سرنوشت اپلیکیشن های ایرانی ios

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. سرنوشت اپلیکیشن های ایرانی ios

شرکت اپل طی چند هفته ی گذشته بسیاری از اپلیکیشن های ایرانی روی ios را غیرفعال کرد! سرنوشت اپلیکیشن های ایرانی ios چه خواهد شد؟

مشکل اصلی در خصوص عدم دسترسی به اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور این است که ما تاکنون مخفیانه از یک امکان غیرقانونی استفاده و در آن ورود و خروج می‌کردیم تحریم‌ها دلیل اصلی از دسترس خارج شدن اپلیکیشن‌های ایرانی در اپ استور نیست و این ربطی به تحریم‌ها ندارد به احتمال زیاد در آینده هر اپلیکیشنی که ریشه‌اش در ایران باشد، قابلیت استفاده در گوشی‌های IOSرا نخواهد داشت.

در سیستم عامل های اپل ، فروشگاه های غیر رسمی برای انتشار رسمی اپلیکیشن وجود ندارد و کاربران باید از اپ استور اپلیکیشن های مورد نظر خود را دریافت کنند.از نسخه‌ی نهم iOS به‌ بعد، از نصب و ذخیره‌ی فایل نصبی اپلیکیشن‌ها هم جلوگیری شد و دیگر در فایل‌های پشتیبان (Backup) گرفته‌شده، نمی‌توانستید اپلیکیشن‌های خود را به‌‌طور آفلاین نصب کنید. مزیت اینکار این است که کاربران اپل مطمئن هستند که هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند و دارای امنیت بسیار بالایی می باشند.

اپلیکیشن های ایرانی ios

در گذشته اپلیکیشن های ios برای کاربران ایرانی باعث شدند که در هیچ دوره ای توسعه دهندگان ایرانی نتوانند آسوده خاطر باشند.تقریبا از همان اول برای انتشار اپلیکیشن، باید با ثبت شرکتی در کشور‌های اطراف، اپلیکیشن را ثبت و برچسب ایران را از خود حذف کنند.با اعمال تحریم های بانکی بیشتر تمامی اپلیکیشن‌های دارای درگاه پرداخت به بانکی ایرانی از اپ‌استور حذف‌ شدند و این اتفاق باعث شروع دورانی جدید برای توسعه‌دهندگان بود.

گواهی‌های توسعه دهندگان سازمانی در واقع به شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها این اجازه را میدهد که اپلیکیشن‌های خود را خارج از فضای اپ استور و به دور از دردسر‌‌های متداول این روند، منتشر کنند. برخی توسعه دهندگان به واسطه ی دلال‌های چینی، این اکانت‌‌ها و گواهی‌ها را خریداری می‌کنند و به کمک آن سعی در انتشار اپلیکشین‌های کرک شده، قمار و غیره دارند که این امر موجب این شد که اپل در چند هفته گذشته بیش از پیش به این دسته از گواهی‌ها توجه کند.انتشار اپلیکیشن‌هایی که ماهیت ایرانی دارند در اپ استور ممنوع شد و اپل سریعا آن‌هارا ریجکت یا پاک می‌کند. به همین دلیل روی آوردن به روش فوق و استفاده از این گواهی‌‌ها در ابتدا ایده خوبی بود. با گذشت زمان و راه افتادن فروشگاه‌های متنوع انتشار اپلیکیشن دسترسی کاربران تازه وارد ایرانی به این نوع اپلیکیشن‌ها راحت شد و به راحتی می‌توانستند اپلیکیشن‌های ایرانی که لازم دارند را از داخل خود وبسایت محصول یا استور‌های موجود نصب کنند.

مقالات پیشنهادی کاربران
امنیت کامل در فضای آنلاین

راه حل این مشکل

اپلیکیشن های ایرانی ios

فروشگاه‌های مطرح ایران قرار است با ارائه‌ی دو راهکار، بازهم جای خود را میان کاربران ایرانی محکم‌تر کنند:

۱. نداشتن دسترسی‌ به اپلیکیشن‌های ایرانی و فروشگاه‌های نرم‌افزاری غیررسمی از خارج از کشور خواهد بود. به‌نظر می‌رسد این راه‌حل فقط زمان مسدودشدن را به‌تعویق بیندازد؛

۲. چند فروشگاه نرم‌افزاری داخلی تصمیم گرفته‌اند استفاده از پروفایل سازمانی را کنار بگذارند و به‌سراغ پروفایل توسعه‌دهندگان بروند. در توسعه‌ی اپلیکیشن‌ برای سیستم‌عامل iOS، می‌توانید با پرداخت مبلغی پروفایل توسعه‌دهندگان را دراختیار بگیرید تا بدین‌ترتیب به‌ازای هر پروفایل، خارج از فروشگاه نرم‌افزاری بتوانید ۱۰۰ اپلیکیشن را نصب کنید. به‌عبارتِ‌دیگر، این پروفایل برای بررسی اپلیکیشن‌های مختلف استفاده می‌شود؛ اما ازآنجاکه بسیاری از افراد به‌دنبال دورزدن قوانین هستند، قرار است این پروفایل‌ها برای نصب اپلیکیشن‌های روزمره به‌کار گرفته شوند. به‌ طور کلی ، تمامی کاربران سرویس‌های خدماتی از درخواست تاکسی آنلاین تا سفارش غذا در سیستم‌عامل iOS قرار است توسعه‌دهندگان اپل باشند تا از اپلیکیشن‌ استفاده کنند. باتوجه‌به حجم کاربران، تعداد زیادی از این پروفایل‌ها ساخته خواهد شد و با درنظرگرفتن هزینه‌‌ی ساخت پروفایل توسعه‌دهنده، به‌نظر نمی‌رسد ارائه‌ی اپلیکیشن رایگان باقی بماند.

روش های بالا به صورت موقتی مطرح شده است و اگر اپل متوجه شود که از هر پروفایلی استفاده‌ی تجاری شده، آن را مسدود خواهد کرد.

با جست‌وجوی عبارت «اپ‌استور ایرانی» در گوگل، به نتایج بسیار زیادی برخواهید خورد که یکی‌درمیان ازکار افتاده‌اند؛ اما به‌زودی با پروفایلی دیگر فعال خواهند شد. شاید زمان فعالیت هریک از این اپ ها به چند سال نیز برسد؛ اما درنهایت، راه‌حل رسمی و نهایی نیست. در‌حال‌حاضر، تمامی اپلیکیشن‌های موردنیاز شما در iOS مجدد امضاشده و دانلودشدنی است. تنها کافی است به وب‌سایت‌ اصلی سازنده‌ی اپلیکیشن مراجعه کنید و با حذف اپلیکیشن قدیمی، نسخه‌ی جدید را دانلود کنید.

اپل برای تأیید هر اپلیکیشن در اپ‌استور، سورس‌کد اپلیکیشن را کامل بررسی می‌کند تا مشکلات امنیتی به صفر برسد؛ اما در نصب ازطریق پروفایل سازمانی، اپل هیچ نظارتی ندارد. بازهم جای امیدواری است که حداقل، کاربر دسترسی‌های اپلیکیشن را مدیریت می‌کند.

راه‌حل قطعی برای ماندگاری دائم اپلیکیشن‌های ایرانی و به‌روزرسانی صحیح وجود ندارد و تمامی روش‌های فعلی موقتی خواهند بود تا نیازهای کاربر برطرف شود. تنها روش رسمی و دائم انتشار اپلیکیشن، استفاده از فروشگاه نرم‌افزاری رسمی اپل خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست