لینک بیلدینگ چیست و لینک سازی چه مزایایی دارد؟

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. سئو
 4. chevron_right
 5. بک لینک
 6. chevron_right
 7. لینک بیلدینگ چیست و لینک سازی چه مزایایی دارد؟

لینک بیلدینگ چیست و لینک سازی چه مزایایی دارد؟

لینک بیلدینگ چیست؟

آیا میدانید لینک بیلدینگ (Link Building) چیست؟بر هیچکس پوشیده نیست که لینک بیلدینگ یکی از مهم ترین و سخت ترین بخش ها در بهینه سازی سایت (مقاله سئو چیست را مطالعه نمایید) می باشد.

برای تعریف لینک بیلدینگ ، که به آن لینک سازی نیز گفته می شود ، احتیاج است با بک لینک آشنایی داشته باشیم.

بک لینک چیست؟

بک لینک (Backlink)، که به لینک ورودی (Inbound Link) نیز مشهور است، لینک هایی هستند که از یک وب سایت یا یک صفحه به یک وب سایت دیگر ارجاع داده می شوند.

در ویکی پدیا بک لینک به صورت زیر تعریف شده است :

A backlink for a given web resource is a link from some other website (the referrer) to that web resource (the referent).A web resource may be (for example) a website, web page, or web directory

یک بک لینک برای یک منبع اینترنتی، لینکی از یک وب سایت دیگر (ارجاع دهنده) به آن منبع اینترنتی می باشد (مرجع). یک منبع اینترنتی برای مثال می تواند یک وب سایت، یک صفحه و یا یک دایرکتوری وب باشد.

طبق گفته گوگل، بک لینک یکی از ۳ سیگنال اصلی مورد استفاده در رده بندی نتایج است (مشاهده منبع خبر). بنابراین مهم ترین سیگنال ها به شرح زیر هستند :

 • بک لینک (Backlink)
 • مطلب (Content)
 • رنک برین (Rank Brain)

تعداد و مخصوصا کیفیت بک لینک ها به صورت مستقیم بر روی رتبه وب سایت در نتایج موتور جست و جوی گوگل تاثیر می گذارند. بک لینک ها دو نوع اصلی دارند :

 • بک لینک های یکطرفه (One-way Backlinks)
 • بک لینک های متقابل (Reciprocal Backlinks)
مقالات پیشنهادی کاربران
آموزش مرحله به مرحله سرمایه گذاری در بورس

در گذشته، بک لینک های متقابل به رتبه کلمات در نتایج گوگل (SERP) کمک می کرد اما امروزه دیگر استفاده از این نوع بک لینک ها توصیه نمی گردد.

حالا می توانیم به سراغ تعریف لینک بیلدینگ برویم.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ چیست؟

لینک بیلدینگ، پروسه دریافت بک لینک از وب سایت های دیگر برای یک وب سایت می باشد.

لینک بیلدینگ در ویکی پدیا به صورت زیر تعریف شده است :

In the field of search engine optimization, link building describes actions aimed at increasing the number and quality of inbound links to a webpage with the goal of increasing the search engine rankings of that page or website

در زمینه بهینه سازی وب سایت، لینک بیلدینگ فعالیت هایی را توصیف می کند که به منظور افزایش تعداد و کیفیت لینک های ورودی (بک لینک) به یک صفحه انجام می گردند و هدف آن ها افزایش رتبه صفحه و یا وب سایت مورد نظر در نتایچ موتور جست و جو می باشد.

یک هایپرلینک (Hyperlink) یا به صورت ساده یک لینک، راهی برای منتقل کردن کاربران اینترنتی از یک صفحه به صفحه ی دیگر است. موتورهای جست و جو از این لینک ها برای خریدن (Crawl) و پیدا کردن صفحات مختلف در سطح وب استفاده می کنند.

همانطور که گفته شد، کمیت و کیفیت بک لینک ها در رتبه کلمات در گوگل تاثیرگذار هستند و به همین علت است که بسیاری از وبمستران مسئله لینک بیلدینگ را بسیار جدی می گیرند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست