معرفی سرامیک ها

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. آموزش
  4. chevron_right
  5. معرفی سرامیک ها

معرفی سرامیک ها

 

سرامیک ها به عنوان یک ترکیب جامد توسط گرما و فشار شکل داده می شوند. سرامیک ها شامل حداقل دو عنصر هستند. یکی از گروه غیر فلزات و دیگری یک فلز و یا دیگر عناصر غیر فلزی جامد می باشند.

دکتر کینگری در معرفی سرامیک ها یک تعریف بسیار ساده ارائه کرده است. سرامیک ها به عنوان هنر و علوم ساخت و استفاده از مواد جامد به عنوان یک جزء ضروری و در بخش بزرگی از مواد غیر فلزی غیر آلی تشکیل شده است.

به عبارت دیگر سرامیک، نه یک فلز نیمه هادی و نه یک پلیمر است.

سرامیک های مهندسی

سرامیک های مهندسی

انواع مختلف در معرفی سرامیک ها

[ در قالب الماس ] گرافیت یک رسانای الکتریکی خوبی می باشد. ولی از آن جایی که نه براق است و نه انعطاف پذیر می باشد فلز نیست. برای نشان دادن نمونه های زیر :

 منگنز یا MgO یک سرامیک است زیرا یک ترکیب جامد از پیوند فلزی با O2 غیر فلزی می باشد. سیلیکا یک سرامیک است چون یک NMES و یک غیر فلز را ترکیب می کند‌.

مقالات پیشنهادی کاربران
مینای نقاشی

توجه داشته باشید که سرامیک ها به ترکیبات دوتایی محدود نمی شوند:

      BaTiO3 , YBaCu3O3 و Ti3SiC2 همه ی اعضاء کاملا طبقه بندی شده هستند.

این نشان می دهد که اکسید ها، نیترید ها، بورید ها، کاربید ها و ترکیبات دو ظرفیتی سیلیکون ها [ silicide ] ( با سیلیکات ها اشتباه گرفته نشود ) از همه ی فلزات و NMES هستند.

سرامیک های مهندسی

سرامیک های مهندسی

 

سرامیک ها منجر به تعداد زیادی ترکیبات  می شوند. سیلیکات ها همچنین توسط سرامیک ها تعریف می شوند. اکسیژن و سیلیکون فراوانی در سیلیکات های طبیعی وجود دارد. این سیلیکات ها در همه ی سنگ ها، گرد وغبار، خشت، گل، کوه ها، شن و ماسه یافت می شود. در مدت کوتاهی اکثریت پوسته ی زمین از مواد معدنی سیلیکاتی تشکیل شده است. حتی سیمان، آجر و بتن بر اساس سیلیکات ها ساخته می شوند. ما در یک دنیای سرامیکی زندگی می کنیم.

یکی از دلایل خاص بودن سیلیکات ها، تشخیص شیمیایی بین سرامیک های سنتی و مدرن می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست