شهر زیبای اصفهان

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. اصفهان تفریح
 4. chevron_right
 5. شهر زیبای اصفهان

شهر زیبای اصفهان

از میان شهرهای گردشگری ایران، به سراغ محبوب ترین شهر توریستی کشورمان رفته ایم و می خواهیم با معرفی شهر زیبای اصفهان، در مورد جنبه های گردشگری، فرهنگی، تفریحی و هنری این شهر اطلاعات جذابی به دست بیاوریم. در این مطلب قصد داریم از جاهای دیدنی و سوغات اصفهان برای تان بگوییم، از تاریخچه این شهر رویایی دانستنی های تازه ای کسب کنیم و به مرور حقایقی از نصف جهان ایران بپردازیم.

موقعیت اب و هوایی و جغرافیایی اصفهان


شهر زیبای اصفهان در دامنه شرقی کوه های زاگرس از جمله شهرهایی است که شاید تاریخ و سابقه آن به قدمت خود کشوربرمی گردد. این شهربر روی آبرفت زاینده رود بنا شده و طول و عرض جغرافیایی آن به ترتیب 4/51و 32/38 و ارتفاع آن از سطح دریا 1575 متر است. شهر اصفهان از تهران 414 کیلومتر تا شیراز 481 و تا یزد 316 کیلومتر فاصله دارد.

آب وهوای شهر اصفهان نیمه خشک معتدل است، به طوری که متوسط درجه حرارت سالانه این شهر 16 درجه سانتیگراد می باشد. در حالی که حداکثر مطلق درجه حرارت تا 41 درجه سانتیگراد و حداقل مطلق منهای 16 درجه سانتیگراد گزارش شده است. متوسط بارندگی سالانه شهر اصفهان در حدود 13 میلیمتر و معدل تعداد روزهای یخبندان در طول سال در حدود 68 است. فرودگاه بین المللی اصفهان در شمال شرقی شهر در فاصله 35 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. از این فرودگاه روزانه و هفتگی پروازهایی به شهرهای مختلف ایران و جهان صورت می گیرد.

شهر زیبای اصفهان

موقعیت جغرافی اصفهان

 

چرا سفر به اصفهان؟


 • یکی از 5 شهر برتر گردشگری ایران است. 
 • می توان از جاذبه های گردشگری بی نظیری مانند میدان نقش‌جهان، مسجد شیخ لطف‌الله، کاخ چهلستون، بازار اصفهان، کلیسای وانک، مسجد جامع اصفهان، منارجنبان و … در این شهر دیدن کرد. 
 • برخی از مهمترین و زیباترین پل های ایران مانند سی‌‌وسه پل و پل خواجو در این شهر قرار گرفته اند. 
 • به غیر از جاذبه های مشهور تاریخی، دیدنی‌های جذابی مانند موزه موسیقی، آکواریوم اصفهان، محله ارمنی‌ها، خیابان چهارباغ، مجموعه تفریحی کوه صفه، مجموعه تفریحی پارک جنگلی ناژوان و … گشت و گذار در این شهر را دلچسب‌‌تر می کنند. 
 • با سفر به اصفهان می توانید با گشت در بافت تاریخی و جاذبه های مشهور شهر، به یکی از مهمترین دوره های تاریخ ایران، دوره صفوی سفری به‌یادماندنی داشته باشید. 
 • سفر به اصفهان، سفر به پایتخت صنایع‌دستی ایران محسوب می شود. با انتخاب نقش‌جهان به عنوان مقصد سفر می توانید با این بخش از فرهنگ ایران نیز آشنا شوید

 

شهر زیبای اصفهان

میدان نقش جهان

اطلاعات کلی شهر زیبای اصفهان


جمعیت: جمعیت اصفهان طبق آمار رسمی کشور در سال 1397، 2243249 تن است.

زبان: مردم اصفهان به زبان فارسی و لهجه اصفهانی سخن می گویند. در لهجه اصفهانی تفاوت هایی در آوا، واژگان، آهنگ ادای جمله ها و گاه ساختار نسبت به زبان فارسی دیده می شود. از ویژگی‌ جالب توجه لهجه اصفهانی اضافه کردن حرفِ س به جای است به آخر واژگان است. در کنار لهجه اصفهانی تکلم به گویش کلیمیان اصفهان و ارامنه و همچنین لری (به زبان لرهای ایل بختیاری) نیز کاربرد دارد.

دین و مذهب: اکثریت مردم اصفهان پیرو دین اسلام و مذهب تشیع هستند؛ اما ارامنه، یهودیان، مسیحیان و زرتشتیان و سایر اقلیت های مذهبی نیز در شهر ساکن هستند.

اقتصاد: استان اصفهان به دلیل جاذبه های بسیاری که در خود جای داده است قطب گردشگری کشور ایران محسوب می شود. همچنین بخشی از اقتصاد این شهر تحت تاثیر کشاورزی و دامپروری رایج در اطراف آن قرار می گیرد. پرورش زنبور عسل و ماهی از مشاغل رایج در اصفهان است. صنایع نیز نقش مهمی در اقتصاد اصفهان ایفا می کنند و عبارتند از: كارخانه ذوب‌آهن، صنایع فولاد مباركه اصفهان،‌ كارخانه پلی‌اكریل اصفهان، صنایع نظامی، کارخانه های سرامیک و کاشی سازی، صنایع مواد غذایی و فرآورده‌های پلاستیكی و كارخانه‌های بافندگی و ریسندگی.

در کنار صنایع، معادن نیز تاثیر شگرفی بر اقتصاد شهر دارند معادنی که از میان آنها می توان به معدن سنگ، طلا و سرب اشاره کرد. رونق گردشگری در این شهر باعث شده است که صنایع دستی نیز جایگاه خود را بیایند و خاتم‌ کاری، میناکاری، قالی‌ بافی، سکمه دوزی، قلمکاری، مینیاتورسازی، نقاشی و تذهیب، کاشی و سرامیک، نقره‌سازی و ملیله‌سازی نیز منبع درآمدی برای ساکنان اصفهان هستند.

 

شهر زیبای اصفهان

مردم مهمان نواز اصفهان

مهمترین‌ مکانهای جالب‌ توجه‌ ‌اصفهان عبارتند از:


مقالات پیشنهادی کاربران
قالب حرفه ای فروشگاهی وردپرس

 

شهر زیبای اصفهان

محله جلفا و کلیسا وانک اصفهان

 

جاذبه های اطراف شهر اصفهان 


سفر به  شهر زیبای اصفهان تنها در گشت در این شهر خلاصه نمی شود و جاذبه های فوق العاده ای در اطراف این شهر وجود دارد که می توانید در سفر به این خطه از آنها نیز دیدن کنید.

کویر مصر: در فاصله تقریبی 423 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

کویر مرنجاب: در فاصله تقریبی 300 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

کویر ورزنه: در فاصله تقریبی 130 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

امامزاده آقا سیدعلی‌عباس: در فاصله تقریبی 170 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

کمپ کویری متین آباد: در فاصله تقریبی 200 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

ابیانه: در فاصله تقریبی 219 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

کاشان: در فاصله تقریبی 218 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

نیاسر: در فاصله تقریبی 205 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان

شهر زیبای اصفهان

کویر زیبای مصر اصفهان

 دیگر جاذبه های اصفهان


 

شهر زیبای اصفهان

پارک جنگلی ناژوان اصفهان

 

غذاها و خوشمزه های اصفهان


شهر زیبای اصفهان

بریانی خوشمزه اصفهان

سوغاتی هاو صنایع دستی شهر اصفهان


سوغاتی خوراکی

صنایع دستی

شهر زیبای اصفهان

سوغات و صنایع دستی اصفهان

اقلیم و آب و هوای اصفهان


به طور کلی آب و هوای شهر زیبای  اصفهان از نوع معتدل و خشک است و همین امر سبب شده است تا مقدار بارش باران و برف در آن کم باشد. اقلیم استان اصفهان در شمال و شرق تحت تاثیر کویر بوده و گرم است اما در جنوب به دلیل وجود کوه صفه آب و هوای خنک تری دارد.

بهاردر فصل بهار ماه های فروردین و اردیبهشت هوا مطبوع است اما با ورود به خرداد کم کم گرم می شود.

تابستانهمان گونه که از اقلیم معتدل و خشک بر می آید تابستان های گرمی در اصفهان وجود دارد. این گرما تا اوایل پاییز ادامه پیدا می کند.

پاییزدر فصل پاییز و ماه آبان و و نیمه ی اول آذر هوا مطبوع است اما هر چه به پایان آذر نزدیک شویم، سرمای زمستان بیشتر حس می شود.

زمستان: در زمستان ها میزان بارش برف کم است و برودت هوا خیلی زیاد نیست.

شهر زیبای اصفهان

چهار فصل اصفهان

حمل و نقل در اصفهان


سفر به شهراصفهان و خروج از آن از راه های مختلفی امکان پذیر است و بدین منظور می توان از انواع وسایل زیر استفاده کرد. در اینجا قصد داریم این راه ها را به صورت مختصر و مفید به شما معرفی کنیم؛ اما بعدا در مطلبی جداگانه به طور کامل به حمل و نقل اصفهان می پردازیم.

حمل و نقل برون شهری اصفهان

برای رسیدن به اصفهان می توانید از سیستم های حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای استفاده کنید. فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان، راه آهن اصفهان و پایانه های اتوبوس رانی صفه، کاوه، زاینده رود، صمدیه و جی به مسافران برای جابه‌جایی، خدمات رسانی می کنند.

حمل و نقل درون شهری اصفهان

تردد در شهر اصفهان با وجود تاکسی های متعدد خطی و آنلاین، خطوط اتوبوس رانی شهری و مترو به آسانی انجام می شود و حمل و نقل عمومی راه دسترسی به نقاط مختلف را آسان کرده است. شما همچنین می توانید با استفاده از سامانه همراه اصفهان، موقعیت مکانی خود را بر روی نقشه به راحتی مشخص کرده و با استفاده از وسایل نقلیه ای که می خواهید، مسیر خود را به راحتی پیدا کنید. همچنین با استفاده از این نقشه آنلاین می توانید به راحتی از وضعیت آنلاین ترافیک، دوربین ها، پارکینگ ها، مناطق شهرداری،‌ جایگاه های CNG، مراکز معاینه فنی، پایانه های مسافربری، جایگاه های بنزین و … باخبر شوید.

شهر زیبای اصفهان

اتوبوس های توریستی درون شهری اصفهان

سخن آخر 

امروز به همراه شما گشتی در شهر اصفهان زدیم و با ویژگی های مختلف تفریحی و گردشگری این شهر بیشتر آشنا شدیم. در مروری سریع برترین جاذبه های این شهر را شناختیم و در مورد تعدادی از حقایق جالبی که در مورد اصفهان وجود دارد اطلاعاتی کسب کردیم.شما از میان ویژگی های مختلف اصفهان، چه چیز این شهر را بیشتر دوست داشتید؟

برای ارتباط بیشتر با ما به سایت تبلیغات اصفهان مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست