روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. آموزشی
  4. chevron_right
  5. روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

مطالعه به طور موثر، موضوع شانس نیست. تعلیم و تربیت و روانشناسان روش های مطالعه را برای سال ها مطالعه کرده اند. برخی از بهترین مطالعات از سوی دانشگاه های برتر از جمله استنفورد، ایندیانا و شیکاگو است که آزمایش دقیق آن با گروه های دانشجویی در مورد موثر ترین روش های مطالعه، روشن شده است. دانش آموزانی که از این روش ها پیروی می کنند مطالب را راحت تر می آموزند و برای دوره های طولانی تر حفظ می کنند و ساعت ها وقت خود را صرفه جویی می کنند. ده روش مطالعه محققان دریافتند که کار عبارتند از:

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

1- ایجاد و نگهداری یک برنامه زمانی

ساعاتی خاص از هر روز برای مطالعه درست همانطور که برای تغذیه و خواب انجام می دهید، کنار گذاشته شوید. همان برنامه را با احترام از روز به روز نگه دارید. مقدار زمان مورد نیاز برای مطالعه برای هر یک از افراد مبتنی بر مهارت با موضوع متفاوت است. به طور متوسط ​​دو ساعت مطالعه در هر روز برای هر ساعت در کلاس توصیه می شود. رفتن به کلاس تنها آغاز است؛ کار واقعی پس از آن آغاز می شود!

2- مطالعه در زمان مناسب – همان زمان، همان محل، هر روز

اگر غلظت مشکل شما باشد، محیط اطراف به شما کمک خواهد کرد تا حد زیادی. میز یا میز مطالعه شما باید در یک مکان آرام باشد – بدون رعایت هرچیزی که ممکن است. هر زمانی که هر روز در همان محل تحصیل می کنید بهتر تمرکز می کنید. این ذهنیت است. به عنوان مثال، وقتی در میز آشپزخانه نشسته اید، انتظار می رود که بخورید. هنگامی که شما در یک صندلی راحت نشسته اید، تماشای تلویزیون و غیره. توسعه عادت به تحصیل در یک جا در همان زمان هر روز تمرکز خود را افزایش می دهد.
روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

3- نگهداری یک نوت بوک ذخیره شده بهبود نمرات

محققان به ما می گویند که قطعا یک رابطه بین نظم و درجه بالا وجود دارد. دانستن کجا برای پیدا کردن مواد خود را زمانی که شما به آنها نیاز دارید بسیار مهم است. یک بخش ویژه برای هر موضوع در دفترچه یادداشت خود نگه دارید و همچنین یک تقویم ترم به طوری که شما می توانید تمام تکالیف مهم را به عنوان آنها اعلام شده است. داشتن تمام این اطلاعات در کنار هم در یک مکان برای موفقیت شما حیاتی است. یک نوت بوک نگهداری شده بخشی از مدیریت زمان خوب است. اگر تا کنون یک وظیفه مهم را نادیده گرفتید، می دانید که چقدر وقت ارزشمند می تواند به دنبال آن باشد.

4-نگه داشتن یک رکورد دقیق از اهداف

آن را در سیاه و سفید قرار دهید و جزئیات آن را در دفترچه خود نگه دارید. دانستن آنچه که انتظار می رود انجام دهید و زمانی که انتظار می رود این کار را انجام دهید اولین گام مهمی در جهت تکمیل اهداف مهم موفقیتآمیز و در زمان است.

5-در زمان مطالعه مقداری استراحت کنید

مطالعه در خستگی شما می تواند به مغز شما کمک کند که غلظت های بالاتری از مهارت های جدید، مانند صحبت کردن با یک زبان خارجی یا بازی کردن ابزار را حفظ کند. حتی یک اصطلاح برای آن وجود دارد: یادگیری خواب. همانطور که فرایند ادغام حافظه بهترین کار را در طول خواب آهسته انجام می دهد، مغز شما می تواند هر دو بازسازی و فعال سازی آن را در طول زمان استراحت خود به دست آورد. همه این بدان معنی است که بررسی مواد مطالعه قبل از بستر می تواند به یادگیری مغز شما حتی در خواب شما کمک کند.

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

6-استفاده از سیستم گواهینامه

روش تحقیق به نام نویسنده آن، سباستین لایتنر، دانشمند آلمانی، روش مطالعه، دانش آموزان را از طریق تکرار، مطالبی که آنها به خوبی می شناسند، می آموزند. این سیستم شامل حرکت کارت ها با سوالات صحیح پاسخ داده شده در پایین یک خط از جعبه ها و حرکت کارت های اشتباه پاسخ داده شده به جعبه اول است. بنابراین، کارت ها در جعبه اول اغلب مورد مطالعه قرار می گیرند و فاصله زمانی که دانشجو از خط خارج می شود بیشتر می شود و مجبور می شود دوباره و دوباره اطلاعاتی را که او نمی داند بررسی کند.

مقالات پیشنهادی کاربران
جدیدترین‎ تکنولوژی در (CES)

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

7-به نقش معلم برسید

تحقیقات نشان می دهد که دانش آموزان حافظه بیشتری دارند و توانایی ها را به یاد می آورند وقتی که اطلاعات جدید را یاد بگیرند و انتظار داشته باشند که آن را به دیگران آموزش دهند. این امر منطقی است، زیرا معلمان نه تنها به یادگیری اطلاعات برای خود متهم می شوند، بلکه همچنین با سازماندهی عناصر کلیدی اطلاعات گفته می شود تا به دیگران آن را به روشنی توضیح دهند. مطالعات همچنین نشان می دهد که دانش آموزان بیشتر درگیر هستند و به طور غریزی به دنبال روش های یادآوری و سازمان هستند که انتظار می رود نقش “معلم” را در نظر بگیرند. این امر می تواند به ویژه در زمینه موضوعاتی مانند درک مطلب و علم موثر باشد.

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

8-تمرین برای اولین بار

مزایای ورزش در مغز در زمینه سلامت، تناسب اندام و روانشناسی به خوبی شناخته شده است. مطالعات نشان می دهد که توانایی های ذهنی ما حتی یک تمرین کوتاه نیز افزایش می یابد، زیرا بدن ما اکسیژن و مواد مغذی را به مغز پمپ می کند. به گفته دکتر داگلاس ب. مک کیگ، شکستن عرق در مدت کوتاهی قبل از ترک خوردن کتاب ها می تواند شما را بیشتر هشدار، باز و قادر به یادگیری اطلاعات جدید در جلسه مطالعه پس از تمرین خود کند.

9-آروم باش

استرس مانع یادگیری می شود. محققان UC Irvine دریافتند که استرس که به طور خلاصه به مدت چند ساعت می تواند هورمون های آزاد کننده کورتیکوتروپین را متوقف کند، فرایند ایجاد و ذخیره خاطرات را مختل می کند. در صورت بروز اختلال در انجام تمرین یا تمرین کردن چند نفس عمیق، در صورت کاهش سطح استرس، به مطالعه شما کمک می کند.

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

10- گوش دادن به موسیقی

در حالی که بعضی از متخصصان معتقدند که توانایی تمرکز در سکوت یا گوش دادن به موسیقی در هنگام مطالعه به سمت اولویت شخصی است، بسیاری معتقدند که بازی کردن انواع خاصی از موسیقی مانند “مبهم آهنگسازان قرن هجدهم” می تواند به دانش آموزان بخشی از مغز خود کمک کند به آنها توجه و پیش بینی کنید. به ذکر است، گوش دادن به موسیقی ممکن است خلق و خو شما را تغییر دهد و چشم انداز خود را در مورد تحصیل به طور کلی تغییر دهید.

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

 

11- پیوندها را بسازید

کارشناسان استدلال می کنند که تفاوت بین “دانش آموزان آهسته” و “ناظران سریع” این است که آنها مطالعه می کنند؛ برای مثال، به جای حفظ کردن، “یادگیرندگان سریع” ارتباط بین ایده ها را ایجاد می کنند. شناخته شده به عنوان یادگیری متنی، این فرایند نیاز به دانش آموزان را برای سفارشی کردن روش های خود یادگیری، ایجاد ارتباطات است که الهام بخشیدن به همه اطلاعات برای قرار گرفتن در محل و حساس برای آنها به صورت جداگانه. بعضی از دانش آموزان متوجه می شوند که ضبط تمام اطلاعات بصری در یک مکان (مانند بر روی یک ورق کاغذ یا تخته سیاه) می تواند به نقاشی کاملتری کمک کند و ارتباطات خود را در فرایند یادگیری کمک کند.

روش مطالعه ی صحیح و مفید چیست؟

 

نکته ی پایانی:

متوجه شدیم که روش مطالعه و موفقیت در دروس و امتحانات شانسی نیست و ما میتوانیم با شناسایی بهترین روش ها به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم در ضمن روش هایی که در این مقاله مطالعه کردید صرفا برای دروس و امتحانات نیست بلکه در زندگی ماهم نقش بسزایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست