تنفس شکمی یا دیافراگمی و فواید آن

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. سلامت خانواده
  4. chevron_right
  5. تنفس شکمی یا دیافراگمی و فواید آن

یکی از ساده ترین و تاثیر گذارترین تنفس ها تنفس شکمی است . تنفس حیاتی ترین نیاز بدن است که روی تمامی فعالیت های سلولی بدن تاثیر می گذارد و سوخت وساز بدن ،تامین اکسیژن لازم برای عضلات، ترشح غدد و عملیات مغزی همه با تنفس ارتباط مستقیم دارند.

تنفس شکمی یا دیافراگمی و فواید آن

در هر دقیقه هز شخص 16 مرتبه نفس می کشد ، هر چقدر تنفس نامنظم باشد ، موجب اختلالات مغزی و بدنی می شود ، در عین حال تنفس عمیق ، آهسته و منظم ، ذهن و سیستم عصبی را آرام می کند.

در یوگا به تنفس اهمیت فوق العاده ای می دهند ، در تمرینات یوگا و تن آرامیها (ریلکسیشن) تنفس زیاد استفاده می شود .

یوگی ها طول عمر افراد را بر حسب تعداد تنفس آنها اندازه گیری می کنند نه بر مبنای سنشان ، آنها معتقدندکسانی که تنفس های کوتاه و سریع دارند عمرشان کوتاه است و کسانی که تنفس های عمیق و آرامتری دارند عمرشان بیشتر است .

مزایای تنفس شکمی یا دیافراگمی

 دانشمندان هم به این نتیجه رسیده اند که اگر انسان بتواند تعداد تنفس خود را از ۱۶ در یک دقیقه ۴ تنفس کاهش دهد، ۵۰ سال به عمر خود اضافه کرده است.

تنفس شکمی ما را در برابر بیماریهای مثل سرماخوردگی، آسم و برونشیت مقاوم می کند و از استرس ، اضطراب جلوگیری و ذهن را آرام و وانهاده ، خواب را بهتر  می کند ، بدن انرژی کمتری استفاده می کند و کار کمتری از قلب ، شش و مغز کشیده می شود .

تنفس شکمی قدرت تفکر را افزایش می دهد.

ولی ما به اهمیت تنفس در سلامتی و زندگی روزانه ناآگاه و بی توجه هستیم پس باید تنفسمان را اصلاح کنیم  و توجه خاصی به آن داشته باشیم.

برای اینکه تمرینات تنفس بهتری داشته باشیم باید موارد زیر را رعایت کنیم:

  • مکان تمرین باید تمیز ، عاری از آلودگی و آرام باشد.
  • تنفس همیشه باید از سوراخهای بینی باشد مگر تکنیک خاصی بخواهیم انجام بدهیم.
  • تنفس باید آرام و عمیق باشد و از فشار زیاد و سرعت آن خودداری کرد.
  • آگاهی از تنفس در طی تمرین خیلی مهم است.

به پشت دراز بکشید و سر ، گردن و ستون مهره ها در یک راستا باشد دستها کنار بدن و کف دستها رو به سقف ، پاها به اندازه عرض شانه باز است. حالا چشمها را بدون فشار ببندید .

در شروع تمرین باید به تک تک اعضای بدن توجه کرد و آنها را آرام و اگر انقباضی است آنها را وانهاده کرد حالا تمامی آگاهی را به تنفستان ببرید ، دم را آرام و عمیق وارد بدن و شکم را گنبدی شکل کنید و بعد خیلی آرام بدون هیچگونه فشار و انقباضی بازدم انجام دهید ؛

اگر افکاری به ذهن شما  می آید به آن توجه نکنید بگذارید که این افکار بیایند و بروند فقط توجه شما به دم و بازدم باشد.

این تمرین برای ۵ تا ۱۰ دقیقه خوب است ولی بستگی به خود شخص دارد که تا چه موقع می تواند انجام بدهد .

هر زمانی که احساس خستگی کردید تمرین را رها کنید و تنفس عادی انجام دهید برای روزهای اول همین کافی است که بتوانیم راحت و درست انجام بدهیم .

بعد از مدتی که این تمرین را انجام دادیم سعی کنیم دم و بازدم را با هم مساوی کنیم ، یعنی طول زمان دم را بشماریم و به همان اندازه بازدم انجام بدهیم.

حالا بعد از تمرین ، روزها تنفس آن را پیشرفته تر می کنیم ، یعنی طول زمان دم را می شماریم و بازدم را دو برابر بیرون بدهیم با آگاهی کامل و بدون هیچگونه فشاری این دم و بازدم باعث می شود ذهن و بدن وانهاده و سیستم عصبی آرامتر شود.

هر چه آرامتر و بدون هیچگونه فشار و انقباضی انجام گیرد تاثیرش بیشتر است.

پس ما با انجام دادن تمرینات یوگا و تمرینات تنفسی می توانیم روی تنفس ، سلامتی و همچنین طرز زندگیمان تاثیر بسزایی داشته باشیم .

مقالات پیشنهادی کاربران
روش هایی برای محافظت ازچشم هنگام کاربا کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست