هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار
  4. chevron_right
  5. اخبار اصفهان
  6. chevron_right
  7. اخبار تکنولوژی
  8. chevron_right
  9. هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

 

معرفی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI)، توانایی رایانه دیجیتال یا روبات کنترل شده توسط کامپیوتر در انجام کارهایی است که معمولاً با موجودات هوشمند در ارتباط است. این اصطلاح غالباً در پروژه توسعه سیستم های وقف شده با فرآیندهای فکری مشخصه انسانها، مانند توانایی استدلال، کشف معنا، تعمیم یا یادگیری از تجربه گذشته به کار می رود.

به زبان دیگر:

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

هوش مصنوعی (AI) شبیه سازی فرآیندهای هوش انسانی توسط ماشین ها، به خصوص سیستم های رایانه ای است. این فرایندها شامل یادگیری (کسب اطلاعات و قوانین استفاده از اطلاعات)، استدلال (استفاده از قوانین برای رسیدن به نتیجه گیری تقریبی یا قطعی) و خود تصحیح است. کاربردهای خاص هوش مصنوعی شامل سیستم های خبره، تشخیص گفتار و دید دستگاه است.

هوش مصنوعی قوی یا ضعیف

هوش مصنوعی را می توان به عنوان ضعیف یا قوی طبقه بندی کرد. هوش مصنوعی ضعیف، همچنین به عنوان هوش مصنوعی محدود شناخته می شود، یک سیستم هوش مصنوعی است که برای یک کار خاص طراحی و آموزش داده می شود. دستیاران شخصی مجازی مانند Siri اپل نوعی هوش مصنوعی ضعیف است.

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

هوش مصنوعی قوی، همچنین به عنوان هوش عمومی مصنوعی شناخته می شود، یک سیستم هوش مصنوعی با توانایی های شناختی عمومی است. هنگامی که با یک کار نا آشنا روبه رو می شود، یک سیستم هوش مصنوعی قوی قادر به یافتن راه حلی بدون دخالت انسان است.

هوش مصنوعی صرفه جوئی در هزینه ها

از آنجا که سخت افزار، نرم افزار و هزینه های پرسنلی برای AI می تواند گران باشد، بسیاری از فروشندگان از جمله اجزای هوش مصنوعی را در عرضه های استاندارد خود و همچنین دسترسی به سیستم عامل های هوش مصنوعی به عنوان سرویس (AIaaS) استفاده می کنند.

هوش مصنوعی به عنوان یک سرویس به افراد و شرکت ها اجازه می دهد تا برای اهداف مختلف تجاری را با استفاده از آن آزمایش کنند و از سیستم عامل های مختلفی قبل از انجام تعهد نمونه بگیرند. ارائه خدمات رایانه ابری محبوب هوش مصنوعی شامل خدمات هوش مصنوعی آمازون، دستیار IBM واتسون، خدمات شناختی مایکروسافت و سرویس های هوش مصنوعی گوگل.

هوش مصنوعی و مردم

در حالی که ابزارهای هوش مصنوعی طیف وسیعی از عملکردهای جدید را برای مشاغل ارائه می دهند، استفاده از هوش مصنوعی سوالات اخلاقی را ایجاد می کند. این بدان دلیل است که الگوریتم های یادگیری عمیق، که پایه بسیاری از پیشرفته ترین ابزارهای هوش مصنوعی را دارند، فقط به اندازه داده هایی که در آموزش داده می شوند هوشمند هستند. از آنجا که انسان انتخاب می کند چه داده هایی باید برای آموزش یک برنامه هوش مصنوعی استفاده شود، پتانسیل تعصب انسانی ذاتی است و باید از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد.

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

برخی از کارشناسان صنعت معتقدند که اصطلاح هوش مصنوعی بیش از حد از نزدیک با فرهنگ عامه پیوند خورده است و باعث می شود که عموم مردم ترس غیر واقعی از هوش مصنوعی داشته باشند و انتظارات غیرممکن در مورد چگونگی تغییر در محل کار و زندگی به طور کلی دارند. محققان و بازاریاب ها امیدوارند که برچسب هوش افزایشی، که دارای مفهوم خنثی تر است، به مردم کمک کند تا درک کنند که هوش مصنوعی به سادگی محصولات و خدمات را بهبود می بخشد، نه جایگزین انسان هایی که از آنها استفاده می کنند.

انواع هوش مصنوعی

آرنت هینتزه، استادیار زیست شناسی تلفیقی و علوم و مهندسی کامپیوتر در دانشگاه ایالتی میشیگان، هوش مصنوعی را به چهار دسته تقسیم می کند، از نوع سیستم های هوش مصنوعی که امروزه وجود دارد تا سیستم های احساساتی، که هنوز وجود ندارند. دسته های وی به شرح زیر است:

⊕ نوع 1: ماشین های واکنش پذیر

نمونه ای از آن Deep Blue است، برنامه شطرنج IBM که در دهه 1990 گری کاسپاروف را شکست داد. Deep Blue می تواند قطعاتی را در صفحه شطرنج شناسایی کند و پیش بینی کند، اما هیچ حافظه ای ندارد و نمی تواند از تجربیات گذشته برای آگاهی از موارد آینده استفاده کند. این تحرکات احتمالی – خود و حریف خود را تحلیل می کند و استراتژیکترین حرکت را انتخاب می کند. Deep Blue و AlphaGO Google برای اهداف باریک طراحی شده اند و به راحتی در موقعیت دیگری قابل استفاده نیست.

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

⊕ نوع 2: حافظه محدود

این سیستم های هوش مصنوعی می توانند از تجربیات گذشته برای آگاهی از تصمیمات آینده استفاده کنند. برخی از کارکردهای تصمیم گیری در اتومبیلهای خودران از این طریق طراحی شده اند. مشاهدات مربوط به فعالیتهایی است که در آینده نه چندان دور اتفاق می افتد، مانند خودروهای تغییر خط. این مشاهدات برای همیشه ذخیره نمی شوند.

⊕ نوع 3: تئوری ذهن

 این اصطلاح روانشناسی به این فهم مربوط می شود که دیگران عقاید، خواسته ها و اهداف خود را دارند که بر تصمیماتی که می گیرند تأثیر می گذارد. این نوع هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد.

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

⊕ نوع 4: خودآگاهی

در این دسته، سیستم های هوش مصنوعی دارای حس خود هستند، آگاهی دارند. ماشین آلات با خودآگاهی وضعیت فعلی خود را درک می کنند و می توانند از این اطلاعات برای استنباط آنچه دیگران احساس می کنند استفاده کنند. این نوع هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد.

نمونه هایی از فناوری  هوش مصنوعی

اتوماسیون

آنچه باعث می شود سیستم یا عملکرد فرآیند به صورت خودکار انجام شود. به عنوان مثال، اتوماسیون فرایند روباتیک (ՀՀԿ) می تواند برای انجام کارهای با حجم زیاد و قابل تکرار برنامه ریزی شود که انسان به طور معمول انجام می داد. حزب جمهوری اسلامی با اتوماسیون فناوری اطلاعات متفاوت است زیرا می تواند با شرایط تغییر کند وفق دهد.

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

دید دستگاه

علمی برای دیدن کامپیوترها. این فناوری با استفاده از دوربین، تبدیل آنالوگ به دیجیتال و پردازش سیگنال دیجیتال، اطلاعات تصویری را ضبط و تجزیه و تحلیل می کند. این اغلب با دید انسان مقایسه می شود، اما دید دستگاه به زیست شناسی محدود نمی شود و می توان برای مثال از طریق دیوارها برنامه ریزی کرد. در طیف وسیعی از برنامه ها از شناسایی امضا گرفته تا تجزیه و تحلیل تصویر پزشکی استفاده می شود. بینایی رایانه، که بر پردازش تصویر مبتنی بر ماشین متمرکز است، اغلب با دید دستگاه درهم می خورد.

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

پردازش زبان طبیعی (NLP)

پردازش زبان انسانی و نه رایانه ای توسط یک برنامه رایانه ای. یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین نمونه های NLP، شناسایی اسپم است که به خط سوژه و متن یک ایمیل نگاه می کند و تصمیم می گیرد که در صورت ناخواسته باشد. رویکردهای فعلی NLP مبتنی بر یادگیری ماشین است. وظایف NLP شامل ترجمه متن، تحلیل احساسات و تشخیص گفتار است.

رباتیک

یک رشته مهندسی با تمرکز بر طراحی و ساخت روبات ها. اغلب از روبات ها برای انجام کارهایی استفاده می شوند که انجام یا اجرای مداوم برای انسان دشوار است. آنها در خطوط مونتاژ برای تولید خودرو یا توسط ناسا برای جابجایی اشیاء بزرگ در فضا استفاده می شوند. محققان همچنین از ماشین یادگیری برای ساخت روبات هایی استفاده می کنند که می توانند در تنظیمات اجتماعی تعامل داشته باشند.

هوش مصنوعی تغییری بزرگ در زندگی و صنعت

اتومبیل هایی با رانندگی به صورت خودکار

اینها از ترکیبی از دید رایانه ای، تشخیص تصویر و یادگیری عمیق برای ساخت مهارت خودکار در خلبانی وسیله نقلیه در حالی که در یک خط مشخص قرار دارند و برای جلوگیری از موانع غیر منتظره مانند پیاده استفاده می کنند.

برای خواندن بیشتر درباره هوش مصنوعی به سایت ما مراجعه کنید.

 

مقالات پیشنهادی کاربران
هرانچه که باید قبل از خرید موبایل بدانید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست