیش آمده که بخواهید برای خودتان کار کنید؟ رئیس خود باشید و هر زمانی که دوست داشتید به تعطیلات بروید؟ شاید با خودتان فکر میکنید که تنظیم ساعت ومقررات کاری به شکلی که با ب میلتان باشد، ایده فو ق العاده ای است. اما مطمئناً شروع یک کسب وکار جدید میتواند کمی ترسناک و پر ریسک باشد و نیازمند داشتن سرمایه و نیروی کار ماهر است. فریلنسینگ گزینه شغلی مناسبی در پاسخ به سلیقه کاری شما است و می تواند نیاز شما را در زمینه داشتن کسب وکاری مستقل رفع کند.
شاید از خودتان بپرسید که فریلنسینگ دقیقاً چیست و کار یک فریلنسر چگونه است؟ اگر علاقه مند به کار در منزل و نوشتن باشید حتماً واژه فریلنسینگ به گوش تان خورده است. اخیراً فریلنسینگ به یکی از انتخاب های محبوب در زمینه شغل و کس ب وکار تبدیل شده است. در این شغل فرد با توجه به مهارت های خود، پروژه هایی را از مشتری قبول میکندو در مدت زمان معینی آنها را تحویل میدهد. افراد به صورت آزاد برای خود، کار میکنند و به اصطلاح رئیس خود هستند. این افراد با نام فریلنسر شناخته می شوند. در ادامه به بررسی این کار میپردازیم و جوانب آن را بررسی میکنیم.

فریلنس چیست؟

مزایای فریلنسینگ چیست؟

 • تنظیم ساعات کاری
  فریلنسینگ شغل منعطفی است و فریلنسرها میتوانند ساعات کاری شان را براساس برنامه و سیاست های کاری خود تنظیم کنند. برخی فریلنسرها به صورت تمام وقت و برخی دیگر به صورت پاره وقت به فریلنسینگ مشغول هستند. برای مثال شما میتوانید روزهای خاصی را در هفته برای این کار در نظر بگیرید و با توجه به آن روزها، برای باقی ایام هفته برنامه ریزی کنید و به تمام کارهای خود برسید.
 • داشتن کسب و کار مستقل
  داشتن کسب وکار مستقل می تواند آرزوی هرکسی باشد اما شروع یک کسب وکار جدید نیازمند داشتن سرمایه است و این برای همه ما امکان پذیر نیست. فریلنسینگ به شما این امکان را میدهد تا بتوانید بدون سرما یه گذاری کلان، کسب و کار مستقلی برای خود داشته باشید. اگرچه در این شغل مشتریان، محدودیت ها و مشخصات مربوط به پروژه را مشخص میکنند اما در حقیقت یک فریلنسر به عنوان یک پیمانکار، مستقل فعالیت میکند وکارمند محسوب نمی شود. اغلب فریلنسرها خودشان روند انجام کار را کنترل میکنند و به طور مستقیم و بدون واسطه پروژه را به مشتری خود تحویل میدهند.
 • ارزش گذاری برای کار
  فریلنسینگ به شما این امکان را میدهد تا قیمت کارتان را مشخص کنید و به راحتی میتوانید پروژه هایی را که ارزش مالی خوبی ندارند، رد کنید. علاوه بر این، به دلیل اینکه واسط های میان فریلنسر و مشتری وجود ندارد، درآمد نهایی فریلنسر بیشتر خواهد بود.
 • کنترل حجم کاری
  یکی از بهترین قسمت های شغل فریلنسینگ این است که میتوانید حجم کاری خود را کنترل کنید. اگر مشتریان زیادی دارید و تعداد سفارشات تان زیاد شده است، می توانید برخی را رد کنید و به اندازه ای کار کنید که به سلامتی تان آسیبی نرسد. دانشگاه کانزاس ایالت متحده آمریکا تحقیقی را در زمینه تأثیر حجم کار بر سلامت انجام داد. نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان داد کسانی که بیش از 50 ساعت در هفته کار میکنند، بیشتر از بقیه افراد در معرض خطر آسیب های روحی و جسمی قرار دارند.
  افرادی که به صورت فریلنسینگ کار میکنند، میتوانند ساعات و حجم کاری خود را کنترل کنند و به اندازه کافی در هفته استراحت داشته باشند.
 • داشتن کنترل بر روابط کاری
  یک فریلنسر می تواند نحوه و میزان روابط خود با مشتریان و همکاران را در طول روز تنظیم کند. بسیاری ازفریلنسرها برای خود قوانین و سیاست های کاری ایجاد کرد هاند و بر طبق آن میزان و نوع ارتباط خود را با مشتریان کنترل م یکنند. برای مثال برخی از فریلنسرها 2 الی 3 بار در روز ایمیل خود را بررسی م یکنند. انجام چنین کاری نه تنها از نظر پرستیژکاری اهمیت دارد، بلکه به برنامه ریزی درست کاری نیز کمک می کند. همچنین مطالعه ای در دانشگاه بریتیش کلمبیا(the University of British Columbia ) در رابطه با ارتباط سلامتی روح و جسم و تعداد دفعات بررسی ایمیل ها در روز انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که هرچقدر افراد در طول روز ایمیل خود را کمتر بررسی کنند، سطح استرس کمتری را تجربه خواهند کرد.
  البته فراموش نکنید که در بسیاری از محی طهای کاری اداری، ایمیل مهم ترین نوع ارتباط شرک تها است و نادیده گرفتن ایمیل ها، به مثابه نادیده گرفتن رئیس شرکت است. این مسئله در فریلنسینگ نیز صدق م یکند. پس با ایجاد سیاست و قوانین کاری مشخص و واضح برای خود، تعداد دفعات بررسی ایمیلها و میزان روابط کاری خود را کنترل کنید تامشکلی پیش نیاید.
 • داشتن کنترل بر امور دیگر و خانه
  یکی از مهم ترین مزایای فریلنسینگ امکان کا رکردن در خانه است. این مزیت به خصوص برای افرادی که مشغله های زیادی در خانه دارند و امکان کار کردن در بیرون از منزل را ندارند، بسیار برجسته است. برای مثال خانم هایی که دارای یک یا چند فرزند هستند، همیشه با مشکل مدیریت امور خانه و فرزندان مواجه هستند و اغلب مجبور میشوند شغل خود را ترک کنند. پس اگر از این دسته افراد هستید، فریلنسینگ گزینه شغلی مناسبی برای کار در خانه برای شما است.
 • داشتن برنامه کاری مختص به خود
  یک فریلنسر رئیس خود محسوب می شود و می تواند هر طور که راحت تر است برنامه کاری خود را تنظیم کند. برخی از افراد در عصرها و شب ها بازدهی بیشتری دارند و ترجیح میدهد در این مواقع به کار و فعالیت بپردازند. برخی دیگر ترجیح میدهند شب ها بیشتر بخوابند و پس از داشتن یک خواب کامل، کار خود را شروع کنند. به علاوه، فریلنسرها استرس کار کردن برای فرد دیگری را ندارند. همانطور که می دانید کارکردن با کارفرمای سخت گیر و بدخلق اثرات منفی زیادی را به همراه دارد و می تواند تمام زندگی افراد راتحت تأثیر قرار دهد.
  کار کردن به عنوان یک فریلنسر به شما این امکان را میدهد تا یک برنامه کاری مختص به خود داشته باشید و زمانی را در روز به استراحت و انجام فعالیت های شخصی مانند ورزش و مطالعه اختصاص دهید. همین امر باعث می شود زندگی شادتر و سالم تری را تجربه کنید.
 • حذف مسافت محل کار تا خانه
  محل کار یک فریلنسر خانه اوست و او مجبور نیست که مسافتی را تا محل کار طی کند.این یک مزیت فوق العاده برای صرفه جویی در زمان و انرژی است. علاو ه بر این، کار کردن در منزل مزایای زیادی برای سلامتی دارد. بر طبق آمار ارائه شده از سوی مجله پزشکی اینترنتی AJPM افرادی که به طور روزانه 10 مایل مسافت را تا محل کار طی میکنند، قند و کلسترل خون بالاتری دارند. همچنین آماری که توسط دفتر آمار ملی ایالات متحده منتشر شد، نشان داد که افرادی که به طور متوسط برای رفت و آمد تا محل کارشان، 30دقیقه زمان در اتوبوس صرف میکنند، از زندگی خود رضایت کمتری دارند.
  فریلنسینگ به شما این امکان را میدهد تا در منزل درآمد داشته باشید و میزان رفت و آمدخود را به صفر برسانید. علاوه بر این، وقتی مجبور نباشید هر روز از منزل برای کار بیرون بیایید، کمتر در معرض آلودگی هوا و آلودگی های زیست محیطی قرار میگیرد و این به معنای داشتن جسم و ذهنی سالم تر است.
 • فریلنسینگ شغلی برای همه
  همانطور که پیش تر گفتیم، محل اصلی کار یک فریلنسر منزل اوست. یک فریلنسر نیازی به داشتن وضعیت جسمانی ویژه ای ندارد پس فرقی ندارد چه وضعیت جسمانی داشته باشید، هر کسی، حتی افرادی که دچار محدودیت های جسمانی هستند، میتوانند به عنوان یک فریلنسر فعالیت کنند. یک فریلنسر از طریق ارائه خدماتی که در آن مهارت دارد، درآمدزایی میکند.
مقالات پیشنهادی کاربران
راه هایی برای اجتناب از طرح سرمایه گذاری پانزی(ponzi)

فریلنس چیست؟

معایب فریلنسینگ چیست؟

هر شغلی در کنار مزایای خود، دارای معایبی نیز است. فریلنسینگ نیز از این قاعده مستثنا نیست. معایب این شغل را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • نداشتن درآمد ثابت و مشخص
  وقتی کار نکنید درآمدی نخواهید داشت یکی از مزایای کار کردن برای یک شرکت این است که شما در روزهای تعطیل و در دوره مرخصی نیز حقوق و مزایا دریافت میکند. این مسأله نقطه مقابل شغل فریلنسینگ است. درآمد یک فریلنسر وابسته به کار اوست و اگر کار نکند، درآمدی نیز نخواهد داشت.
  به طور کلی، درآمد یک فریلنسر به میزان انجام پروژه ها بستگی دارد. به این معنا است که اگر زمانی موفق به دریافت پروژ ه از سوی مشتری نشود، ممکن است به کل درآمدی نداشته باشد.
 • مشکلات و چالش های پرداخت دستمزد از سوی مشتریان
  متاسفانه یکی از جنبه های منفی کار به عنوان یک فریلنسر، چالش هایی است که مشتریان ممکن است هنگام پرداخت دستمزد ایجاد کنند. شما میتوانید با ایجاد قوانینی برای مشتریان این چالش را به حداقل برسانید. پس قبل از شروع یک پروژه، با مشتریان خود به صورت واضح درمورد نحوه پرداخت و میزان دستمزدتان صحبت کنید و از سیاست پیش پرداخت استفاده کنید.
 • نداشتن بیمه و حقوق بازنشستگی
  کسانی که در یک شرکت کار میکنند اغلب از مزایای بیمه و حقوق بازنشستگی برخوردارند.اما این مسأله در مورد فریلنسرها صدق نمیکند. لازم نیست نگران این موضوع باشید، چرا که امروزه شما میتوانید به بیمه های عمر و بیمه های خویش فرما خود را بیمه کنید و درنهایت از مزایای بازنشستگی آن نیز بهره ببرید.

چطور یک فریلنسر موفق باشیم؟

برای شروع به عنوان یک فریلنسر باید مهارتی خاص برای ارائه به مشتریان بالقوه خود داشته باشید. علاوه بر مهارت، باید اولویت ها را برای خود مشخص کنید تا بتوانید در این حرفه موفق شوید. برخی از این اولویت ها عبارتند از:

 • یک برنامه کاری ایجاد کنید
  برای موفقیت در این شغل باید یک برنامه کاری داشته باشید. این برنامه، زمان بندی کاری شما و خدماتی که ارائه می دهید را مشخص می کند. هرگز ارزش این پلن کاری را دست کم نگیرید.
 • مهار تهای خود را افزایش دهید
  یک فریلنسر موفق کسی است که هر روز به دنبال افزایش و بهبود سطح مهارت های خودباشد. با افزایش مداوم مهارت های خود میتوانید از رقبای خود پیشی بگیرید و کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان تان را بالا ببرید.
  برای هر پروژه از قرارداد استفاده کنید یکی از رایج ترین اشتباهات فریلنسرها، نبستن قرارداد برای هر پروژه است. برای خود یک نمونه قرارداد ساده آماده کنید و قبل از شروع کار، این قرارداد را برای هر پروژه به مشتریان ارسال کنید. قرارداد برای هر پروژه باعث می شود شما و مشتریان تان به اصولی پایبند شوید و حقوق یکدیگر را پایمال نکنید. یک قرارداد باید این موارد را تحت پوشش قرار دهد:
 1. تضمین اینکه کارهای شما اصلی است و کپی نیست.
 2. تضمین این مسأله که تمام اطلاعات مشتری نزد شما محرمانه باقی خواهند ماند.
 3. شرایط پرداخت(مبلغ پیش پرداخت).
 4. شرایط فسخ قرارداد و جریمه های فسخ برای هر دوطرف قرا رداد.
 5. مدت زمان و نحوه تحویل پروژه.
 • نمونه کار آماده کنید
  یکی از مهم ترین و چالش برانگیزترین قسمت های شغل فریلنسینگ، یافتن مشتری و بازاریابی است. شما باید کاری کنید تا مشتریان به کیفیت کارتان اطمینان کنند. برای این کار می توانید چندین نمونه کار برای خود آماده کنید و برای جلب اعتماد مشتریان این نمونه کارها را برای آنها ارسال کنید.
 • از نه گفتن نترسید
  یکی از مهم ترین ویژگی های یک فریلنسر موفق، عملکرد حرفه ای اوست. هرگز پروژه ای را که قادر به انجام آن نیستید نپذیرید. پذیرش پروژ ههایی که در حیطه مهارت شما نیستندو یا وقت کافی برای انجام آنها ندارید، باعث کم شدن اعتبارتان می شوند.
 • کیفیت را سرلوحه کار خود قرار دهید
  کیفیت یکی از مهم ترین مسائلی است که باید برای رسیدن به موفقیت به آن توجه کنید.هنگامی که مشتری از کیفیت انجام پروژه راضی باشد، کارهای بعدی خود را نیز به دست شما می سپارد. احتمال اینکه یک مشتری راضی شما را به دیگران معرفی کند نیز زیاد است و بدین تریب شما میتوانید اعتبار قابل توجهی در شغل تان به دست آورید.
 • چطور برای خود بازار کار ایجاد کنید
  اگر تصمیم به شروع کار به عنوان یک فریلنسر گرفته اید، ممکن است از خود بپرسید چگونه می توانید مشتری ها را جذب کنید. مشتریان یک فریلنسر در همه جا وجود دارند.برخی از مهم ترین بازارهای کار یک فریلنسر عبارتند از:
 1. رسانه های اجتماعی
  شما می توانید با ایجاد یک پروفایل در رسانه های اجتماعی فعالیت خود را آغاز کنید و با ارائه اطلاعات تماس و لیست خدماتی که ارائه م یدهید، به تبلیغ بپردازید. فیس بوک،تلگرام، اینستاگرام و لینکدین برخی از این رسانه ها هستند.
 2. بازار هدف
  هرجایی که به خدمات شما نیاز باشد، حکم بازار هدف را برای تان دارد. بهترین مکان برای جذب کار جایی است که مشتریان به خدمات و تخصص شما نیاز دارند. پس در مرحله اول بررسی کنید که مهارت و خدمات شما بیشتر توسط چه گروهی استفاده می شود.
 3. وب سایت های فریلنسینگ
  خوشبختانه امروزه وب سایت هایی وجود دارند که جمع وسیعی از فریلنسرها را گردهم آورده اند. شما نیز میتوانید با عضویت در این وب سایت ها خدمات خود را به مشتریان بالقوه تان پیشنهاد کنید. پونیشا و پارس فریلنسرز دو مورد از شناخته شده ترین وب سایت های فریلنسینگ در ایران هستند. این وب سایت ها در ازای دریافت حق عضویت، مشتریان زیادی را در حوزه تخصصتان به شما پیشنهاد میکنند.
نتیجه گیری

کار کردن به عنوان یک فریلنسر خیلی هم راحت و بدون دردسر نیست. فریلنسرها معمولاً در شغل خود با چالش های متعددی روبرو هستند. برخی از مهم ترین چالش های این شغل را به طور خلاصه بیان کردیم. در کنار همه این دردسرها، مزایای این شغل باعث شده تا بسیاری از افراد آن را به عنوان حرفه خود انتخاب کنند. در ایالات متحده آمریکا حدود55 میلیون نفر فریلنسر، مشغول به کار هستند. این تعداد برابر با 35 درصد نیروی کار این کشور است.
فریلنسینگ قدمت زیادی در ایران ندارد و شغل نسبتاً جدیدی در کشور ما است. این شغل هنوز مسیری طولانی پیش رو دارد و در آینده ای نه چندان دور، شاهد پیشرفت های چشمگیری در این زمینه خواهیم بود.

فریلنس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست