هوش مصنوعی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آموزش
 4. chevron_right
 5. هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به سیستم هایی گفته می شود که می توانند واکنشی مشابه رفتارهای هوشمندانه انسان داشته باشند ، از جمله درک شرایط پیچیده ، شبیه سازی موفقیت آمیز و پاسخگویی به فرایندهای فکری انسان و روش های تفکر ، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مشکلات.

هوش مصنوعی را باید تقاطع وسیعی از تلاقی بسیاری از علوم و فنون جدید و قدیمی دانست. ریشه ها و ایده های اصلی آن را می توان در فلسفه ، زبانشناسی ، ریاضیات ، روانشناسی ، علوم اعصاب ، فیزیولوژی ، نظریه کنترل ، احتمال و بهینه سازی و بسیاری از کاربردهای آن در علوم کامپیوتر ، مهندسی ، زیست شناسی ، پزشکی ، علوم اجتماعی و بسیاری دیگر از علوم

تایخچه هوش مصنوعی

هوش مصنوعی توسط فیلسوفان و ریاضیدانانی مانند جورج بول ، که قوانین و نظریه های منطق را مطرح می کردند ، معرفی شد. با اختراع رایانه در سال 1943 ، هوش مصنوعی دانشمندان آن زمان را به چالش کشید. در این شرایط به نظر می رسید که این فناوری می تواند رفتارهای هوشمندانه را شبیه سازی کند و نام هوش مصنوعی در سال 1965 به عنوان یک علم جدید ابداع شد. البته فعالیت در این زمینه از سال 1960 آغاز شد. بیشتر تحقیقات اولیه در زمینه هوش مصنوعی معطوف به انجام بازی ها و همچنین اثبات قضیه های ریاضی با کمک رایانه بود.

اصطلاح هوش مصنوعی برای اولین بار توسط جان مک کارتی (که پدر پدر ماشین سازی هوشمند نامیده می شود) ، مخترع یک ​​زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی به نام Lisp ، ابداع شد. با این عنوان می توانیم هویت رفتارهای هوشمندانه یک ابزار مصنوعی را درک کنیم. (ساخته دست بشر ، غیر طبیعی ، مصنوعی) در حالی که هوش مصنوعی به عنوان یک اصطلاح عمومی پذیرفته می شود که شامل محاسبات هوشمند و ترکیبی (ساخته شده از مواد مصنوعی) است.

کاربرد هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی آنقدر گسترده شده اند که بسیاری از این برنامه ها به عنوان هوش مصنوعی شناخته نمی شوند و نام تخصصی خود را دارند. تأثیر هوش مصنوعی اکنون در همه اقشار جامعه قابل مشاهده است. آیفونی که می تواند اعضای خانواده را تشخیص دهد یا تلویزیونی که میزان روشنایی صفحه مورد نیاز تعداد افراد را تنظیم می کند ، همه از کاربردهای هوش مصنوعی هستند.

برنامه های عملی آن دسته از کاربردهای هوش مصنوعی هستند که عملیات خاصی را انجام می دهند و کاربر عمل یا تأثیر آن را به وضوح احساس می کند. به عنوان مثال ، جستجوی خودکار Google که از الگوریتم ها و روش های پیشرفته هوش مصنوعی استفاده می کند ، پس از یک روند پرهزینه و سریع ، نتایج مربوطه را به شما نشان می دهد. ماشین آلاتی که توانایی کنترل خود را دارند. ربات های پرنده یا قایق های هوشمند نمونه های بارز و موفقی از اینگونه کاربردها هستند.

هوش مصنوعی

کاربرد های جذاب هوش مصنوعی

برچسب گذاری خودکار عکس

وقتی این عکس ها در Google Photos ذخیره می شوند ، به طور خودکار پرچم گذاری و دسته بندی می شوند. به عنوان مثال ، پرتره های یک شخص خاص در یک دسته و عکس های منظره در دسته دیگری قرار می گیرند.

ماشین ها

یکی از جذاب ترین و پردرآمدترین مشاغل در سال 2018 طراحی اتومبیل های خودران است که کاملاً مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری عمیق است. اگرچه هنوز از کاربرد این سیستم ها در زندگی روزمره فاصله داریم ، شرکت هایی مانند Waymo و Tesla در این زمینه سخت کار می کنند و به زودی شاهد تکثیر این سیستم ها و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین خودمختار خواهیم بود.

هوش مصنوعی

چهره ها را از پشت دیوار تشخیص دهید

موسسه فناوری ماساچوست سیستمی را توسعه داده است که با استفاده از امواج RF موقعیت و حرکت انسانها را در پشت دیوار تشخیص می دهد.

هوش مصنوعی

تشخیص چهره

یکی از کاربردی ترین ایده های هوش مصنوعی ، تشخیص چهره است. این سیستم ها برای اهداف امنیتی مانند قفل کردن درها یا تلفن های همراه ، سیستم های حضور و غیاب و البته یافتن و پیگرد قانونی مجرمان یا افراد مسن در خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

طبق گفته دولت چین ، طی دو سال گذشته ، 2000 مجرم در این کشور توسط سیستم تشخیص چهره Skynet دستگیر شده اند.

چشم های بسته شده در تصویر را باز کنید

با داشتن هوش مصنوعی در دوربین های دیجیتال ، دیگر نگران بسته شدن چشم در هنگام عکاسی نیستید. هوش مصنوعی می تواند چشمان شما را باز کند!

هوش مصنوعی

شاخه های هوش مصنوعی

شاخه های مختلف مورد استفاده در هوش مصنوعی عبارتند از:

 • فراگیری ماشین
  شبکه های عصبی
  دید ماشینی
  سیستم های خبره
  پردازش زبان طبیعی (NLP)
  الگوریتم ژنتیک
  مفاهیم مربوط به رباتیک
  هوش مصنوعی در علوم پزشکی

امروزه ، به دلیل گسترش دانش و پیچیده تر بودن فرآیند تصمیم گیری ، استفاده از سیستم های اطلاعاتی ، به ویژه سیستم های هوش مصنوعی در تصمیم گیری ، اهمیت AI بیشتر شده است. استفاده از سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری در زمینه پزشکی بین المللی را به خود جلب کرده است. به همین دلیل ، استفاده از انواع مختلف سیستم های هوشمند در پزشکی در حال افزایش است ، بنابراین امروزه تأثیر انواع مختلف سیستم های هوشمند در پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است.

انواع هوش مصنوعی

آرنت هینتز ، استاد زیست شناسی تلفیقی و علوم کامپیوتر و مهندسی در دانشگاه ایالتی میشیگان ، هوش مصنوعی را در چهار نوع سیستم AI طبقه بندی می کند. دسته های آن به شرح زیر است:

♦ نوع 1:

Automated Machines یک بازی تخته شطرنج IBM است که در دهه 1990 گری کاسپاروف را شکست داد.

این مدل نرم افزار شطرنج IBM می تواند مهره های شطرنج را شناسایی و پیش بینی کند ، اما حافظه ای ندارد و نمی تواند از تجربیات گذشته برای آگاهی دادن به آینده استفاده کند.

این تکنیک حرکات – خود و حریفشان را تحلیل می کند و راهبردی ترین گزینه را انتخاب می کند.

♦ نوع 2:

حافظه محدود این سیستم های هوش مصنوعی می توانند از تجربیات گذشته برای اطلاع رسانی تصمیمات آینده استفاده کنند.

برخی از عملکردهای تصمیم گیری در اتومبیل های خودران از این طریق طراحی می شوند.

یادداشت های اطلاعاتی نشانگر اقداماتی است که در آینده ای نه چندان دور مانند تغییر مسیر ماشین ها رخ خواهد داد. این یادداشت ها برای همیشه ذخیره نمی شوند.

♦ نوع 3:

نظریه ذهن. اصطلاح روانشناسی به معنای درک این نکته است که دیگران اعتقادات ، خواسته ها و اهداف خاص خود را دارند که بر تصمیماتی که می گیرند تأثیر می گذارد. این نوع هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد.

♦ نوع 4:

خودآگاهی در این گروه ، سیستم های هوش مصنوعی احساس خودآگاهی دارند. ماشین آلات آگاهانه وضعیت فعلی خود را درک می کنند.

آنها همچنین می توانند از اطلاعات برای استنباط احساس خود استفاده کنند. این نوع هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد.

عملکردهای جدید هوش مصنوعی

1) تولید زبان طبیعی
تولید زبان طبیعی منطقه ای از هوش مصنوعی است که داده ها را به متن تبدیل می کند و رایانه ها را قادر می سازد تا ایده ها را با دقت کامل برقرار کنند.
این در خدمات مشتری برای تولید گزارشات و خلاصه های بازار استفاده می شود.
2) تشخیص گفتار
سیری تنها سیستمی است که می تواند شما را درک کند.هر روز ، سیستم های بیشتری ایجاد می شوند که می توانند زبان انسان را ترجمه کنند و از طریق سیستم های تلفن گویا و برنامه های تلفن همراه به صدها هزار نفر برسند.
3) بازیگران مجازی
عامل مجازی چیزی نیست جز عامل رایانه یا نرم افزاری که بتواند با انسان ارتباط برقرار کند.

متداول ترین نمونه این نوع فناوری چت بات ها است.

اکنون نمایندگان مجازی برای خدمات و پشتیبانی مشتری و به عنوان مدیر خانه هوشمند استفاده می شوند.

برخی از شرکت های دارای نمایندگی مجازی شامل آمازون ، Apple Assist AI ، Creative ، Google ، IBM و Microsoft هستند.

4) سیستم های یادگیری ماشین
این روزها ، کامپیوترها نیز می توانند به راحتی یاد بگیرند ، و می توانند فوق العاده هوشمند باشند!

یادگیری ماشین (ML) رشته ای از علوم کامپیوتر و شاخه ای از هوش مصنوعی است. هدف توسعه فناوری هایی است که به کامپیوتر امکان یادگیری را می دهد.

با معرفی الگوریتم ها ، رابط های برنامه نویسی برنامه (API) ، ابزارهای توسعه ، آموزش ، داده های بزرگ و سایر برنامه ها و دستگاه ها ، سیستم عامل ML هر روز بیشتر فهمیده می شود.

آنها در حال حاضر عمدتا برای پیش بینی و طبقه بندی استفاده می شوند.

برخی از شرکتهای فروش سیستم عامل عبارتند از: آمازون ، تجزیه و تحلیل فراکتال ، گوگل ، مایکروسافت و …

5) مدیریت تصمیم گیری
دستگاه های هوشمند می توانند قوانین و منطق سیستم های هوش مصنوعی را فراهم کنند ، بنابراین می توانید از آنها برای راه اندازی ، آموزش مقدماتی ، نگهداری و تنظیم استفاده کنید.

مدیریت تصمیم گیری در حال حاضر در انواع نرم افزارهای شرکتی ادغام شده است تا به تصمیم گیری و اجرای خودکار کمک کند و باعث سودآوری بیشتر تجارت شما شود.
6) بیومتریک
این فناوری می تواند رفتار و جنبه های بدنی ساختار و شکل بدن انسان را شناسایی ، اندازه گیری و تحلیل کند.

این امکان را برای تعاملات طبیعی بیشتر بین انسان و وسایل فراهم می کند ، از جمله تعاملات مربوط به لمس ، تصویر ، گفتار و درک زبان بدن.
7) دفاع سایبری
دفاع سایبری مکانیسم دفاعی شبکه رایانه ای است که بر جلوگیری ، شناسایی و ارائه پاسخ های موقتی به حملات یا تهدیدات زیرساخت ها و اطلاعات متمرکز است.

عفو بین الملل بیش از دو میلیارد پرونده ناموفق را در سال 2017 شناسایی کرد.

76٪ موارد به طور تصادفی از بین رفته و 69٪ سرقت ها منشأ ناشناخته ای داشته است.

نتیجه گیری

به طور کلی ، ماهیت وجودی هوش به معنای جمع آوری اطلاعات ، استنباط و تجزیه و تحلیل تجربیات به منظور دستیابی به دانش یا تصمیم گیری است. در حقیقت ، هوش مفهوم استفاده از تجربه برای حل مشکلات دریافت شده است. هوش مصنوعی ، علم و مهندسی ایجاد ماشین های هوشمند با استفاده از رایانه و مدل سازی درک هوش انسان یا حیوان و در نهایت تحقق سازوکار هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی است.

با مقایسه هوش مصنوعی با هوش انسانی می توان گفت که انسان ها برای قضاوت و تصمیم گیری قادر به مشاهده و تجزیه و تحلیل مسائل هستند و ما هوش مصنوعی ایجاد نکرده ایم.

مقالات پیشنهادی کاربران
افزونه پنجره پاپ آپ در وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست