تغییرات در گوگل کروم

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. تغییرات در گوگل کروم

ممکن است در نسخه ی بعدی گوگل کروم  تغییرات جدیدی به وجود آمده باشد که این تغییرات احتمالا بیش از همه، برای افزونه ‌های مسدود کننده‌ تبلیغات مضر خواهد بود.هر چند عملی شدن یا نشدن این تغییرات حتمی نشده است، اما باید بدانید که در صورت اجرایی شدن تغییرات احتمالی در گوگل کروم فرایند مسدود سازی تبلیغات در تمامی مرورگرهای مبتنی بر موتور کرومیوم، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.این تاثیرات فقط بر افزونه ‌های مسدود کننده‌ تبلیغات نخواهد بود؛ بلکه دیگر پروژه‌ ها همچون NoScript و بازه‌ عظیمی از افزونه‌ های دیگر نیز (طبق گفته‌ سازنده‌هایشان) تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

تغییرات در گوگل کروم

معرفی برخی تغییرات در گوگل کروم

سندی با نام Mabifest V3 درباره ی تغییرات احتمالی در گوگل کروم است در این سند ذکر شده است که تغییرات گوگل کروم  بیشتر روی اصول کاری افزونه ها تاثیر خواهد داشت. بنابراین پس از اعمال شدن این تغییرات و منتشر شدن آن ها افزونه ها قادر به بارگذاری کد های مورد نظر خود از روی سرورهای دیگر در کروم نیستند.بنابراین کاربران می توانند از همان ابتدا اجرای افزونه روی همه‌ سایت‌ها، یا تنها سایت ‌های محدود را انتخاب کنند.

بزرگترین مشکلی که با اعمال شدن این تغییرات  در برنامه های پیش روی گوگل وجود دارد این است که webrequest API محدود یا ممنوع می شود.گوگل می خواهد وب ‌ریکوئست‌ ها را با API جدید با نام declarativeNetRequest جایگزین کند؛ در حالی که طبق شواهد موجود API جدید، نسبت به مدل قدیمی کارایی کمتری دارد.

توسعه ‌دهنده ‌های افزونه هم اکنون نظراتی کاملا منفی نسبت به تغییرات احتمالی در گوگل کروم دارند.مثلا محدودیت سفت و سخت روی آدرس ‌های مسدود شده یا منتقل ‌شده در افزونه ‌ها، تقریبا از سوی همه‌ افراد حاضر در فروم ‌های مرتبط با توسعه‌ کرومیوم، مورد نقد قرار گرفته‌ است.

توسعه‌ دهندگان افزونه‌ های ضد فیشینگ و ضد هرزنامه نیز با تغییرات احتمالی در مرورگر کروم مشکل دارند؛ زیرا پروتکل جدید، ذخیره‌ اطلاعات روی فایل‌ های متنی ساده را درخواست می‌کند، در حالی ‌که اکثر آنها، داده ‌ها را در فرمت ‌های هش ‌شده ذخیره می‌کنند.‌این نگرانی ها به همین جا ختم نمی شود، چرا که توسعه ‌دهنده‌ های افزونه ‌های امنیتی هم درباره تغییرات احتمالی در مرورگر کروم نگران هستند؛ آنها به این نکته اشاره می‌کنند که API جدید، مانع از به ‌روزرسانی پیوسته‌ فهرست تهدید های امنیتی می‌شود. به این ترتیب قدرت آنها برای به ‌روزرسانی سریع و به ‌موقع با هدف مقابله با بد افزارها و سایت ‌های مخرب، به حداقل می‌رسد.

تغییرات در گوگل کروم

راهکار گوگل برای این مشکل

گوگل اعلام کرده است که API قدیمی نسبتا قادر است به کار خود ادامه دهد به این دلیل که سرویس جدید توانایی مدیریت همه ی این موارد را به سرعت نداردو هنوز هم محدوده ی وظایف API ها به طور کامل مشخص نشده است. در حالی که گوگل معتقد است تغییرات احتمالی در کروم منجر به بهبود امنیت در وب می‌شود، بسیاری از توسعه ‌دهنده ‌ها دیدگاهی کاملا مخالف در این باره دارند. در نهایت باید بدانید که Manifest V3 هنوز در مرحله‌ پیش‌نویس قرار دارد.

مقالات پیشنهادی کاربران
چرا دچار سردرد می شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست