اثرات بلغم در مغز و روش های درمان آن

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سلامت خانواده
  4. chevron_right
  5. اثرات بلغم در مغز و روش های درمان آن

افزایش رطوبت و سردی در مغز باعث سستی و تنبلی ، کندی ذهن ، ضعف تفکر و حواس شده شخص را به فراموشی دچار می‌کند و بدن فرد سست ، بی حال و افسرده خو می گردد و این موارد از اثرات بلغم می باشد.

اثرات بلغم در مغز و روش های درمان آن

معرفی برخی از اثرات بلغم

هر قدر رطوبت و خلط و اثرات بلغم در سر بیشتر جمع شود ، به همان نسبت فراموشی افزایش ، تیزهوشی و قوه ادراک کاهش می‌یابد. در این حالت فراموشی با سنگینی سر و ترشحات بینی همراه است.

به‌ علاوه وجود رطوبت در سر موجب سرگیجه ، تشنج ، سکته ، صرع و … می‌گردد . طبیعی است از بین بردن رطوبت ، عوارض گفته شده را از بین می‌برد.

خوردن بعضی از غذاها که اصطلاحا سرد و تر نامیده می‌شوند ، موجب تولید رطوبت و بلغم در بدن می‌شود. برخی از غذاهای سرد و تر عبارتند از : ماست ، خیار ، هندوانه ، کاهو ، آلو ، اسفناج ، نارنج ، پرتقال ، برنج ، گوشت گاو ، گوشت بز ، گوشت مرغ و…..

افرادی که طبیعت معتدل دارند ، با خوردن غذاهای سرد و تر ، طبیعتشان به سردی و تری متمایل می‌شود و اگر خوردن غذاهای سرد و تر چند روز ادامه داشته باشد سستی ، تنبلی و‌ ضعف قوه تفکر در آن‌ها پدیدار شده ، به فراموشی دچار می‌شوند.

مثلا کسانی که صرع دارند و یا افسردگی دارند ، شام برنج با مرغ و ماست میل کنند ، به احتمال نود درصد آن فرد آن شب یا فردا حمله و تشنج خواهد داشت ، یا فرد افسرده ، افسرده تر می گردد ، و یا اگر دانش آموزی شب همان غذا را میل کرده باشد ، فردا سر کلاس کم خواهد آورد و هر چقدر هم آمادگی داشته باشد ، دچار فراموشی می گردد ، یعنی در این حالت ماست و برنج و مرغ در بدن رطوبت و سردی ایجاد کرده ، در کلاس درس به واسطه هیجان عصبی ، رطوبت به مغز روی آورده ، رابطه مراکز حافظه و تکلم را کند و سپس قطع نموده است.

یک رفتار اشتباه دیگر والدین ، خوراندن شیر قبل از رفتن به مدرسه می باشد . خوراندن شیر صبح هنگام به بچه ها دقیقا دوستی خاله خرسه هست ، بچه ای که سر صبح شیر بخورد برود سر کلاس ، قطعا خواب آلود بوده و گیرایی مغزش به حداقل ممکن می رسد.

شایسته است اولیای دانش‌آموزان به طبیعت فرزندانشان و تاثیر غذاهای گوناگون در جسم ، روحیه و جان آن‌ها توجه داشته باشند . همچنین باید بدانند که غذاهای مختلف اثرات متفاوتی به روی ترشحات غدد درونی و کارکرد آن‌ها دارند و حتماً برای صبحانه عسل با ارده ، تخم مرغ ، مرباهایی که با شکر سرخ پخته شده و یا انواع شیره ها مثل شیره خرما ، توت و انگور بدهند و از میوه ها موز ، سیب و یا مویز بدهند.

اگر یک وقتی مجبورید و یا دوست دارید یک غذایی سرد مثل همان برنج و مرغ و ماست میل کنید ، حتماً داخل ماست نعنای فراوان ، فلفل ، مقداری نمک دریا یا سنگ نمک اضافه کنید و برای برنج زعفران و برای مرغ زنجبیل و انواع فلفل اضافه کنید.

ما ، شیر را برای هیچ کس توصیه نمی کنیم ، ولی اگر دوست دارید شیر میل کنید ، حتماً آخر شب با خرما یا شیره خرمای و یا شیره انگور فراوان میل کنید .

خواب صبح رطوبت مغز را زیاد می کند ، کسانی که می خواهند حافظه قوی داشته باشند و لاغر شوند ، توصیه می گردد شبها زود خوابیده و صبح ها زود از خواب برخیزند.

مقالات پیشنهادی کاربران
روش هایی برای محافظت ازچشم هنگام کاربا کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست