Domain و اهمیت آن

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. بیشترین بازدید
  4. chevron_right
  5. Domain و اهمیت آن

Domain و اهمیت آن

Domain در تلفظ همان دامین یا دومین گفته می شود. در ترجمه آن آمده است: دامنه، حوزه، منطقه و….

در هر متنی ترجمه خاص متن را به خود اختصاص می دهد. اما بصورت کلی می توان آن را به دامنه که لاتین آن هم به همین شکل تلفظ می شود، ترجمه کرد.

دامین چیست؟

کد ملی شما مخصوص شماست و به کسی دیگر تعلق نمی گیرد. در واقع دامین هم کدملی است که بصورت نام به سایت شما تعلق می گیرد.

دامین از سه بخش بصورت کلی تشکیل می شود:

قسمت اول دامین WWW   می باشد که اختصار یافته سه کلمه : World Wide Web

سپس با نقطه (.) از قسمت دوم جدا می شود و در ادامه قسمت دوم قرار می گیرد. قسمت دوم همان نامی است که مد نظر شماست که باید با حروف لاتین شکل بگیرد مانند:  www.advertisingisfahan

که مانند جدا شدن قسمت اول و دوم همچنین قسمت دوم از قسمت سوم با یک نقطه(.)جدا می شود. و اما قسمت سوم که به صورت عامیانه به ان پسوند سایت می گویند.

اما در اصطلاح فنی به آن Top Level Domain گفته می شود. که در ترجمه آمده برای این لغات میتوان دامین سطح بالا آن را درک کنیم.

TLD ها به دو قسمت تقسیم می شوند: در واقع پسوند سایت به دو دسته موضوعی می توان نقسیم کرد.

TLD های که بر اساس زمینه کاری سایت باید انتخاب کرد و TLD هایی که بر اساس موقعیت جغرافیایی باید برای پسوند سایت انتخاب کرد.

مانند: www.advertisingisfahan.ir

کلمه ir  براساس موقعیت جغرافیایی برای سایت انتخاب شده است. Ir در واقع اختصار یافته کشور iran  می باشد.

انواع دامنه:

دامین-چیست؟

 

Com : مخفف Commercial می باشد. اکثر سایت ها امروزه از این پسوند استفاده می کنند. چون پسوندی جهانی است و در امور تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. در ترجمه این کلمه را تجاری ثبت کرده اند.

Net : این دامین مخفف  Network می باشد. ترجمه این کلمه شبکه می باشد و برای سایت هایی است که حوزه فعالیت آن ها شبکه و اطلاع رسانی می باشد.

Org : این دامنه مخفف Non-Profit-Organizations  می باشد. معنی این، سازمان های غیرانتفایی ترجمه آمده است. این دامین برای سازمان ها و موسسات غیرانتفایی که بیشتر فعالیت تجاری دارند استفاده می شود.

دامنه های دو حرفی که بعضا مشاهده کرده اید، دامین های ملی و کشوری هستند.

مانند: ایران(ir) ، ژاپن(jp) ، آلمان(de) ، انگلیس(uk)  هستند که در انتهای دامنه می توان قرار داد.

Biz : این دامنه مخفف کلمه Business می باشد. معنی این کلمه در لغت به کسب و کار و تجارت آمده است. این دامین ویژه کسب و کار های اینترنتی و خدمات الکترونیکی می باشد.

Info : این دامنه مخفف کلمه Information می باشد. در معنی می توان این کلمه را به اطلاعات ترجمه کرد. این دامین برای سایت هایی استفاده می گردد که موضوعشان اطلاع رسانی است. اطلاع رسانی در موارد خاص و عام و…

Name : این دامنه به معنای نام می باشد. این دامین برای افراد حقیقی و شخصی می باشد. که می خواهند برای نام خودشان سایت داشته باشند.

Ws : این دامنه با تشابه مخفف اسمی WebSite بوجود آمده است. اما مخصوص به دامنه ملی یک کشور است.

Us : این دامین مخصوص کشور آمریکا می باشد. اما به علت قرار گرفتن دو حرف مشابه و ایجاد کلمه(Us)به معنای ما، مورد توجه کاربران است.

Tv : این دامنه در اصل دامین ملی بوده، اما به علت تشابه با کلمه Television برای شبکه های تلویزیون و ماهواره ای استفاده می شود.

چند دامنه دیگر وجود دارد که هنوز به رسمیت عام شناخته نشده اند. مانند: Museum برای موزه و یا Mil که برای ارگان های نظامی و دامنه Aero که برای سایت هایی با مضمون حمل و نقل هوایی هستند.

دسته دیگر دامنه ها وجود دارند که تحت دامنه های ملی هستند.

برای مثال دامنه هایی که تحت دامنه ir هستند. لازم به ذکر است ثبت این دامنه ها باید با مجوز رسمی مربوطه به همان نوع فعالیت باشد.

ac.ir : مراکز آموزشی (دانشگاه ها) که باید دارای مجوز فعالیت از وزارت علوم و تحقیقات، وزارت بهداشت و درمان، حوزه علیمه و… باتوجه به نوع رشته های ارائه شده باشند.

sch.ir : برای مدارس و مراکز آموزشی که زیر نظر آموزش و پرورش هستند، این دامنه ارائه شده است.

net.ir : برای موسسه ها یا سازمان هایی که خدمات و مقررات آن ها مبنی بر ارائه خدمات شبکه است یا بصورت رسمی و قانونی مجوز ارائه خدمات شبکه و اینترنت را دارند.

gov-ir : بخش های اداری و ارگان های زیر مجموعه سه قوه جمهوری اسلامی این دامنه ارائه شده است.

id-ir : برای افراد حقیقی که مقیم یا مقیم جمهوری اسلامی ایران هستند.

org-ir و co-ir : دو دامنه نامبرده برای مراکز غیر دولتی گوناگون با قوانین دیگر ارائه شده است.

مقالات پیشنهادی کاربران
ماشین زمان چیست و چگونه کار می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست