محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود دارد

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. آموزشی
  4. chevron_right
  5. محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود دارد

ما در دنیای تکنولوژی که روز به روز در حال پیشرفته زندگی میکنیم با نزدیک شدن زمان تحویل پروژه همه چیزا میتونه به بالاترین سرعت آشفته و ناقص بشه پس استفاده از یک روند مناسب برای زمان تحویل پروژه میتونه خیلی سرعت تیم ما رو بالا ببره شما میتونین از متدولوژی اجایل (چابک) استفاده کنین .بهترین و محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود داره اسکرامه.

با من همراه بشین تا بیشتر با اسکرام آشنا بشین.

محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود دارد

اصطلاحاً شروع دوباره تو بازی راگبی رو اسکرام میگن؛ یعنی هر وقت به هر دلیلی، مثل خطا یا بیرون افتادن توپ بازی متوقف بشه، با اسکرام بازی شروع میشه. شاید دیده باشید بازیکن ها دور هم جمع میشن، سرشونو میگیرن پایین. اسکرام یک فرایند مکرر و رو به جلوئه که شاخه‌ای از سیستم توسعه‌ی نرم‌افزار بصورت چابک (Agile) حساب میشه.

اسکرام یه جلسه ست که روزانه و معمولاً در اولین ساعت کاری بین یک گروه توسعه‌ی نرم‌افزار برگزار میشه بچه‌ها میان کارهایی که روز گذشته انجام دادن و روز آینده میخوان انجام بدن رو خیلی سریع میگن گزارش روزانه تاثیر زیادی روی بهبود روند کار ما داره.

برای اینکه بهتر متوجه بشین که اسکرام چطوری کار میکنه سناریویی رو با هم پیش میبریم فرض کنید یک وبسایت فروشگاهی رو میخوایم راه اندازی کنیم:

مرحله ی اول : تهیه‌ی Product Backlog

در جلساتی که با حضور مشتری برگزار میشه سندی تهیه میشه که توی این سند مشتری تمام خواسته های خودشو میگه به هر کدوم از خواسته های مشتری به عنوان user story میگن و مجموعه ی یوزراستوری ها رو product Backlog میگن .

مرحله‌ی دوم : جلسه‌ی برنامه‌ریزی اسپرینت

اسپرینت در فارسی به معنای دو سریعه از این معنی میفهمیم که یسری کارا باید با بدوبدوی خاصی انجام بشه در این جلسه با حضور اعضای تیم، وظایف مشخص میشه و زمان‌بندی کل اسپرینت به دست میاد.

در جلسه‌ی برنامه‌ریزی اسپرینت یا بعد از اون، برگه ها یا برچسب‌هایی از کار بچه‌ها، با توجه به قوانین زمانی، توسط خودشون تهیه میشه، که شامل نام کارهاشون هست و زمانی که دارن بهش اختصاص میدن،

رنگ ها در اسکرام را میتوان از سه روش استفاده کرد روش اول اینه که هر فرد درهر تیم یک رنگ رو انتخاب کنه تا تشخیص اون برای همه میسر باشه روش دوم اینه که هر اسپرینت یک رنگ داشته باشه و روش سوم اینجوریه که بر اساس  اهمیت کارها رنگی به اون اختصاص داده بشه مثلا کارهایی که حتما باید اول انجام بشه رنگ سبز و کارایی که در اخر لازمه که بهشون برسیم رنگ نارنجی رو بهشون اختصاص بدیم.

مقالات پیشنهادی کاربران
آموزش ساخت لوگو با فتوشاپ برای وبسایت و..

یک تخته اسکرام (Scrum Board) رو به سه بخش در صف انجام(To-Do)، در حال انجام(Doing) و انجام شده(Done) تقسیم می کنیم و برگ ها رو ابتدا در بخش در صف انجام قرار میدیم و به همین صورت اگه کاری رو داریم انجام میدیم در صف در حال انجام قرار میگیره .

محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود دارد

بهترین برنامه ای که میتوان برای تخته ی اسکرام استفاده کنیم ترلو است.از دیگر ابزار پیاده سازی تخته ی اسکرام تسکولو است.

مرحله‌ی سوم : اجرای اسکرام

جلسات اسپرینت معمولا 15 دقیقه ایه تیم هر روز دور هم جمع میشن و فعالیت های خودشونو شرح میدن وتخته ی اسکرام رو بر اساس کارهاشون مرتب میکنن .توی این جلسات قرار نیس از مشکلات حرف بزنیم یا بگیم چرا کارمون تموم نشده توی این جلسات فقط گزارش دقیقی از کاری که کردیم رو میدیم.

 

 

محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود دارد

محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود دارد

مرحله‌ی چهارم : تحویل اسپرینت

در این مرحله یک فاز از پروژه رو تحویل میدیم، این کار رو اصطلاحاً تحویل افزایشی پروژه مینامیم.

مرحله‌ی پنجم : بررسی اسپرینت

پس از اجرای روزانه‌ی جلسات اسکرام، باید به بررسی روند تکمیل پروژه و مقایسه با سند اسپرینت که به گزارش اسپرینت معروفه، بپردازیم. زمان این جلسه معمولاً نصف جلسه‌ی برنامه‌ریزی اسپرینته.

مرحله‌ی ششم : بازنگری اسپرینت (Sprint Retrospective)

رفع نقاط ضعف و بهبود نقاط قوت، فرآیندها و توسعه‌ی ابزارهای مورد نیاز و تعیین برنامه‌ای برای اجرای این تصمیمات در این جلسه انجام میشه. زمان این جلسه هم کمتر از جلسه‌ی بررسیه .

لازمه که بگم اسکرام یک نمودار داره که scrum master یا رهبر اسکرام وظیفه داره که این نمودار رو هر روز آپدیت کنه .یکی دیگر از وظایف اسکرام مستر رسیدگی به اعضای تیم و رفع مشکلات پروژه است.

محبوب ترین چهارچوبی که در متدولوژی چابک وجود دارد

تبریک میگم اسپرینت شما تموم شد و میتونیم اسپرینت جدیدی رو شروع کنیم برای شروع هر اسپرینت باید تخته ی اسکرام پاک بشه.

برای بهتر متوجه شدن اسکرام میتونین با مشاهده این فیلم اطلاعاتتون رو کامل کنین.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست