روانشناسی پول

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. دنیای طراحی سایت
 4. chevron_right
 5. روانشناسی پول

واژه‌ی پول

پول از کلمه‌ی یونانی Obolos گرفته شده و آن سکه‌ای بود برابر یک ششم درهم یا دراخم. کریستین سن معتقد است کلمه “پول” در زمان اشکانیان به ایران راه یافته است.
“سکه” نام دستگاه آهنینی بود که برای مهر زدن بر پول‌هایی که در میان مردم رایج و با آن معامله می‌کردند، به کار می‌رفت. بعدها آن را اثر مهری می‌نامیدند که روی سکه‌های حک می‌شد.
بنابراین سکه عبارت است از یک قطعه فلز به وزن معین که روی آن علامت رسمی دولت، یا حکومتی که عیار و وزن آن و ارزش آن را تعهد می‌کند، قید شده است.

نشر اسکناس

مدیریت بانک در ایران را ایران ‌شناسان بنام نظیر هوتم شیندلر و ژوزف رابیو بر عهده داشتند. با ابتکار رابیو بانک شاهنشاهی اقدام به چاپ اسکناس‌های کوچک کرد و هم از این راه وارد زندگی روزمره مردم شد و سود سرشاری کسب کرد. اسکناس در آغاز قرار بود با پشتوانه‌ی طلا چاپ شود، اما بعدها با پشتوانه‌ی نقره به چاپ رسید و نیز می‌بایست پشتوانه طلا برابر هفتاد درصد اسکناس‌های در گردش باشد که بعدها به رقم پنجاه درصد و پس از آن به سی درصد تبدیل شد؛ که در حقیقت هفتاد درصد اسکناس‌ها بدون پشتوانه بود، که این کار سود سرشاری برای بانک در بر داشت
این رویه پایه‌گذار سیستم پول کاغذی به اسکناس شد که از بدو انتشار رابطه ثابتی بین ارزش اسکناس معاملاتی با طلا و نقره برقرار ساخت و قانونمند گردید و از قرن نوزدهم، در چارچوب مقررات و قوانین پولی و بانکی هر کشور و تحت عنوان پول قانونی، رایج و در اقتصاد و سرمایه‌داری متداول و مطرح شد.
شاید اختراع پول یکی از کشفیات شگرف و بی‌نظیری باشد که بشر توانست مشکلات موجود در مبادله کالاها و خدمات را به کلی برطرف سازد.

روانشناسی پول :ثروت، سلامتی، و خوشبختی

پول! بیش‌تر زندگی‌مان در آرزو، طلب، کسب، و خرج آن می‌گذرد، و بعد از آن افسوس می‌خوریم که چه کارهای دیگر می‌توانستیم با آن انجام دهیم. در این نوشتار مطالب جالبی پیرامون روانشناسی پول :ثروت، سلامتی، و خوشبختی بیان می شود.

پول چیزی است که برای زنده ماندن در این جهان به آن نیاز داریم. و پس انداز پول یک راه مهم و موثر است که نگرانی هایمان برای زندگی آینده را کمتر کنیم.

روانشناسی پول از جمله بحث‌هایی است که در جامعه‌ی ما به اندازه‌ی اهمیت آن، مورد توجه قرار نگرفته است.

بسیاری از مردم و حتی نشریات، روانشناسی پول را با روانشناسی پولدار شدن اشتباه می‌گیرند و بخش عمده‌ای از مطالبی که در حوزه روانشناسی پول مطرح می‌شود، بیش از آنکه علمی باشد، انگیزشی است.

مثلاً فهرستی از باورهای درست و غلط درباره پول ارائه می‌کنند و انتظار دارند در همان لحظه، خواننده متحول شود.

زندگی ما انسانها با رابطه‌هایمان ساخته می‌شود. رابطه با دوست. رابطه با همکار. رابطه با همسر. رابطه با شغل. رابطه با محل زندگی. رابطه با پول و ده‌ها رابطه‌ی دیگر.

ما به رابطه‌هایمان اهمیت می‌دهیم و برای بهبود آنها تلاش می‌کنیم، اما رابطه با پول، کمتر از سایر رابطه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

برخی نکات درباره‌ی پول و روانشناسی پول که از لحاظ علمی ثابت شده‌اند:

 • اگر می‌خواهید خوراک سالم داشته باشید، همیشه برای خرید تنقلات ناسالم پول نقد بپردازید.
 • پیش از خرید با کارت بانکی، تصور کنید همان میزان مبلغ نقدی را از دستگاه خودپرداز دریافت کرده‌اید.
 • اگر سردردی واقعا بد دارید، سعی کنید گران‌ترین قرص مسکن را خریداری کنید.
 • همیشه گران‌ترین رستوران سلف‌سرویس را انتخاب نمایید.
 • حساب پس‌اندازتان را در بانکی واقع در دورترین نقطه نسبت به خانه‌تان باز کنید (برای این‌که احساس کنید این پول بسیار از شما دور است).
 • اگر می‌خواهید برای رسیدن به شادکامی پول خرج کنید، به جای خرید کالا سعی کنید تجربه بخرید.
 • اگر دوست دارید بیش‌تر به خودتان برسید، سعی کنید چیزهای به یاد ماندنی برای خودتان بخرید.
 • در مورد بیمه با دقتی بیش‌تر فکر کنید. آیا خودتان را در برابر افسوس و حسرت چیزهای از دست رفته بیمه می‌کنید یا به این دلیل حق بیمه می‌پردازید که توانایی پرداخت تاوان بدترین اتفاقات را ندارید؟
 • اگر تبلیغات غیر رایگان در شبکه‌های اجتماعی به نظرتان دل‌پذیر نمی‌آیند، بهتر است با دقتی بیش‌تر در موردش فکر کنید

ترفندهایی برای پس انداز پول بیشتر

۱. برای خودتان محدودیت‌های منطقی تعیین کنید:

سال‌هاست که خرید کردن از روی میل و هوس، آفت عادات خرج کردن ما شده‌است. اگر می‌دانید که قرار است به زودی پولی به شما پرداخت شود، تا زمانی که آن پول را دریافت نکرده‌اید، خرج‌اش نکنید. آن‌چه باید برای هزینه‌های زندگی پرداخت شود، حساب و کتاب کنید و مطمئن شوید همه چیز در موعد مقرر پرداخت می‌شود.

هنگامی که پرداخت هزینه‌های ضروری را به تعویق بیندازید، گذران زندگی بسیار دشوار خواهد شد، و ممکن است احساس کنید که روی سراشیبی سقوط قرار دارید. راه مبارزه با این مشکلات پیش‌گیری از رخ دادن آن‌ها به وسیله‌ی خرج کردن عاقلانه است.

ما برای خوشبخت بودن در این زندگی پول خیلی زیادی نیاز نداریم. ضروریات عبارتند از غذا، لباس، هزینه‌های حمل و نقل (حمل و نقل عمومی، تعمیر و نگهداری خودرو، بنزین)، و سرپناه. وقتی که هزینه‌ی این‌ها را پرداخت کنیم، باقی چیزها تجمل و پیرایه‌پرستی است بسیاری از ما هر روز بدون فکر برای‌شان هزینه می‌کنیم. و توانایی خرید کالاهای تجملی یک نعمت است اما آن‌ها را به عنوان بهانه‌ای برای ولخرجی به کار نبرید.

قبل از این‌که پول‌تان را برای چیزی خرج کنید که دوست دارید بخرید اما به آن نیازی ندارید، از خودتان این سوال را بپرسید: آیا با این خرید که در شرف انجام‌اش هستم، در آینده شاد خواهم بود؟

اگر اولین پاسخی که می‌دهید ” خیر‌” است، دارید در حق خودتان لطف می‌کنید و سطح استرس و اضطراب‌تان را با امتناع از قرار گرفتن در یک وضعیت آشفته، کاهش می‌دهید. برای هر یک ریالی که درمی‌آورید برنامه داشته باشید. از افتادن در دام خرید محصولات بی‌فایده به واسطه‌ی تبلیغات جلوگیری کنید. کمی احساسات‌تان را کنترل کنید تا زندگی‌تان تغییر کند.

۲. روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید:

هر زمان که چک حقوق‌تان را دریافت کنید، با درصد معینی از چک طوری رفتار کنید که انگار رادیواکتیو است. این پول را ابدا نباید لمس کنید مگر این‌که شرایط بحرانی‌ای وجود دارد که لازم است بهبود بیابد.

این پول را در یک حساب پس انداز با بهره‌ی بالا بریزید تا برای آینده‌ی خودتان یا فرزندان‌تان از آن استفاده کنید.

برای داشتن یک زندگی اجتماعی باید سلامتی و تندرستی‌تان را حفظ کنید. فعالیت‌های رایج عبارتند از حضور در رویدادهای مختلف، بیرون از منزل غذا خوردن، و دیدن فیلم. همه‌ی این متغیرها می‌توانند یک سوراخ در جیب شما ایجاد کنند اگر بیش از اندازه به آن‌ها بپردازید.

اگر شما در برخی رویدادهای اجتماعی شرکت نکنید، دوستان‌تان درک خواهند کرد. و اگر درک نمی‌کنند، پس دوست واقعی شما نیستند و باید فورا خودتان را از شر آن‌ها خلاص کنید. زمانی را که به طور معمول صرف دوستان‌تان می‌کردید به آموزش خودتان و کشف چیزهای جدید اختصاص دهید. به این ترتیب ممکن است در نهایت راهی را برای سرمایه‌گذاری پول‌تان کشف کنید و کم‌کم پول بیش‌تری به دست بیاورید.

کمی خودخواه‌تر شوید و واقعا قدر زمانی را که به تنهایی سپری می‌کنید، بدانید زیرا در زندگی‌تان لحظاتی وجود خواهد داشت که دیگر این تنهایی پدیدار نخواهد شد. استفاده از این زمان برای خودتان واقعا اجازه می‌دهد که شما زندگی‌تان را ارزیابی کنید و مانع از این می‌شود که برای کالاهایی که نیاز ندارید، پول خرج کنید.

فراموش نکنید که سلامتی بزرگ‌ترین سرمایه‌ی شما است، بنابراین از هزینه کردن آن‌چه برای سلامتی‌تان خوب است دریغ نکنید. شما نمی‌توانید بدون حفظ سلامتی از زیبایی‌های زندگی لذت ببرید، پس زمانی که قرار است برای سلامتی‌تان هزینه کنید، مصمم و پیگیر باشید. فرار کردن از هزینه‌های مربوط به سلامتی در دراز مدت به شما آسیب خواهد زد. درمان‌های موقتی فقط مشکلات موجود را تشدید می‌کند.

۳. یک برنامه‌ی مالی برای خودتان تنظیم کنید:

داشتن یک کمک حرفه‌ای قطعا مزیت بزرگی است، اما برای این‌که پول‌تان را به طور موثر مدیریت کنید و در امر پس انداز پول موفق باشید، لزوما نیاز به مشاوره‌ی کارشناس ندارید. این کار را با ردیابی عادات خرج کردن‌تان شروع کنید. هزینه‌های روزانه را بنویسید و ببینید برای چه چیزی بیش‌تر از همه هزینه می‌کنید. اگر بیش‌ترین پول را صرف چیزی می‌کنید که مرتبط با سلامتی، غذا، لباس، یا سرپناه نیست، پس در حال ولخرجی کردن برای چیزی هستید که باید متوقف شود.

ترک کردن این عادات می‌تواند بسیار دشوار باشد، اما شما باید به خودتان یادآوری کنید که صرفه‌جویی کردن در پول از تن دادن به خواسته‌های احمقانه شما مهم‌تر است. وقتی پای خرج کردن پول به میان بیاید، هرکسی ممکن است اشتباه کند مهم این است که آن اشتباهات را با تنظیم اهداف و آگاه بودن به حداقل برسانیم.

رسیدهایی که بابت خریدهای‌تان دریافت می‌کنید نگه دارید تا بتوانید الگوهای خرید کردن‌ همه‌ی روزهای هفته‌تان را بنویسید، و به این ترتیب کشف کنید که چه چیزی باید تغییر کند و چه چیزی باید بدون تغییر باقی بماند. همیشه راه‌هایی برای بهبود عادات خرج کردن‌ و پس انداز پول وجود دارد.

۴. برای خودتان خرید کنید:

شما شایستگی این را دارید که پس از کسب موفقیت در اجرای یک طرح مالی جدید، به خودتان پاداش بدهید. یا اقلام کوچکی بخرید که روی هم جمع می‌شوند و تبدیل به چیز بزرگ‌تری می‌شوند یا یک کالای لوکسی که مورد نظرتان هست بخرید. داشتن هدف برای هر یک ریالی که دارید مهم است، اما لذت بردن از زندگی و عاشق زندگی بودن، گزینه‌ی خوشایندتری است. اگر دیدگاه مالی‌تان را بدانید، می‌توانید الگوی خرج کردن‌ برای خودتان را پیگیری کنید، بنابراین زیاده‌روی نخواهید کرد.

۵. افراد هوشمند کاری می‌کنند که پول برای آن‌ها کار کند:

بله، شما باید شغلی برای کسب درآمد داشته باشید. اما این بدان معنا نیست که برده‌ی کاری باشید که از آن پول درمی‌آورید. این تنها آغازی برای گسترش افق دید شما رو به چیزهای بزرگ‌تر است. به همین دلیل آدم‌های مرفه ثروت خود را به دلیل مدیریت موشکافانه‌ی خود حفظ می‌کنند.

آن‌ها به اندازه‌ی آدم‌های معمولی وقت صرف تلاش برای پول درآوردن نمی‌کنند. بلکه بیش‌تر زمان خود را صرف این می‌کنند که بفهمند، یاد بگیرند و کشف کنند که چگونه پول‌شان را مدیریت کنند تا برای آن‌ها کار کند. آن‌ها روی ROI (بازگشت سرمایه‌‌گذاری) تمرکز می‌کنند به جای این‌که ذهن‌شان را متمرکز کنند روی این‌که چه‌قدر پول درمی‌آورند.

کل موضوع این است که تصمیمی که درباره‌ی پول‌تان می‌گیرید، ارزش بازدهی که دریافت می‌کنید را تعیین می‌کند. همین چیزهای کوچک، و جزئیات ظریف است که ثروتمندان را از فقرا جدا می‌کند. آن‌ها یک متدولوژی طراحی کرده‌اند که به نفع‌شان کار می‌کند نه علیه‌شان. زمان پول است، اما اگر ساعت علیه شما کار کند، پس چگونه انتظار دارید که سودی به دست بیاورید؟

این‌که ترتیبی بدهید که پول برای شما کار کند تماما به این معناست که زمان را به نفع خودتان استفاده کنید. کلید پس‌انداز کردن استراتژیک این است که درآمدتان بیش‌تر از پولی باشد که خرج می‌کنید.

۷ باور غلط درباره پول که شما را فقیر نگه می‌ دارد

احتمالا شما هم چندین باور غلط درباره پول دارید که شما را از رسیدن به آن باز می‌دارد. در اینجا ۷ باور غلط درباره پول که شما را فقیر نگه می‌ دارد و چگونگی برخورد با آن‌ها بیان می شود.

اولین چیزی که باید به روشنی فهمید این است: پول به شما خدمت می‌کند. شما ارباب آن هستید و آن خدمتکار وفادار شما است. هرگز جور دیگری به این قضیه فکر نکنید. پول در راستای دو هدف خدمت می‌کند: اولا، به ما اجازه می‌دهد به راحتی زندگی کنیم. دوما، وسیله‌ای است که به ما فرصت انجام کارهای خوب را در این جهان می‌دهد. پس بگذارید پول به شما خدمت کند.

مقالات پیشنهادی کاربران
استراتژی یک کسب و کار و آمیخته بازاریابی 4p

۱. پول همه چیز نیست

بعضی از آدم‌ها به این باور غلط درباره پول معتقدند که پول نمی‌تواند خوشبختی بیاورد. آن‌ها، با این طرز تفکر که خوشبختی به ندرت اتفاق می‌افتد، تا حدود زیادی فقر را بر سعادت ترجیح می‌دهند. با وجود این، داشتن باور وفور نعمت یعنی بهترین بهره را از هر دو جهان بردن. با این حال، پول فقط یکی از شاخص‌های موفقیت است. آدم‌های فقیر و ناموفق عادت‌شان شده است از انجام کارهایی که مهارت‌های‌شان را بهبود خواهد بخشید اجتناب کنند و این متضمن شکست خواهد بود.

از طرف دیگر، آدم‌های موفق عادت دارند کارهایی را انجام بدهند که به آن‌ها کمک می‌کند به تدریج اهداف و رویاهایشان را تحقق ببخشند. درحالی که ممکن است دوست داشته باشید همانجایی که هستید باقی بمانید، اما حقیقت این است که یا خودتان را خواهید ساخت یا فرو خواهید پاشید.

۲. نمی‌دانید چگونه آن را به دست آورید

چند نفر از ما می‌دانیم چگونه درخواست پول کنیم یا بر سر افزایش حقوق مذاکره کنیم؟ چند نفر از ما نسبت به سرمایه‌ی واقعی‌مان در توانایی ارزش آفرینی آگاه است؟ من که مطمئنا نبودم. من به دوستم کمک کرده بودم بدافزاری را از رایانه‌ی مغازه‌اش حذف کند. این کار کمتر از یک ساعت وقت مرا گرفت، و او می‌خواست به خاطر وقتی که صرف کرده بودم به من پول پرداخت کند. اما، چون من نمی‌دانستم چطور درخواست پول کنم یا قدر و ارزش دانش‌ام را نمی‌دانستم، به نحو احمقانه‌ای از پذیرفتن پول خودداری کردم.

از خوش اقبالی من، دوستم اصرار کرد. و مهم‌تر آن که، او به من کمک کرد بفهمم که دانش و تجربه‌ام فقط مختص کارفرمای من نیست. من به آدم‌های دیگر هم می‌توانم کمک کنم، و باید به اندازه‌ی کافی برای درخواست پول جسور باشم. بالاخره، هرچند این کار کمتر از یک ساعت وقت مرا گرفت؛ اما ساختن چنین پایه‌ی دانش و تخصصی بیست سال مطالعه‌ی مستمر من در مقابل رایانه را در پیش زمینه‌ی خود داشت.

۳. شما قدر پولی را که دارید نمی‌دانید

درست همان طور که نمی‌دانیم چطور پول به دست بیاوریم، وقتی هم که به دست می‌آوریم، نمی‌دانیم چطور قدر آن را بدانیم. خیلی ساده شروع به ابراز قدرشناسی کنید؛ مثلا وقتی که سکه‌ای کف کاراژتان یا یک اسکناس یک دلاری در رخت‌های شستنی‌تان پیدا می‌کنید، قدرشناس باشید.

قدرشناسی در واقع ساخت‌بندی مجدد ذهن‌مان است، که ما را پذیرای به دست آوردن و اکتساب می‌کند و آگاهی ما را نسبت به فرصت‌ها بیشتر می‌کند. فرصت‌ها شانس موفقیت ما را افزایش می‌دهند.

۴. تصویر فردی ضعیفی از خودتان دارید

شما تا جایی رشد خواهید کرد که تصویر(ذهنی) فردی‌تان به شما اجازه می‌دهد. اگر دلتان می‌خواهد در شغل بعدی‌تان درآمدی شش رقمی داشته باشید، پس باید اول باور داشته باشید که می‌توانید. تصویر ذهنی بد شما باعث می‌شود باور کنید که نالایق و فریب‌کار هستید. اساسا، فکر شما را باورهای آدم‌های دیگر مسموم کرده است.

زمانی که باور کنید ارزش منحصربفردی به این جهان می‌افزایید که فقط از عهده‌ی شما بر می‌آید، آگاه می‌شوید که مستحق خوشبختی، سلامتی، و ثروت فراوان هستید. این دستاورد چیزی بزرگتر از افزایش آگاهی‌تان و رشد حقیقی خودتان است. فقط وقتی که بتوانید خودتان را ارزشمند و شایسته‌ی یک حقوق شش رقمی ببینید، کارفرمای آتی شما نیز چنین تصویری را خواهد دید.

۵. پول خانواده‌تان را از هم پاشیده است

اگر والدین‌تان برای آن که دخل و خرج‌تان با هم بخواند ساعت‌های زیادی کار می‌کرده‌اند و زندگی‌تان بر مبنای پرداخت چک پشت چک بوده است، احتمالا به ندرت آن‌ها را می‌دیده‌اید یا با آن‌ها وقت می‌گذرانده‌اید. در نتیجه، رابطه‌ی‌تان با آن‌ها ممکن است بیگانه و سرد باشد.

این احتمال وجود دارد که ناخودآگاه به خاطر ایجاد شکاف در خانواده‌تان، پول را مقصر می‌دانسته‌اید. به همین خاطر، ممکن است بدون آن که حتی آگاه باشید به اسم “ترجیح خانواده به پول”  پول را پس بزنید. برای تغییر این باور مضر و استقبال از پول، شروع کنید به اتخاذ باورهای موجود در این مقاله.

۶. شما چیزی نمی‌دانید

سیستم آموزشی ما تا حدودی ما را درمانده بار می‌آورد. این سیستم به ما یاد می‌دهد کارکنان خوبی باشیم و کمک می‌کند رویاهای خود را به مخاطره بیندازیم تا رویاهای کارفرمایان را تحقق ببخشیم. این سیستم موفق نمی‌شود به ما یاد بدهد چگونه ثروت بسازیم، پول واقعا چگونه کار می‌کند، چگونه یک کسب و کار را اداره کنیم و چطور آن چه را واقعا اهمیت دارد پیگیری کنیم. خیلی زیاد پیش آمده است که در مدرسه به ما گفته‌اند، “رویاپردازی نکن! واقعگرا باش. یک حرفه یاد بگیر تا زندگی مناسبی برای خودت تامین کنی.” «مناسب» ممکن است خوب باشد، اما «فوق‌العاده» قطعا بهتر است.

بنابراین به شما بستگی دارد که خودتان را در این حوزه‌ها آموزش دهید. این را هدف خود قرار دهید که حداقل در سال یک کتاب درباره‌ی پول درآوردن بخوانید. وقتی عمیق‌تر می‌شوید، خیلی سریع پی خواهید برد که بیشتر کتاب‌های مربوط به پول درآوردن در واقع هیچ ربطی به پول درآوردن ندارند. آن‌ها معمولا با تغییر باور شما درباره‌ی پول شروع می‌شوند. این کتاب‌ها اغلب سفری به تزکیه‌ی نفس خویشتن هستند. خلاصه این که، موفقیت و ثروت شما فقط می‌توانند به سرعت تمایلی که برای پیشرفت دارید رشد کنند.

۷. از خودتان شروع می‌شود

یکی از تهدیدهای رایج جاری در این ۷ باور غلط درباره پول باید به سرزنش کردن و تمایل‌تان به تقبل مسئولیت نتایج فعلی‌تان مربوط باشد. آدم‌های ناموفق شرایط‌شان یا آدم‌های دیگر را مقصر می‌دانند. بر عکس، آدم‌های موفق شرایط‌شان را می‌پذیرند و انگیزه می‌گیرند تا آنچه را می‌توانند تغییر دهند. حتی اگر مشکلات فائق نیامدنی به نظر برسند، آن‌ها از جایی شروع به فعالیت می‌کنند که توانایی آن را دارند.

برای جذب پول و موفقیت بیشتر به زندگی‌تان، ابتدا تصمیم بگیرید این باورهای غلط را دور بریزید. تمایل به پذیرش باورهای جدید برای اهداف‌مان سودمند است. وقتی شروع به تعلیم خودمان می‌کنیم، از طرفی هم تا حد ممکن شروع به گسترش آگاهی‌مان می‌کنیم.

در پایان، تصمیم به این که به ثروت و موفقیت فراوان برسیم بیش از آن که به پول ربط داشته باشد به تعیین هدف و رشد و تعالی مربوط می‌شود. وقتی این سفر را آغاز می‌کنید، گاهگاهی مهربانانه به خودتان یادآوری کنید که هدف فقط رسیدن به مقصد نیست؛ بلکه رشد و تعالی در این مسیر است.

بهترین راه های پولدار شدن

 ۱- طرز تفکر خود را تغییر دهید

شما باید به ورای هر اتفاق نگاه کنید. وقتی بیشتر مردم فقط درخت‌ها را می‌بینند، شما باید کل جنگل را مدنظر قرار دهید. به این ترتیب، امکان رسم خط‌ مشی خود و نیل به اهداف و آرزو‌ها به وجود خواهد آمد. با ترسیم آینده و اهداف خود، به روش‌های مختلف می‌توانید به آرزوهایتان دست یابید.

شما باید قبل از نیل به نخستین دارایی، بار‌ها ویژگی‌های شخصیتی خود را کشف کنید. دانستن حقیقت درباره خود همیشه آسان‌ترین کار نیست. گاهی اوقات، در یک روز ممکن است زمانی بزرگ‌ترین دشمن و زمانی نیز بهترین دوست خود شوید. با این وجود، تغییر طرز تفکر خود لازمه رسیدن به مال و ثروت است. 

۲- به شکلی خستگی‌ناپذیر پول پس‌انداز کنید

حقوق بسیاری از افراد تا پایان ماه کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد. به هر حال، شما حتماً باید تا می‌توانید پس‌انداز کنید، حتی اگر رقم آن بسیار پایین باشد. تکنیک‌های متعددی برای پس‌انداز کردن وجود دارند.شما باید ضمن کشف سیستم خاص خود شروع به جمع‌آوری مال و ثروت کنید.حتی اگر درآمد ثابتی نیز دارید، باید برای پس‌انداز کردن به وضع یک سری قوانین بپردازید. چه با ۵۰ دلار چه با ۵۰۰ دلار پس‌انداز در ماه آغازگر این روند هستید، به بهترین نحو ممکن تلاش و این پول را سرمایه‌گذاری کنید.

۳-از میلیونرها یاد بگیرید

اغلب مردم دوستان همراه و همدلی را اطراف خود جمع نکرده‌اند. بیشتر اوقات با این قبیل افراد در خواربارفروشی، ورزشگاه، مدرسه، محل کار و غیره آشنا می‌شویم. با افزایش روابط دوستانه میان ما و آنها، اعتماد به دوستان نیز افزایش می‌یابد. به هر حال، در اغلب موارد آنها میلیونر نیستند و نمی‌توانند به شما نیز در این زمینه کمک کنند. آنها احتمالا رویای ثروتمند شدن را غیرممکن می‌بینند. در عوض از میلیونر‌ها یاد بگیرید. با حذف این روابط در پی کشف افرادی باشید که پله پیشرفت شما در آینده می‌شوند.

۴-زیاده‌روی در به‌دست آوردن ثروت

برای ثروتمند شدن شما اول باید درباره آن نکاتی را یاد بگیرید. این به آن معنا است که شما باید خود را در موقعیت‌هایی قرار بدهید که هرگز قبلا آنها را تجربه نکرده‌اید. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید رانندگی با یک خودروی جدید را امتحان کنید، از یک دلال معاملات بانکی بخواهید تا یک خانه گران قیمت را به شما نشان بدهد یا یک براونی از بهترین قنادی شهر خود بخرید.

بسیاری از این کار‌ها حساب پس‌انداز شما را خالی نمی‌کنند. در حقیقت، بعضی از آنها رایگان هستند. اگر تمایل به تحقق رویا‌های مالی خود دارید، باید به جایی بروید که ۹۷ درصد از مردم علاقه‌مند به رفتن به آنجا نیستند. آیا دوره‌های لوکس آموزش گلف، چشمه آب معدنی یا موزه‌هایی در محل زندگی شما وجود دارند که اجازه زیاده‌روی در کسب ثروت را به شما بدهند؟ اگر جواب مثبت است، از آنها بهره ببرید.

۵-به ثروتمند شدن خود ایمان بیاورید

اگر باور دارید که می‌توانید میلیونر شوید، پس قدرت تحقق آن رویا را نیز به‌دست خواهید آورد. به هر حال، اگر شما این آرزو را برای خود محال می‌دانید و دیگران را مستحق ثروتمند شدن می‌بینید، هرگز پولدار نخواهید شد. همچنین، همیشه افراد ثروتمند را موفق بپندارید. افرادی که از پول متنفر هستند احتمالا پولدار نمی‌شوند.

بهترین راه برای انجام این کار شناخت مداوم خود و ماهیت پول و ثروت است. شما می‌توانید برای نیل به هدف خود کتاب‌هایی را بخوانید که توسط افراد میلیونر نوشته شده‌اند. با دریافت آموزش تمام عیار و الهام گرفتن همیشگی از دیگران، شما قادر به کسب ثروتی خواهید بود که در پی آن بوده‌اید.

۶-خدمت خود را توسعه دهید

ثروت مادی مجموع سهم کلی شما نسبت به جامعه است. برای درک نحوه ارزش‌گذاری برای تعداد بیشتری از افراد در مدت زمان کمتر شما خواهید دانست که می‌توانید همواره بر کیفیت و کمیت خدمت خود بیفزایید.مردم منتظر خدمت‌رسانی دیگران هستند.توسعه خدمات در ادامه به بحث درباره طی مسافتی بیشتر می‌پردازد. وقتی زمان کمک‌رسانی به دیگران فرا‌می‌رسد، شما باید همه دارایی خود را برای انجام این کار فدا کنید. به تحسین مردم نیندیشید. شما فقط دانه‌ها را بکارید. طبیعت مراقب بقیه مراحل خواهد بود.

۷-همه فرصت‌ها را به چنگ آورید

در اطراف شما، هر جا که زندگی کنید، همیشه فرصت‌هایی برای استفاده وجود دارند. جامعه شما به‌شدت به کمک‌تان نیاز دارد. فقط با باز کردن ذهن و قلب خود به سوی این فرصت‌ها، می‌بینید که امکان سود بردن از آنها در زمان مناسب وجود دارد. به علاوه، شما نمی‌توانید با نه گفتن به فرصت‌ها انتظار میلیونر شدن را داشته باشید. شما باید هر فرصتی را که اسم‌تان رویش نوشته شده است تصاحب کنید.گاهی منافع مالی به سرعت حاصل نمی‌شود اما با کاشت مداوم دانه‌ها، سرانجام شاهد محصولی پر بار خواهید بود.

پول نتیجه برداشت محصول شما است. همه دارایی‌هایتان از نسبتی مستقیم با فعالیت‌های شما برخوردار است. انجام هر کار تا آخرین توان و داشتن یک هدف برجسته و بزرگ در تمام طول زندگی، می‌تواند شما را ثروتمند کند. تمایل به کسب ثروت در نهایت باعث می‌شود تا چنانچه آماده‌اید پولدار شوید. هر چه بیشتر دانه (خدمت) بکارید، گیاهان (پول) بیشتری نیز خواهید داشت.

روانشناسی پول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست