کاربران گوگل‌ ارث می‌توانند عکس‌ها و اطلاعات مختلفی را به نقشه‌های موجود اضافه کنند. البته همزمان تالارهای گفت‌ و گویی درباره نقاط مختلف وجود دارد که کاربران از این طریق نیز می‌توانند اطلاعاتی را رد و بدل ‌کنند.

به این ترتیب، در مدت زمان کوتاهی حجم بالایی از اطلاعات بسیار دقیق و به‌روز درباره یک منطقه خاص توسط افراد حاضر در همان منطقه گردآوری می‌شود.

همچنین بعضی از اطلاعات دیگر مثل نقشه محل‌های حساس، راه‌های منتهی و حتی اطلاعات مربوط به کنترل جمعیت، یکجا و بدون هیچ هزینه اضافی در اختیار شرکت گوگل قرار می‌گیرد. نکته جالب اینجاست که کاربران در کنار این همه خدمت به گوگل متحمل پرداخت هزینه نیز می‌شوند.

کارشناسان اعتقاد دارند مسلما با بررسی و آنالیز این حجم اطلاعات، می‌توان اوضاع اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و غیره را تا حدودی مدل‌سازی کرد. با داشتن چنین اطلاعاتی در مورد هر جامعه آماری می‌توان سیاست‌ها را برای حداکثر نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تنظیم کرد.

بعضی از کارشناسان هم می‌گویند این برنامه به همراه سایت فعال‌اش بدون شک برای جمع‌آوری اطلاعات کشورها و جاسوسی بسیار مناسب است.

تفاوت ها بین گوگل ارث و گوگل مپ:

گوگل ارٍٍث و حقایق جالب آن

گوگل مپ محلی تر است

همانطور که ممکن است در جریان باشید گوگل مپ برای ویژگی‌هایی مانند نویگیشن یا دستورات صوتی، نمایش اطلاعات لحظهبهلحظه‌ی ترافیک، برنامه‌های سیتسم حملونقل و غیره مشهور است. بر اساس لوکیشن شما، گوگل مپ می‌تواند رستوران‌های نزیک، مکان‌های گردشگری، پمپبنزین‌ها و غیره را به شما نشان بدهد.

گوگل ارٍٍث و حقایق جالب آن

می توانید لوکیشن خود را از طریق گوگل مپ به اشتراگ بزارید

آپدیت اخیر گوگل مپ به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از اسمارت فون خود بطورمداوم موقعیت خود را به اشتراک بگذارند. این بدین معناست که دوستتان می‌تواند مسیر حرکت شما را از طریق گوگل مپ دنبال کرده و پیش شما بیاید.

گوگل مپ تاریخچه لوکیشن شمارا دنبال میکند

گوگل تاریخچه‌ی لوکیشن کاربران را ثبت و دنبال می‌کند و از آن برای قدرتمندتر کردن ویژگی‌ای به نام تایم لاین استفاده می‌کند. با روشن کردن گزینه‌ی Location History می‌توانید دیدگاهی دقیق نسبت به فعالیت‌های روزانه و مکان‌هایی که سر زده‌اید، مثلاً مکان‌هایی که در آن پیاده روی و رانندگی کرده و یا خرید کرده‌اید داشته باشید و حتی بعداً می‌توانید به این مکان‌ها به صورت دسته بندی شده دسترسی داشته باشید!

گوگل ارث برای جستجوگران و کاوشگران ساخته شده است

در واقع گوگل ارث را می‌توان به عنوان زیرمجموعه‌ای از گوگل مپ که بیشتر بر مبنای تجربه است تا کاربرد در نظر گرفت. گوگل اخیراً ورژن ۹ گوگل ارث را که در ۲ سال گذشته در حال توسعه بوده منتشر کرده است.گزینه‌ی جدیدی که به گوگل ارث اضافه شده Knowledge Cards  است و استفاده‌ی آن بدین شکل است که برای مکان‌هایی که به‌صورت مجازی از آنها بازدید می‌کنید با کلیک کردن بر روی این کارت‌ها به صفحه‌ی اختصاصی‌ای که به شرح و توضیح جزئیات بیشتر درباره‌ی آن مکان پرداخته هدایت می‌شوید.

گوگل ارٍٍث و حقایق جالب آن

در آپدیت جدید تاکید زیادی هم بر محتوای ۳ بعدی شده است و دیگر تفاوت زیاد و چشم گیری بین تصاویر ماهواره‌ای ۳ بعدی گوگل مپ و گوگل ارث وجود ندارد. هرچند اگر روی تصاویر زوم کنید گوگل ارث جزئیات زیادی درباره‌ی مکان‌ها و خیابان‌ها ارائه نمی‌دهد که خب البته این برنامه با این هدف -یعنی ارائه‌ی توضیحات و جزئیات اضافی -هم ساخته نشده است؛ اما شما می‌توانید دیدگاهی دقیق‌تر از منطقه با انتخاب کردن گزینه‌ی Map Style Everything به دست بیاورید.

مقالات پیشنهادی کاربران
بازی ها در نوار جستجوی گوگل

آپدیت جدید گوگل ارث شامل ویژگی‌ای به نام Voyagerمی‌شود که شامل مکان‌های دستچین شده‌ای برای تور مجازی و به‌صورت استوری های مبتنی بر نقشه می‌شود. Voyager هم به نوبه‌ی خود قابلیتی جذاب است. قسمتی از Voyager، Earth View نام دارد که شامل تصاویری از چشم اندازهای تصادفی و رندوم در سراسر جهان و با کیفیتی بسیار عالی می‌شود.

به ماه و مریخ بروید

گوگل مپ حتی به شما اجازه می‌دهد که پای بر دیگر اجرام آسمانی در منظومه‌ی شمسی بگذارید! البته در حال حاضر لیستی که می‌توانید مشاهده کنید تنها شامل ماه و مریخ می‌شود. تنها مسئله‌ای که در این باره وجود دارد این است که تصاویر خیلی دقیق و با جزئیات نیستند اما به کاربران نسبت به سطوح و اسامی فضاهایی که برای بشر شناخته شدهاند ایده و اطلاعاتی می‌دهد.

گوگل ارٍٍث و حقایق جالب آن

گوگل ارث دکمه I am feeling lucky یا همان (یا بخت یا اقبال )را دارد

گوگل ارث هم اکنون حاوی دکمه‌ی I’m Feeling Lucky که پیش از این در صفحه‌ی جستجوگر گوگل هم دیده بودیم می‌شود. کلیک کردن بر روی این دکمه شما را به مکان‌های رندوم و تصادفی‌ای در سراسر جهان می‌برد. برای بعضی مکان‌ها همانطور که پیش‌تر اشاره شد گوگل ارث دارای Information cards یا کارت‌های اطلاعات است که با کلیک کردن روی آن به صفحه‌ی اختصاصی‌ای که درآن توضیحات بیشتری درباره‌ی آن مکان وجود دارد هدایت می‌شوید.

گوگل مپ برنامه‌ای برای مسیریابی و رسیدن به مقصد مورد نظر

وقتی صحبت از یافتن مکان‌های مورد نظر و راه‌های رسیدن به آن‌ها می‌شود اکثر افراد از گوگل مپس استفاده می‌‌کنند. اطلاعات به روز چه در زمینه نقشه‌ها و چه در زمینه‌ مکان‌های تفریحی و مورد علاقه به خوبی در این برنامه در دسترس قرار گرفته‌اند و بسته به اینکه گزینه‌های استفاده از خودرو، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و یا استفاده از سیستم‌ حمل‌و‌نقل عمومی را انتخاب کنید، می‌توانید از قابلیت مسیریابی نقطه به نقطه استفاده کنید.

اطلاعات نقشه برای نمایش ترافیک و مسیرهای مورد نظر بسیار جامع بوده اما در صورتی که بخواهید پلانی واضح و کامل از یک ناحیه داشته باشید، این برنامه مناسب کار شما نیست. اگرچه قابلیت استریت ویوو در این برنامه می‌تواند نمایی کلی به شما بدهد اما در صورتی که بخواهید بزرگ‌نمایی بیشتری داشته باشید با توجه به اینکه لایه ماهواره در برنامه مپس در واقع دو‌بعدی بوده و از رزولوشن خیلی بالایی برخوردار نیست، نمی‌توانید بهره کافی از این برنامه ببرید.

گوگل ارٍٍث و حقایق جالب آن

مپس پوشش دهنده چیزی در حدود ۹۵ درصد نیازهای کاربران به یک برنامه مسیریابی و نقشه است اما همچنان در برخی مواقع به برنامه ارث نیز نیاز خواهیم داشت.

گوگل ارث برنامه‌ای برای کاوش بیشتر

همان‌طور که عنوان شد اگرچه گوگل مپس نمایه ماهواره‌ای از محیط اطراف در اختیار شما قرار می‌دهد اما در صورتی که بخواهید به واقع در اطراف سیری مجازی داشته باشید باید از برنامه ارث استفاده کنید. نمایه ماهواره‌ای در برنامه ارث از رزولوشن بسیار بالاتری برخوردار بوده و حاوی رندرینگ تمام سه‌بعدی اطلاعات ماهواره‌ای می‌باشد تا بتوانید اطلاعاتی جامع از ابعاد ساختمان‌ها و توپوگرافی نواحی مورد نظر داشته باشید.

همچنی می‌توانید اطلاعاتی تصویری از شهر و یا یک ساختمان داشته باشید یا اینکه فقط با پیمایش و بزرگ‌نمایی به مقصد مورد نظر برسید. برنامه ارث شامل قابلیتی برای بهره‌گیری از اطلاعات ویکی‌پدیا برای مکان‌های مختلف است اما لمس یک مکان، اطلاعاتی کامل همانند آنچه در برنامه مپس مشاهده می‌کنید در اختیار شما قرار نمی‌دهد.

گوگل ارٍٍث و حقایق جالب آن

اگرچه برنامه ارث نیز همانند برنامه مپس به قابلیت استریت ویوو تجهیز شده اما تجربه استفاده از آن به سطح تجربه‌ای که در برنامه مپس خواهید داشت نمی‌رسد. هنگامی که بین نمایه ماهواره‌ای و استریت‌ویوو سوئیچ می‌کنید ممکن است شاهد تمایزاتی میان تصاویر گرفته شده شوید که این مورد به زمان گرفته‌شدن عکس‌ها مربوط است.

در آخر

ترکیب استفاده از دو برنامه یادشده به معنی در دسترس بودن ابزارهایی ایده‌آل برای جستجو در محیط پیرامون و در اختیار داشتن تصاویری دقیق با میزان بزرگ‌نمایی ایده‌ آل در کنار مسیریابی مطمئن است.