موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

 

موزیک در همه جا هست؛ در فیلم ها، رادیو، تبلیغات، فروشگاه ها، و بر روی تلفن های همراه…

برای همین است که بسیاری از مردم در مورد اثرات موسیقی و تجربه موسیقی بر روی انسان کنجکاو هستند.

♦ موسیقی چیست؟


موزیک یک شکل هنری و فعالیت فرهنگی است که رسانه در آن  به درستی سازماندهی شده است.

تعاریف عمومی موسیقی عبارتند از: عناصر رایج مانند زمین «که متضمن ملودی و هماهنگی»، ریتم و مفاهیم مرتبط با آن، متن و تفسیر آن، دینامیک «صدای بلند و نرمی»، و ویژگی های صوتی و بافت «که “رنگ” یک صدای موسیقی نامیده می شود».

سبک های مختلف و انواع موسیقی می تواند برخی از این عناصر را تأیید، تأکید یا حذف کند. موسیقی با طیف وسیعی از ابزارها و تکنیک های آوازی که از آواز خواندن و رپینگ پخش می شود، انجام می شود؛ قطعه های صرفا سازنده، قطعات صرفا آواز (مانند آهنگ بدون همراهی سازنده) و قطعاتی هستند که آواز و آلات را ترکیب می کنند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

ایجاد، عملکرد، اهمیت و حتی تعریف موسیقی متناسب با فرهنگ و زمینه اجتماعی متفاوت است.

انواع موسیقی: موسیقی سنتی، موسیقی هنری، موسیقی برای مراسم مذهبی و… هستند که هر یک زیبایی و اثر بخشی خاص خود را دارند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که موسیقی “می تواند احساسات بشری بشر را بدون در نظر گرفتن زمینه های فرهنگی و قومی شنونده، ارتباط دهد”.

♦ تاریخ موسیقی


تقریبا هر فرهنگ انسانی دارای سنت موسیقی است. نمونه هایی از ابزارهای اولیه مانند فلوت ها و درام ها از هزاران سال پیش گرفته شده است.

برای شناختن ماهیت موسیقی باید یک مبدا و منشائی برای موسیقی وجود داشته باشد. به همین دلیل فیلسوفان و دانشمندان نظریات و فرضیات بسیاری در این زمینه ارائه دادند.

مصری های باستان در مراسم مذهبی از موسیقی بسیار استفاده می کردند. و می توان گفت اولین فرهنگ عظیمی كه كل جامعه خود را با جادوی موسیقی و رقص درآمیخت، مصر باستان بود.

تاریخ موسیقی ایران را می‌توان در آثار برجای مانده در چوغامیش خوزستان جستجو کرد. این مهرنگاری‌ها تصویری از یک بزم را نشان می‌دهد که دسته‌ای نوازنده هر کدام به نواختن سازی مشغول هستند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

تاریخچه موزیک در چین هم بر می گردد به زمان پادشاهی به نام هائونک تی که دستور داد تا صدای مرغان و جویباران را سرمشق قرار دهند و موسیقی را اختراع کنند.

مردم آمریکای شمالی هم معتقد بودند که موسیقی را از خدایان خود یاد گرفته اند و همچنین می گویند خدایانشان پلی از لاک پشت‌ها و نهنگ‌ها ساخته اند که در هنگام آواز خوانی و نوازندگی با کمک آن خورشید صعود می‌کند.

 

♦ 10 اثر شگفت انگیر موسیقی بر روی انسان


• موسیقی شما را شادتر می کند.

تحقیقات نشان می دهد هنگامی که شما به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهید، مغز شما دوپامین، یک انتقال دهنده عصبی “احساس خوب” را آزاد می کند.  اسکن PET نشان داد که مقدار زیادی از دوپامین آزاد شده است که از لحاظ زیست شناختی موجب شد تا شرکت کنندگان احساساتی مانند شادی، هیجان و شادی احساس کنند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

بنابراین دفعه بعد شما نیاز به تقویت احساسی، به آهنگ های مورد علاقه خود را به مدت 15 دقیقه گوش دهید. این همه چیزی است که برای بالا بردن سطح طبیعی لازم است.

• موسیقی باعث افزایش کارایی شما در حین کار می شود.

مارسلو بیگیلیسی و همکارانش دریافتند که دونده هایی که به موسیقی انگیزشی سریع  گوش دادند، اولین 800 متری اجرا را سریع تر از دونده هایی که به موسیقی آرام گوش می دادند و بدون موسیقی پخش می کردند، تکمیل کردند.

اگر می خواهید یک کار را به صوت عالی انجام دهید، به آهنگهایی که به شما الهام بخش است گوش کنید.

• موسیقی و کاهش استرس

گوش دادن به موزیک و لذت بردن از آن سطح هورمون استرس کورتیزول در بدن را کاهش می دهد، که اثرات استرس مزمن را تحت تاثیر قرار می دهد.

این یک یافته مهم است؛ از آنجایی که استرس باعث 60٪ بیماری های ما می شود.

مقالات پیشنهادی کاربران
بیشترین سوالات برنامه‌نویسان در انجمن Stack Overflow

یک مطالعه نشان داد که اگر افراد به طور فعال در ساخت موسیقی با استفاده از آلات مختلف ضرب و شتم و آواز شرکت داشته باشند، سیستم ایمنی آنها حتی بیشتر از آنچه که آنها به صورت غیرمستقیم گوش می دهند، افزایش یافته است .

• موسیقی و رانندگی

یک مطالعه در هلند نشان داد که گوش دادن به موسیقی می تواند به طور مثبت در خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. که می تواند منجر به رفتار ایمن تر از گوش دادن به موسیقی شود.

دفعه بعد که در ترافیک نا امید می شوید، آهنگها را برای بهبود حالت ذهن خود تنظیم کنید. این عملکرد به رانندگی شما آسیب نخواهد گذاشت، حتی ممکن است به شما در رانندگی بیشتر کمک کند.

• موسیقی یادگیری و حافظه را تقویت می کند.

محققان دریافتند که موزیک می تواند به شما در یادگیری و یادآوری اطلاعات کمک کند اما این بستگی به نوع موسیقی شما دارد و اینکه آیا شما یک موسیقیدان هستید یا خیر.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

در حالی که گوش دادن به موسیقی که به نظر می رسد مثبت و یا خنثی به آنها به حفظ شخصیت های ژاپنی است. نتایج نشان داد که شرکت کنندگان که موسیقیدانان با موزیک خنثی بهتر آشنا شدند اما در مواقع بازی لذت بخش تر از آن آزمایش شدند. از سوی دیگر، غیر موزیک گرایان با موسیقی مثبت با موسیقی بی طرف بهتر آزمایش می شود.

• موزیک قبل و بعد از عمل جراحی انسان را آرام می کند.

محققان دریافتند که گوش دادن به موسیقی آرامش بخش قبل از عمل، اضطراب را کاهش می دهد. در واقع این می تواند حتی مؤثرتر از مصرف نوشیدینی های آرامش بخش باشد.

داروهایی که اغلب برای کمک به بیماران قبل از عمل داده می شود، احساس خوابالدگی و همچنین عوارض جانوری مانند سرفه و استفراغ دارند، بنابراین ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از رفتن به اتاق عمل از جادوی موسیقی استفاده کنید.

 • موسیقی IQ و عملکرد علمی را افزایش می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که موزیک عملکرد تحصیلی بالاتری را در کودکان جوان دارد. نتایج IQ و آزمون های استاندارد آموزشی را کودکانی که درس های موسیقی را دریافت کرده بودند یا موسیقی گوش می دادند نشان می دهد که آنها عملکرد مغزی بهتری در دیگر کودکان دارند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

برای کمک به فرزندانتان در دستیابی به موفقیت تحصیلی، آنها را تشویق کنید که آواز بخوانند یا به یک کلاس آموزش موسیقی بروند تا زندگی خود را بهبود ببخشند.

♦ شخصیت شناسی بر اساس سبک موزیک


موزیک پاپ

طرفداران موزیک پاپ اعتماد به نفس بالایی دارند، محققان نشان می دهند که آنها کمتر خلاق و مضطرب هستند به علاوه بیشتر برون‌گرا، حسی و آشوبگر هستند تا افرادی درون‌گرا و باثبات.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

موسیقی رپ

طرفداران رپ معمولا تمایل به اعتماد به نفس بالا دارند و معمولا خارج از خانه هستند. کسانی که عاشقان رپ هستند بیشتر تهاجمی یا خشونت آمیز هستند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

موسیقی راک

علیرغم تصویر گاه تهاجمی که موسیقی راک و فلز سنگین دارد، محققان دریافتند که طرفداران این سبک موسیقی معمولا کاملا آرام هستند. آنها تمایل به خلاقیت دارند، اما اغلب درونگرا هستند و از عزت نفس پایین رنج می برند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

موسیقی کلاسیک

دوستداران موسیقی کلاسیک عموما بیشتر درونگرا هستند، اما همچنین با خود و جهان اطرافشان راحت هستند. آنها خلاق هستند و احساس خوبی از اعتماد به نفس دارند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

موزیک جاز، بلوز

افرادی که از جاز، بلوز و یا موسیقی روح لذت می برند با اعتماد به نفس بالاتری برخورد می کنند. آنها همچنین تمایل به بسیار خلاق، هوشمندانه و به راحتی دارند.

موسیقی و اثرات آن بر روی انسان

 


مهم نیست که آیا شما جوان یا قدیمی، سالم یا بیمار، خوشحال یا غم انگیز هستید، موسیقی می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد در راه های متعدد. استرس و اضطراب را کاهش می دهد، خلق و خوی شما را افزایش می دهد، سلامت خود را افزایش می دهد، به شما کمک می کند تا بهتر بخوابید، درد خود را از دست می دهد و حتی شما را هوشمندتر می کند.

 

برای مشاهده مطالب بیشتر به سایت ما سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست