پرینت سه بعدی فلز

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. صنایع فلزی
 4. chevron_right
 5. پرینت سه بعدی فلز

پرینت سه بعدی فلز

 

نولوژی های پرینت سه بعدی SLM و DMLS کاربردهای صنعتی پیشرفته داشته و برای کاربردهای مختلف از نمونه سازی تا ساخت محصولات نهایی مهندسی استفاده می شوند.

این تکنولوژی، انعطاف پذیری طراحی چاپ 3D را با خواص مکانیکی فلز ترکیب می کند. از ابزار درج شده با کانال های خنک کننده به ساختار سبک وزن برای هوا فضا، هر برنامه ای که شامل قطعات پیچیده فلزی به طور بالقوه از مزایای پرینت سه بعدی چاپ است .

برنامه های کاربردی ایده آل برای Metal 3D Printing

نمونه اولیه کاملا کاربردی
ابزار تولید
ابزارهایی مانند قالب و درج
محوطه سخت
دودکش
قطعات یدکی
مبدلهای حرارتی و گرمایشی

چاپ-سه-بعدی-فلز

پرینت سه بعدی در ساخت موشک ها

ناسا اخیرا یک موتور موشک که حدود 75% آن به روش پرینت سه بعدی ساخته شده است را آزمایش کرد. این فرآیند تولید جدید فضاهای بسیار زیادی را در طراحی ایجاد کرده به طوریکه بسیاری از پیچیدگی های هندسی که توسط روش های مرسوم ماشین کاری و یا ریخته گری غیر قابل تولید بودند را امکان پذیر ساخته است. به دلیل امکان ساخت هندسه های بسیار پیچیده و قابلیت استفاده از متریال های متنوع از قبیل اینکونل ها و تیتانیوم، چاپ سه بعدی فلز تنها برای تحقیق و آزمایش به کار نمی رود بلکه این روش از نظر اقتصادی نیز برای تولید کاملا توجیه اقتصادی دارد. در حقیقت موشکی که اجزای آن به طور کامل به روش پرینت سه بعدی ساخته شد.

چاپگرهای 3D چگونه می توانند تولید موشکی را انجام دهند؟

چاپ سه بعدی تکنولوژی ناشناخته نیست. نیروی دریایی ایالات متحده یک موشک “ال ای دی تریتیج را آزمایش کرد که با استفاده از اتصال دهنده های 3D چاپ شده برای محافظت از کابل ها مورد استفاده قرار گرفت. چاپ سه بعدی می تواند به میزان قابل توجهی سرعت بخشد.

چاپ سه بعدی فلز

کاربردهای صنعتی پرینت سه بعدی

هوا فضا

 استفاده از قابلیت سبک سازی و یکپارچه سازی و حذف اتصالات از جمله مهم ترین اهداف به کارگیری پرینت سه بعدی در صنعت هوافضا است. از فعالان این عرصه می‌توان شرکت های ایرباس، بویینگ و … را نام برد که با همکاری شرکت های متخصص در این تکنولوژی نظیر جنرال الکتریک و رولزرویس در ساخت اجزا هواپیما، موتور جت، نازل های سوختی، پلتفرم ماهواره و … از ساخت افزایشی بهره گرفته اند.

پزشکی

حوزه های مختلف پزشکی و مهندسی پزشکی امروزه نیازمند طراحی و ساخت موارد آسیب دیده و یا از بین رفته در بدن بیماران، قالب گیری از اندام ها برای نمونه سازی و … می‌باشند که پرینترهای سه بعدی پل ارتباطی این افراد با نیازشان خواهند بود.

خودرو

صنایع خودرو سازی به دلیل بازار رقابتی شدید، نیازمند سیستم هایی هستند که بتوان عملیات طراحی، مدل سازی و ساخت بدنه و یا اجزای داخلی خودرو را ارزان تر، سریع تر و زیباتر و در صورت امکان به شکلی متفاوت و متناسب با طرح ذهنی مورد علاقه مشتری تولید نمود. پرینترهای سه بعدی پاسخگوی بسیاری از این نیازها در این صنعت گسترده خواهند بود.

مقالات پیشنهادی کاربران
کد 301چیست و چگونه ازآن استفاده کنیم ؟

پرینت سه بعدی غیر مستقیم فلز

در چاپ غیر مستقیم فلز فولاد، مدل سه بعدی شما از بهم اتصال یافتن لایه‌های پودر فولاد ساخته می شود؛ علت غیر مستقیم بودن این تکنیک، نیاز به حرارت دهی نهایی در کوره، پس از ساخت ماده خام با چاپگر سه بعدی میباشد.

در این روش هنگامی که پودر (گرانول بسیار صیقلیروی «جعبه ساخت» پاشش می شود، نازل هد ویژه ای روی این لایه عقب و جلو رفته، با محاسبات دقیق حاصل از الگوریتم کامپیوتری، در نقاط لازم (با توجه به طراحی مدل سه بعدیذرات به یگدیگر اتصال یافته و سخت می شوندوقتی اتصال اولیه ذرات یک لایه کامل شد، به سرعت توسط هیتر (در قسمت بالای نازلخشک می گردداکنون لایه جدید پودر اسپری شده و مراحل تا انتهای ساخت تکرار خواهد شدبنابراین لایه به لایه از پایین به بالا،‌مدل سه بعدی ساخته می شود.

 چاپ سه بعدی فلز

ویژگی های چاپ سه بعدی غیر مستقیم:

 • امکان استفاده از پودر فلز فولاد مخلوط با برنز (مزیت آن هزینه پایین ساخت است).

 • امکان استفاده از پودر فلز فولاد با قابلیت جزییات بالای مدل سازی
 • دوام و استحکام بسیار بالا
 • مناسب برای ساخت ابزارهای یدکی، قطعات عمل‌کردی و تحت فشار، جواهرات، پیچ و مهره، زنجیرهای مینیاتور و غیره

مزایا فناوری چاپ سه بعدی

 •  سرعت
 •  کاهش هزینه
 •  افزایش آزادی در طراحی و پیچیدگی هندسه
 • قابلیت دسترسی
 • سفارشی سازی
 •  تولید ضایعات کمتر

معایب فناوری چاپ سه بعدی

 • محدودیت های مواد
 •  محدودیت های اندازه
 •  دقت دستگاه
 • محدودیت های تولید

چاپ سه بعدی و محدودیت های تولید

اگر چه چاپ سه بعدی دارای ارزش غیر قابل انکاری در ساخت سریع نمونه های اولیه می باشد، زمانی که بخواهیم به فراتر از آن نگاه کنیم محدودیت های چشمگیری وجود دارد. در حالیکه پرینترهای سه بعدی می توانند به صرفه جویی در هزینه ها برای تولید نمونه های اولیه و کوتاه مدت کمک کند، در تولید انبوه این مزیت به ضرر تبدیل شده و هزینه ها افزایش می یابد. تکنیک هایی مانند قالب گیری تزریقی، راه حل های سریع و ارزان تری برای تولید انبوه محصولات نهایی ارائه می دهند.

پایان

این گزارش و تخصیص به من فرصتی داده است تا اطلاعات ارزشمندی در مورد این نوآوری هیجان انگیز و رو به رشد کسب کنم و من منتظر، روز استفاده از تکنولوژی هستم. در نتیجه، ظهور چاپگرهای سه بعدی تاثیر زیادی بر جهان امروز و ناگزیر در آینده ما ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست