عینک واقعیت مجازی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. عینک واقعیت مجازی

عینک واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی یک تصویر سه بعدی واقع بینانه یا محیطی مصنوعی است که با ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار تعاملی ایجاد شده و کاربران می توانند با عینک واقعیت مجازی به این امکانات دسترسی داشته باشند به طوری که  آن را به عنوان یک محیط واقعی تصور کنند. واقعیت مجازی به معنای واقعی کلمه همه چیز را امکان پذیر می کند. ما می توانیم هر چیزی را در هر زمانی تجربه کنیم. این تکنولوژی یکی از بهترین و واقعی ترین تکنولوژی های واقعیت است و میتواند مغز و ذهن ما را متقاعد کند که جایی قرار داریم که واقعا نیست!!!

یکی از اصلی ترین اجزای این عینک ها، لنز های با کیفیت میباشد.این عینک ها دارای دولنز با قدرت بالا هستند که استفاده از این لنزها و یک کامپیوتر یا اسمارت فون کمک می کند که حس سه بعدی و حضور در یک محیط مجازی را تجربه کنید. محیطی که واقعیت ندارد اما مغز ما قبول می کند که در یک محیط با شرایطی که میبینیم حضور داریم.

هم چنین در این عینک ها سه سنسور  به کار رفنه است که عبارتند از: مغناطیس سنج ، شتاب سنج ، ژیروسکوپ .

این سنسور ها با حرکات سر کار می کنند، به شکلی که با چرخش حرکت سر می توانید در محیط مجازی به اطراف نگاه کنید، به آسمان یا زمین نگاه کنید.

به صورت پیشفرض،عینک واقعیت مجازی که برای کامپیوتر مناسب است  از این سنسور ها پشتیبانی می کند. ولی هدست های واقعیت مجازی که برای گوشی ها و اسمارت فون ها مناسب است، از سنسور گوشی ها استفاده می کند. یعنی اگر گوشی موبایل سنسور ژیروسکوب نداشته باشد،این هدست ها آن چنان کارایی ندارند.

عینک واقعیت مجازی

کاربردهای واقعیت مجازی

شاید تا به حال به سینمای چند بعدی در مکان های تفریحی رفته باشید و حس لذت بخشی را تجربه کرده باشید. با یک دستگاه عینک واقعیت مجازی می توانید همان حس لذت بخش سینما چند بعدی را تجربه کنید. با ویدیو واقعیت مجازی می توانید به همه جا سفر کنید، شما می توانید ویدیو های واقعیت مجازی تور مجازی کشور های مختلف را دانلود کنید و از حضور در کشور و شهری جدید نهایت لذت را تجربه کنید. دوست دارید که در کنار دریا آفتاب بگیرید، پس ویدیو های واقعیت مجازی فوق العاده از کنار دریا وجود دارد که می تونید دانلود کنید و از آفتاب گرفتن کنار ساحل و صدای موج دریا آرامش بگیرید. با این ویدیو ها خود را در محیط مجازی تصور کنید به طوری که انگار واقعا در کنار دریا هستید.

مقالات پیشنهادی کاربران
ارز دیجیتال چیست؟

برای درمان ترس های خود باید بر ترس های خود غلبه کرد به بیان دیگر باید با ترس های خود روبه برو شویم . مثلا فردی که از ارتفاع و بلندی ترس دارد باید در ارتفاع قرار بگیرد تا بتواند این ترس خود را ازبین ببرد. عینک واقعیت مجازی می تواند در کمک به این افراد تاثیر گذار باشد به این گونه که محیطی را شبیه سازی می کند که فرد در ارتفاع بالا قرار دارد.

باور کردنی نیست که کارشناسان قصد دارند از تکنولوژی واقعیت مجازی برای بازگرداندن توانایی حرکت بیماران استفاده کنند. محققان طبق تحقیقات بررسی کردند که چگونه واقعیت مجازی می تواند در مغز تاثیر گذار باشد. یک نکته جالب اینجاست که طبق تحقیقات انجام شده، واقعیت مجازی می تواند در رفتار کاربران تاثیر بگذارد، برای مثال اگر کسی با استفاده از واقعیت مجازی به یک کودک تبدیل شود یا در قالب یک کودک قرار بگیرد، رفتار کودکانه از خود بروز می دهد.

تا امروز از فناوری VR یا واقعیت مجازی برای درمان اضطراب و غلبه بر ترس استفاده شده است.

این تکنولوژی حرفه ای و مفید در صنعت آموزش هم بسیار موثر بوده است مثل تماشای آناتومی داخل بدن انسان به وسیله ی واقعیت مجازی از نزدیک .

عینک واقعیت مجازی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست