ALEXA، ابزار نمایش رتبه کشوری وجهانی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. دنیای طراحی سایت
 4. chevron_right
 5. ALEXA، ابزار نمایش رتبه کشوری وجهانی

ALEXA چیست؟

ALEXA

ابزار بررسی رتبه سایت الکسا ALEXA، ابزار نمایش رتبه کشوری و جهانی

رنک alexa عددی می باشد که این سایت برای رتبه سایت شما نشان می‌دهد. براساس ترافیک، نمایش سایت شما در نتایج جستجو و سنجش میزان محبوبیت سایت شما توسط این سایت تخمین زده می شود. هر چه میزان این عدد کمتر باشد، نشان دهنده آن است که سایت شما در نزد بینندگان از پرترافیک ترین و مقبولترین سایت ها می باشد.

توضیحات نرم افزار

رتبه جهانی (Global Rank):

رتبه جهانی وب سایت را در میان وب سایت‌های جهان به نمایش می گذارد.

بیشترین محبوبیت:

کشوری که در طی ماه گذشته بیشترین میزان بازدید را از سایت داشته‌ است.

رتبه در کشور محبوب:

رتبه الکسای کشوری که در طی ماه گذشته بیشترین میزان بازدید را از سایت داشته‌ است.

تعداد بک لینک ها (Total Sites Linking In):

 تعداد کل سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده باشند.

سرعت لود (Load Speed):

نشان دهنده میزان سرعت بارگیری سایت می باشد.

میانگین زمان لود:

میانگین زمان بارگیری شدن سایت را نشان می دهد.

رتبه ترافیک سایت (Alexa Traffic Ranks):

اگر سایت مورد نظر رتبه الکسای پایین تر از صد هزار را در الکسا دارا باشد نمودار و جزئیات آن برای سایت در نمودار نمایش داده خواهد شد.
اگر سایت دارای رتبه الکسا بیشتر از صد هزار باشد نمودار خالی نمایش داده خواهد شد.
با توجه به نمودارشما می‌توانید میزان رشد یک سایت را در بازه زمانی سه ماهه بررسی کنید.

بازدید کنندگان سایت بر اساس کشور (Visitors by Country):

در این قسمت شما می‌توانید مشاهده کنید که بیش‌ترین بازید کنندگان یک سایت از کدام کشور ها می باشند. که میزان بازدیدکنندگان به صورت درصدی نیز نمایش داده می‌شود.

این قسمت زمانی بیش‌ترین کاربرد را دارد که سایت مورد نظر شما دارای رتبه الکسا پایین در رتبه جهانی و کشوری باشد.

میزان درگیری یا مشارکت کاربران با سایت:

حیاتی‌ترین اطلاعات درباره سئو یک سایت را این قسمت در اختیار شما قرار می‌دهد و همچنین چگونگی ارتباط کاربران و بازدیدکنندگان با سایت شما را در اختیار شما قرار می دهد.

 • میانگین زمان ماندن در سایت (Daily Time on Site):
  به متوسط مدت زمانی که بازدیدکنندگان در سایت شما بوده‌اند، میانگین زمان ماندن در سایت گفته می‌شود. هرچه مدت زمان این بازدید و ماندن در سایت شما بیشتر باشد برای سئو سایت شما مطلوب است. مدت زمانی که سپری ‌شده توسط کاربران در سایت یکی از عامل های مهم در رنک دهی موتورهای جستجو است.
 • بازدید روزانه صفحات در هر بازدید (Daily Pageviews per Visitor):
  میانگین آمار مربوط به تعداد صفحاتی از وب سایت، که بازید کننده قبل از خروج از سایت مشاهده می‌کند را نشان می دهد. هر چه میزان این عدد بالاتر باشد تأثیر بهتری بر سئو سایت می گذارد و این بدین معنی می باشد که کاربر قبل از خروج از سایت به طور میانگین چند صفحه از سایت را مشاهده کرده است.
 • میزان خروج بازدید کنند‌گان از سایت (Bounce Rate):
  نرخ خروج از سایت یا نرخ پرش، زمانی به کار می‌رود که یک بازدید کننده وارد یک صفحه از سایت شما می شود و بدون وارد شدن به صفحه دیگری پس از مشاهده اولین صفحه از سایت شما خارج می شود هر چه این میزان پایین تر باشد بر رنک سایت شما تأثیر مثبت می گذارد. سایت را باید به گونه ای طراحی کنید که کاربران ترغیب شوند که از صفحات دیگر سایت بازدید کنند. اگر درصد میزان خروج بازدید کنندگان از سایت شما کمتر باشد سایت شما رتبه بهتری در موتور های جستجو خواهد داشت.
کلمات کلیدی جستجو شده در موتورهای جستجو:

در این قسمت ۵ کلمه کلیدی را نمایش می دهد که بیش‌ترین بازدید را از طریق موتور های جستجو داشته‌اند.

ترافیک جستجو (Search Traffic):

این نمودار درصد بازدیدکنندگانی را که از طریق موتور های جستجو وارد سایت شما شده‌اند نشان می دهد.

چه سایت هایی به سایت لینک دارند؟

دراین قسمت ۵ عدد از بهترین سایت هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را نمایش می‌دهد. برای مشاهده کردن جزئیات بیشتر می‌توانید با خرید اکانت پرمیوم به این قسمت دسترسی کامل داشته باشید که اطلاعات بسیار ارزشمندی در اختیار شما قرار خواهد داد. شما می توانید با کمک این قسمت لینک های دریافتی رقبای خود را آنالیز کنید و استراتژی درستی در مقابل آن انتخاب کنید و سبب بهبود الکسای سایت خود شوید.

مقالات پیشنهادی کاربران
ایندکس کردن صفحات
سایت های مشابه:

این قسمت سایت‌های مرتبط با حوزه کاری شما را به نمایش می گذارد.

اطلاعاتی در مورد رتبه بندی الکسا

شاید در گوشه کنار وب بارها عنوان رتبه الکسا را دیده باشید و مطلب هایی در این باره خوانده باشید. سایت ها و سرویس های خاصی نیز در این رابطه در گستره وب شکل گرفته اند که در مجموع تحت عنوان بهینه سازی و افزایش رتبه سایت SEO یا (Search Engine Optimization) فعالیت می کنند.

الکسا (Alexa) چیست؟

الکسا عنوان سرویسی می باشد وابسته به سایت amazon.com که در آدرس Alexa.com ارائه می شود. از هدف های اصلی این سرویس رتبه بندی پایگاه های اینترنتی از نظر میزان تعداد بازدید کننده می باشد. که با در نظر داشتن یک سری معیارهای محاسباتی و آماری، در نهایت سایت های مختلف را از لحاظ میزان دیده شدن صفحات آن ها، رتبه بندی می کند.

ALEXA

دقت رتبه بندی و اهمیت الکسا (Alexa)

دلیل اینکه چرا رتبه الکسا برای مدیران سایت ها اهمیت زیادی دارد و آیا اساسا این رتبه بندی دقیق می باشد، چیست؟
آنچه واقعیت دارد این است که آمار این سرویس لزوما دقیق و کاملا براساس واقعیت نیست. بلکه تا حدودی مبتنی بر محاسبات فرضی و احتمالی می باشد. منبع اصلی جمع آوری اطلاعات الکسا و در واقع پشتوانه آن، نوار ابزار یا تولباری (Alexa Toolbar) می باشد.

این ابزار در مرورگر بازدیدکنندگان در سرتاسر دنیا نصب می شود.

همچنین ممکن است اکثر کاربران پایگاهی بدون نصب تولبار از آن دیدن کنند و در مقابل سایتی دیگر به دلیل نوع فعالیتش بازدیدکننده های خاصی داشته باشد. که تولبار الکسا را، اکثر آنها نصب کرده باشند ( وبسایت هایی که بازدیدکننده هایشان از تجربه کافی در فعالیت های وب برخوردار می باشند، رتبه الکسای بهتری نسبت به سایت های دیگر ولی با بازدید مشابه دارند).

با وجود همه ی این تفسیرها نباید سایت الکسا و رتبه آن را آنقدرها هم دست کم گرفت.

به هرحال خواسته یا ناخواسته رتبه الکسا جای خود را در بین کاربران باز کرده و اهمیت نسبی ای در عرصه وب و مخصوصا تجارت الکترونیک پیدا کرده است.

اطلاعات سایت الکسا در تجزیه و تحلیل بهتر و هدف گذاری مخاطبان و نیازهای آنها، می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. همچنین در مقایسه چند سایت مشابه از لحاظ محبوبیت، تعیین کننده باشد.

متاسفانه عده ای با روش های متقلبانه اقدام به افزایش رتبه سایت خود می کنند، به طور مثال به تعدادی از دوستان خود می گویند که با تولبار الکسا به طور مرتب از آدرس آنها دیدن کنند و این نوع کارها جزء هدر دادن وقت و به اصطلاح گول زدن خود، ارزش دیگری ندارد.  این گونه افراد پس از مدت زمانی از این کار خسته شده و مخاطبان واقعی خود را نیز از دست می دهند.

مدت زمان لازم برای کسب رتبه الکسا (Alexa)

اگرسایت خود را به تازگی راه اندازی کرده اید، برای اینکه شما بتوانید در قسمت نمایش اطلاعات سایت الکسا جایی داشته باشید، پس از عضویت در آن و ثبت آدرس خود، معمولا باید مدت زمانی بین ۱ تا ۳ ماه از ثبت سایت شما بگذرد و از طرفی هر چه بازدیدکننده سایت شما بیشتر باشد، شانس شما بیشتر می شود.
بهترین کار برای این که رتبه سایت شما بالا برود تلاش در جهت انتشار مطالب بهتر و مفیدتر و اهمیت قائل شدن برای مخاطبان است؛ و هر چه که فعالیت شما در وب مستمر و با کیفیت باشد، سایت الکسا نیز اهمیت بیشتری برای شما قائل می شود و نوع تجزیه تحلیل و آمارهای ارائه شده آن نیز به مرور زمان متفاوت می باشد.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست