شگفتی های جهان

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. شگفتی های جهان

شگفتی های جهان

 

هفت عجایب جهان

سلار اروین بولیوی

یکی از شگفتی های جهان سالار دویونی، در جنوب غربی بولیوی، بزرگترین تپه نمک در جهان است. در حدود 4000 مایل مربع از الگوهای شش ضلعی سفید به یک افق بی نهایت، مانند سطح دنیای دیگری گسترش می یابد. در فصل خشک آن بسیار جذاب است. در جهان بالا در تقارن کامل منعکس شده است. اولین کمپانی لوکس دائمی در آپارتمان ها است که تنها از شش گنبد ژئودزی لمسی ساخته شده است که هر کدام از زیبایی طراحی شده اند و از منظر پانوراما در این دنیای عجیب و غریب است.

شگفتی های جهان

BLOMBOS CAVE، آفریقای جنوبی

در سپتامبر 2018، قدیمی ترین نقوش انسانی که تا کنون ثبت شده بود، در غار بلومبوس، در شرق کیپ تاون یافت شد. حدود 73000 سال پیش ایجاد شده، نقاشی هایی مانند این نشان دهنده تولد خلاقیت و تفکر نمادین انسان است، که نقطه عطفی در تکامل است، زمانی که ما غریزه های حیوانی مان را فراتر گذاشتیم و تخیل را گسترش دادیم. غار بلومبوس ثابت می کند که این روند خیلی زودتر از آنچه قبلا تصور می شد ممکن است آغاز شود. غار بلومبوس در حال حاضر به علت کاوشهای مداوم به عموم بستگی دارد، اما شما می توانید از موزه باستانشناسی نزدیک Blombos در Stilbaai دیدن کنید.

شگفتی های جهان

آرامگاه توتانکانامون

هنگامی که آرامگاه توتانکانامون در سال 1922 کشف شد، در شرایط بی نظیر بود، که، به طرز باور نکردنی، در طول قرن ها توسط سارقان گناه نابود شد. از آن زمان، گردشگری تلفات خود را گرفته است، با نشانه های میلیون ها بازدید کننده کاهش عظمت خود را. شکوه Tutankhamun شروع به محو شدن کرد. در حال حاضر، پس از نزدیک به یک دهه از کارهای محافظه کارانه سخت، آرامگاه شاه توت در نهایت به طور کامل بازسازی شده و بازگشت به شکوه اصلی خود، دیوار تزئین شده با نقاشی های رنگارنگ نقاشی در رنگ های روشن، مانند زمانی که درب ها برای اولین بار مهر و موم شده  بود.

شگفتی های جهان

باز دارنده بزرگی

ریف بزرگ باربری، واقع در سواحل کوئینزلند شمال شرقی استرالیا، بزرگترین ساختار زندگی در این سیاره است. بزرگتر از انگلستان، هلند و سوئیس است. این نیز یکی از مکان های زیست محیطی متنوعی است که بر روی زمین قرار دارد و دارای بیش از هزار و پانصد گونه ماهی، سی گونه نهنگ و دلفین و بیش از صد نوع کوسه است. اما در خطر است. گزارش های سال جاری نشان می دهد که افزایش درجه حرارت اقیانوس به علت گرم شدن کره زمین منجر به بروز فاجعه بار در سفید شدن مرجان ها می شود.

شگفتی های جهان

دریاچه بایکال

روسیه به یکی از بزرگترین و معروف ترین طبیعت جهان معروف است: دریاچه بایکال، در جنوب شرقی سیبری، توسط تندرا یخ زده و جنگل های تاگگای عظیم در همه طرف احاطه شده است. آمار بزرگترین و عمیق ترین دریاچه آب شیرین در جهان، که برای ذهن آزار دهنده است: دارای 5662 متر مکعب آب شیرین، 20 درصد از منابع غیر اشباع زمین است؛ حجم آن بزرگتر از همه دریاچه های بزرگ آمریکا است؛ آنها آن را “مروارید سیبری” نامیده اند، و دقیقا شبیه جواهری بزرگ که تا جایی که چشم می تواند ببیند در زمین جاسازی شده است. اما همانطور که چشمگیر است اسرار آن را نگه می دارد: دریاچه بایکال یکی  از نقاط مهم برتر UFO جهان است.

شگفتی های جهان

پارک ملی ردوود

پارک ملی ردوود در شمال کالیفرنیا به بلندترین موجود زنده روی زمین می پردازد یک ردود بزرگ در سال 2006 کشف شد و به 379.7 پا در آسمان رسیده است. اگر یک ساختمان بود، بیش از 35 طبقه بلند خواهد داشت. Redwoods بزرگ مانند این فقط در یک گروه باریک از ارتفاع کامل و آب و هوا در مناطق دور از شمال کالیفرنیا ساحلی رشد می کنند، جایی که باد خنک و مرطوب، از طرف اقیانوس آرام از بین می رود، آنها را حتی در طول خشکسالی های تابستان، تابستانی کالیفرنیا، همیشه آنها را خیس می کند.

شگفتی های جهان

کاج بریستلکون

کاج بریستلکون قدیمی ترین موجود زنده روی زمین است. آنها پیش آهنگی بزرگ اهرام، تولد مسیح و اختراع الفبای را پیش از آن قرار داده اند. اما آنچه که واقعا قابل توجه است این است که این درختان پیچیده  و باد، قدیمی ترین آنها نزدیک به 5000 سال، تاریخ بازنویسی شده است.  تنها در جنگل کاج جنگل باستانی Bristlecone قدیمی ترین درختان شناخته شده را می توان یافت، در کوه های سفید کالیفرنیا. هنگام غروب آفتاب، وقتی که خورشید را تنظیم می کند، تنه های درختان قرمز درخشان است.

شگفتی های جهان

شگفتی‌های روی زمین که کمتر شناخته شده‌‌اند.

فرشته‌‌ی آبی؛ نوعی کرم دریایی با شمایلی بیگانه

لیسه‌ی دریایی آبی رنگ، گونه‌ای از کرم دریایی است که اکنون با نام «فرشته‌‌ی آبی» شناخته می‌شود. این موجود ماورایی به همان اندازه که زیباست، نایاب نیز هست و تنها در سواحل آفریقای جنوبی و استرالیا یافت می‌شود.

ظاهر مسحور کننده‌‌ی این موجود، تداعی‌‌کننده‌‌ی یک مخلوق خطرناک است. فرشته‌‌ی آبی، در واقع جانوری گوشت‌‌خوار است و از دیگر موجودات دریایی سمی نظیر ناوچه‌‌ی پرتغالی (موجودی شبیه به عروس دریایی) تغذیه می‌کند. فرشته‌‌‌‌ی آبی، زهر به‌‌دست‌‌ آمده از طعمه‌‌ی خود را در کیسه‌‌‌ای مخصوص جمع‌‌آوری کرده و پس از افزایش غلظت آن، از این زهر برای شکارهای آینده‌‌ی خود استفاده می‌کند.

شگفتی های جهان

درختان اکالیپتوس رنگین‌‌کمانی با پوسته‌‌ای به رنگ آب‌‌نبات

ظاهر فانتزی درخت اکالیپتوس رنگین‌‌کمانی به تصاویر موجود در کتاب‌‌های مصور دکتر زئوس شباهت دارد. اما این گونه‌‌ی خاص از درختان واقعاً در مناطقی از اندونزی، گینه‌‌ی‌ نو و فیلیپین رشد می‌کنند. این درخت منحصر به‌ فرد پوسته‌‌ای چند رنگ دارد که متشکل از رگه‌‌هایی از آبی روشن، نارنجی، ارغوانی، سبز و خرمایی است.

بنا به مستندات ارائه‌ شده در باغ گیاه‌ شناسی میسوری، این رنگ‌های غیر معمول از اثرات جانبی پوست‌‌ اندازی درخت هستند؛ وقتی باریکه‌ای از پوسته‌‌ی درخت فرو می‌‌ریزد، پوسته‌‌ی داخلی درخت با رنگ سبز روشن نمایان می‌شود. این لایه‌‌ی درونی به‌‌ تدریج و با گذر زمان، به طیف متنوعی از رنگ‌های دیگر، تغییر رنگ می‌‌دهد.

شگفتی های جهان

دریاچه‌‌ها و رودخانه‌‌های جاری در زیر اقیانوس

دریاچه‌‌های زیر آب یا استخرهای آب‌‌ نمک محیط‌‌ هایی در دل دریاها و اقیانوس‌‌ها هستند که میزان نمک موجود در آن‌‌ها، بسیار بیشتر از آب‌های اطراف است. این آب غنی از نمک، چگالی بالاتری نسبت به آب دریا دارد که باعث شکل‌گیری دریاچه‌هایی در زیر آب می‌شود که از بقیه‌‌ی محیط دریا کاملا مجزا هستند.

این دریاچه‌ها حتی موج‌ها و «خط ساحلی» مختص به خود را دارند. چگالی این دریاچه‌‌‌‌ها به حدی است که حتی زیر دریایی‌ها هم می‌توانند روی این استخرهای نمکی شناور بمانند.

متأسفانه، این دریاچه‌ها حاوی مقادیر زیادی متان و سولفید هیدروژن هستند؛ بنابراین محیط آن‌‌ها بسیار سمی‌تر از آن است که بتوانید در آن شنا کنید.

شگفتی های جهان

Point Nemo، دور دست‌‌ترین مکان در دنیا

Point Nemo، دور دست‌‌ترین نقطه از خشکی روی کره‌‌ی زمین است. این مکان، رسماً به‌عنوان نقطه‌‌ی اقیانوسی خارج از دسترس شناخته می‌شود که در مرکز مثلث جزایر Ducie ،Motu Nui (بخشی از زنجیره‌‌ جزایر ایستر) وMaher در نزدیکی قطب جنوب، واقع شده است.

این نقطه آن‌‌ قدر از خشکی فاصله دارد که نزدیک‌ترین انسان‌ها به آن معمولاً فضانوردان هستند. برای درک علت این نام‌‌گذاری، بد نیست بدانید که ایستگاه فضایی بین‌المللی در فاصله‌‌ی حدود ۴۱۵ کیلومتری از زمین، به دور آن می‌چرخد؛ در حالی که نزدیک‌ترین نقطه‌‌ی مسکونی به Point Nemo، بیش از ۱/۲۲۵ کیلومتر از آن فاصله دارد.

شگفتی های جهان

عجیب ترین پدیده های جهان

کره خاکی که ما روی آن زندگی می کنیم سراسر از شگفتی است: جنگل ها، بیابان ها، یخ ها و دریاها. این ها همه مناظری هستند که هر کدام به تنهایی سرشار از زیبایی های خیره کننده ای هستند اما در این کره پر از شگفتی مکان هایی وجود دارند که با دیدنشان فکر می کنیم از جهانی دیگر وارد زندگی ما شده اند و متعلق به زمین نیستند.

صخره های موجی شکل در آمریکا

صخره های موجی شکل با رنگ های متنوع و قوس و خمیدگی های منحصربفرد که دانشمندان عمر آن ها را بالغ بر ۱۹۰ میلیون سال تخمین زده اند. این صخره های منحصر به فرد بخشی از بیابان صخره ای قرمز رنگی هستند که از دره های تنگ تشکیل شده است. صخره ها از جنس ماسه سنگ هستند و در ایالت متحده آمریکا در نزدیکی مرز آریزونا و یوتا واقع شده اند و دلیل تشکیل شان هم باران های مکرر و وزش بادهاست.

شگفتی های جهان

گودال عمیق آبی در Belize

این گودال که از شگفتی های جهان است در مرکز آمریکای لاتین واقع شده و عمقش ۱۲۴ متر است. گودال بلیز در اواخر عصر یخبندان و در زمانی که سطح دریا بسیار پایین بوده با تجمع مرجان ها در طول زمانی بسیار طولانی بوجود آمده است.

اکوسیستم این حفره مورد توجه بسیاری از دانشمندان و محققان قرار گرفته و البته گروه بسیار زیادی از ماجراجویان هم به این منطقه راهی شده اند که به همین دلیل این حفره آبی بزرگ به عنوان یکی از مقاصد برتر زیر آبی جهان شناخته می شود.

شگفتی های جهان

دریاچه صورتی در استرالیا

در قلب استرالیا دریاچه ای قرار دارد که رنگ آن کاملا صورتی است و جز شگفتی های جهان به شمار می رود. این دریاچه صورتی این روزها به یکی از عجیب ترین نقاط زمین تبدیل شده است و دانشمندان علت رنگ آن را وجود نوع خاصی جلبک در کف دریاچه می دانند.

شگفتی های جهان

استخر سنگ زرد در پارک ملی آمریکا

این پارک یکی از مراکز شگفت انگیز دنیاست که موارد خاص در آن زیاد دیده می شود. یکی از این موارد استخرهای آبی هستند که در رنگ های مختلف قرار دارند و دلیل اصلی آن نیز وجود جلبک ها و باکتری های متفاوت در آن است.

شگفتی های جهان

شگفتی های پهناور و دوست‌ داشتنی

سالار دیونی

این مکان زیبا در بولیوی قرار دارد. این مکان، بزرگترین گودال نمکی جهان است و زمانی که یک لایه نازک از آب در سطح آن جمع می‌شود، بزرگترین آینه جهان نیز روی آن تشکیل می‌شود. به صورتی که گویی آسمان با زمین تلاقی می‌کند.

شگفتی های جهان

پل شیطان

این مکان عجیب در آلمان قرار دارد و به عنوان یکی از شگفتی های جهان شناخته می شود. نکته ویژه در مورد این پل، به ساختار آن مربوط می‌شود؛ ساختاری نیم‌ دایره‌ای که بازتاب آن در روی آب، شکل دایره‌ای به آن می‌بخشد. علت آنکه به این پل، لقب شیطان می‌گویند، آن است که در هنگامی که طرح این پل ساخته شد، هیچ فردی باور نمی‌کرد که چنین پلی ساخته شود.

شگفتی های جهان

تونل عشق

این تونل در اوکراین قرار دارد. آنچه که در مورد این مکان عجیب است، آن است که یک راه‌‌‌ آهن صنعتی، با درختان سرسبزی احاطه شده که تمام شاخ و برگ‌های آن در هم فرورفته و با ورود به این دالان، گویی در سرزمین عشق قدم می‌زنید و یا با چشمان خود، قصه‌های پریان و افسانه‌ها را مشاهده می‌کنید.

شگفتی های جهان

دو رودخانه که در هم مخلوط نمی‌شوند.

مکان این رودخانه‌ها سوئیس است. رودخانه‌های Rhone و Arve واقع در کشور سوئیس از کنار هم گذر می‌کنند، بی آنکه با هم تلاقی کنند. به طوری که یکی از رودخانه‌ها به رنگ آبی روشن دیده می‌شود و رودخانه دوم، به رنگ خاک و قهوه‌ای است.

شگفتی های جهان

کوه رنگین کمان

این کوه در پرو قرار دارد. آنچه این کوه را عجیب می‌کند، خطوط وسیعی از رنگ‌های آبی پاستلی، سرخ شدید، سبز، صورتی و زرد است.

شگفتی های جهان

پایان 

مقالات پیشنهادی کاربران
تفاوت فالوور وفالووینگ

بسیاری از ما معتقدیم، تنها یکبار فرصت زندگی در این جهان پهناور و پر از شگفتی را داریم و از همین‌ روست که تلاش می‌کنیم فرصت‌های ماجراجویی و کشف ناشناخته‌ ها را از دست ندهیم، چرا که همه این ماجراجویی‌ها، زندگی ما را غنی‌تر و آگاهانه‌تر می‌کند. وباید به کشف شگفتی های جهان بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست