نانو تکنولوژی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. نانو تکنولوژی

نانو تکنولوژی

رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد.

در واقع نانو تکنولوژی فهم و به‌کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم‌هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی عمدتاً متأثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک از خود نشان می‌دهند

نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی نیز مربوط می‌شود

نانو تکولوژی

تاریخچه فناوری نانو

در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، دموکریتوس فیلسوف یونانی، برای اولین بار واژه اتم را که در زبان یونانی به معنی تقسیم نشدنی است، نانو ریشه یونانی «نانس» به معنی کوتوله می‌باشد. فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم می‌باشد که در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته‌است.

ماهیت فناوری نانو توانایی کار کردن در تراز اتمی، مولکولی و فراتر از آن در ابعاد بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتردارد. این فناوری به آسایش و رفاه بیشتر در درون و برون ساختمان با یافتن طبقه جدیدی از مصالح ساختمانی با عملکرد بالا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها بخصوص در مصرف منابع انرژی و در نهایت به توسعه پایدار دست یابند. فناوری نانو منجر به تغییرات شگرف در استفاده از منابع طبیعی، انرژی و آب خواهد شد و پساب و آلودگی را کاهش خواهد داد.

فناوری نانو در صنعت ساختمان

بهبود خواص مکانیک

فزایش کیفیت سیمان و بتن

جلوگیری از نفوذ عوامل مخرب خارجی به داخل بتن

نانو پوشش‌ها

ایجاد پوشش عایق مناسب

عدم نفوذ عوامل خوردگی

افزایش مقاومت در برابر انتقال حرارت

افزایش مقاومت در برابر خوردگی، سایش و پوسیدگی

خاصیت خود تمیز شوندگی سطوح

رنگ‌های تصفیه‌کننده هوا

نانو ضدآب‌کننده‌ها

نانو شیشه‌ها

شیشه‌های خود تمیز شونده

شیشه‌های محافظ در برابر آتش

شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی

نانو آسفالت‌ها

نانوکامپوزیت‌ها

تصفیه‌کننده‌های آب و فاضلاب

چند نمونه نانوبرتردر عصرجدید

  • لنزهای چشمی

شرکت “آی اپتیک”(iOptik)  در عرصه فناوری‌های نانو در آمریکا موفق به توسعه لنزهای تماسی شد که می‌توانند به جای هدست‌های بزرگ واقعیت مجازی به کار گرفته شوند، بدون آنکه هیچ گونه تاثیری در دید فرد داشته باشد.

نانوتکنولوژی

  • حسگرهای نانو برای تشخیص حمله قلبی   

 محققان “دانشگاه صنعتی کالیفرنیاموفق به طراحی نانوحسگرهایی شده‌اند که می‌تواند حمله قلبی را پیش از وقوع آن تشخیص دهد. این فناوری هم می‌تواند سبب نجات جان بیماران شده و همچنین در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند   

  • نانو ماده  برای مقابله با باکتری                                                                                                                                      
مقالات پیشنهادی کاربران
اولین تلویزیون 43 اینچی عمودی سامسونگ

 محققان استرالیایی و اسپانیایی موفق شدند با الهام از نوعی سنجاقک و با استفاده از “سیلیسیم سیاه نانوماده‌ای طراحی کنند که سطح آن شبیه بال‌های سنجاقک استرالیایی است. این نانوماده با توجه به داشتن سطح عاج‌مانند می‌تواند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کند.

نانوتکنولوژی

  • ربات نانو جراحی چشم           

محققان در “موسسه فناوری زوریخ موفق شدند یک نانوربات را توسعه دهند که می‌تواند برای انجام یک عمل جراحی دقیق در چشم تعبیه شده و با دقتی مثال‌زدنی دوزهای دارویی مورد نیاز را به بافت چشم تزریق کند. قطر این ربات جراح تنها 285میکرون است.

طبق آمار در سال 2014 حدود بیش از 10 درصد مقالات علمی جهان به عرصه نانوفناوری مربوط بوده و کشورهای زیادی در این زمینه فعال هستند.

پایان

فاونری نانو تأثیر چشمگیری بر روی تمامی بخش های صنعت  دارد و چشم انداز آینده این صنعت را بطور قابل ملاحضه ای تحت تاثیر قرار می دهد، بطوریکه این گستره عظیم هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین دستی را پوششم یدهد. از این فناوری می تواند، در افزایش توسعه منابع گاز ، نانو افزودنی ها در گل حفاری و سیمان کاری چاه های نفت، نانو مواد برای افزایش ضریب برداشت از مخازن، نانوکاتالیست ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نانو پوششهای مقاوم دربرابر گرما، خوردگی، جرم گرفتگی، سایش و اصطکاک، سیست مهای نانو فیلتراسیون و جداسازی، نانو روانکارها، نانو کامپوزیت ها، ذخیر هسازی انرژی در نانوساختارها، نانو سنسورها و نانوبیوسنسورها ، کاتالیستهای نانوساختار با زیاد کردن قابلیت دسترسی به ذرات فلزی، فعالیت کاتالیستی را به نحو چشمگیری بالامی برند. بهبود فرآیند های حفاری و موادجدیدی که مته ها را در برابر خوردگی و فرسایشمقاوم تر نمایند، از نانوسنسورها برای تحلیل پرتوها مختلفی نظیر گاما، ایکس، نوترون و همچنین انواع مختلف امواج صوتی و میدان های مغناطیسی یا الکتریکی در مقابل لیتولوژی های مختلف و تولید نفت و گاز با آسان تر ساختن جداسازی نفت و گاز در مخزن و … مورد استفاده قرار گیرد. فناوری نانو می تواند آلودگی های صنعت را به طور قابل ملاحضه ای کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست