راه هایی برای اجتناب از طرح سرمایه گذاری پانزی(ponzi)

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. آموزش
  4. chevron_right
  5. راه هایی برای اجتناب از طرح سرمایه گذاری پانزی(ponzi)

راه هایی برای اجتناب از طرح سرمایه گذاری پانزی(ponzi)

طرح پانزی پیست؟

طرح سرمایه گذاری پانزی  Ponzi و طرح های هرمی اغلب به نظر می رسد نام های مختلف برای همان نوع کلاهبرداری است، اما این چنین نیست. طرح سرمایه گذاری پانزیPonzi به طور خاص به ایجاد فرصت های سرمایه گذاری دروغین ارائه می دهد که بازده بالا با پروفیل های کم خطر است. همانطور که سرمایه گذاری ها وجود ندارد، بازده ها توسط پرداخت های سرمایه گذار جدید تامین می شود. در حقیقت، کلاهبردار بیشتر پول می گیرد.

موفقیت طرح هایی مانند این به دو راهبرد متکی است. اول، فریب مداوم سرمایه گذاران صادق، از جمله تقاضاهای سرمایه گذاری بیشتر سرمایه، با استفاده از اسناد جعلی که نشان دهنده موفقیت سرمایه گذاری است.

استراتژی دوم نیاز به تامین منابع مستمر سرمایه گذاران جدید برای تأمین مالی هرگونه درخواست برای تخریب دارد (به منظور ارائه رویه معتبر، درخواست های پرداخت اغلب ملاقات می شود، هرچند که به شدت از بین می روند). در یک مورد اخیر، یک مامور در زندان به سرقت رفته تا 150 سرمایه گذار از 85 میلیون دلار زندانی شده است. طرح های Ponzi در اوائل سال 2000، زمانی که Bernie Madoff به طور معروف به 150 سال زندان محکوم شد پس از کذب سرمایه گذاران بیش از 65 بیلیون دلار سرقت کرد.

راه هایی برای اجتناب از طرح سرمایه گذاری پانزی(ponzi)

طرح هرمی چیست؟

طرح های هرمی اغلب به عنوان طرح سرمایه گذاری پانزی Ponzi نامیده می شوند، اما آنها کمی متفاوت هستند.

هر دو نوع کلاهبرداری به قربانیان سرمایه گذاری می کنند و انتظار می رود که مبلغ زیادی به دست آورند. طرح های هرمی، با ارائه قربانیان فرصت سرمایه گذاری یک مقدار ثابت پول، و در عوض دریافت مبلغ بسیار بزرگتر می دهند. به جای ثروت وعده داده شده از طریق سرمایه گذاری منفعل، قربانی باید دیگران را به طرح دعوت کند، بنابراین مبلغ بیشتر می تواند به دست آورده شود.

کلاهبرداری نام خود را با توجه به لایه های در حال افزایش مردم افرادی که به کلاهبرداری استخدام می شوند، به دست می آورند، به طوری که این پول به چند نفر در بالای هرم ارتقا پیدا می کند.

طرح های هرم می توانند با استفاده از فرمت های مختلفی کار کنند:

یکی از قدیمی ترین انواع طرح هرمی نامه زنجیره ای است. یک نامه توضیح می دهد که شما باید یک کارت پستال، پول یا هدیه ای برای شخص ذکر شده در بالای نامه ارسال کنید. نام بالا باید از لیست حذف شود و نام شما به پایین اضافه شود، سپس کپی نامه باید به 5 یا 10 نفر جدید ارسال شود. همانطور که نامه از شخص به فرد عبور می کند، نام شما آن را به بالای لیست می برد و شما با پول یا هدیه سرازیر خواهید شد.

این سبک نامه همچنان وجود دارد، با اولین انتقال به فکس، سپس ایمیل و در حال حاضر به سیستم عامل های رسانه های اجتماعی.

راه هایی برای اجتناب از طرح سرمایه گذاری پانزی(ponzi)

یکی دیگر از شیوه های معمول هرمی طرح، بر ایجاد سلسله مراتب پرداخت رسمی تمرکز می کند. هر فردی که درگیر آن است، مسئول یافتن دو نفر دیگر در زیر آنها برای پرداختن به برنامه است. هنگامی که درخت دارای چهار لایه است و شخص اصلی زیر 14 زیر آن قرار دارد، پول به “کاپیتان” منتقل می شود و از طرح خارج می شود. دو همکار خلبان سپس از دو درخت و یا زنجیره ای جدید سرمایه گذار تبدیل شده و باید مردم بیشتری را برای پرداخت آن پیدا کنند تا بتوانند کاپیتان شوند و پاداش خود را به دست بیاورند.

چرا طرح های هرمی کلاهبرداری می کنند؟

برخی از این طرح های هرمی می توانند در ابتدا وسوسه انگیز باشند. طرح های رسانه های اجتماعی اغلب به عنوان ” حمایت از زنان” یا تبادل کتاب ها، به نظر می رسد بی ضرر و یا کمی سرگرم کننده است. آنها غیرقانونی هستند، زیرا هیچ راهی ممکن نیست که هر فردی که مشارکت داشته باشد می تواند پاداش وعده داده شود. در نهایت جمعیت زمین محدود است و آخرین لایه هایی که شرکت می کنند دیگر کسی نمی تواند استخدام کند. میزان افرادی که از این طرح ها پول می گیرند، همیشه بیشتر از کسانی است که پول می دهند و به همین دلیل غیرقانونی هستند.

بازاریابی چند سطحی

طرح های بازاریابی چند سطحی گاهی به عنوان طرح های هرمی نامیده می شوند، گرچه از لحاظ فنی به این موضوع توجه نشده اند. MLM ها، همچنین به عنوان برنامه های حزبی شناخته می شوند، به استخدام اعضای جدید برای فروش محصولات از طرف شرکت مادر متکی هستند. کمیسیون ها، زنجیره ای را به همان شیوه به طرح های هرمی پرداخت می کنند، اما درآمد حاصل از فروش محصول به جای سرمایه گذاری های غیرشخصی، قانونی است. FTC دارای اطلاعات اضافی در مورد قانونی بودن برنامه های بازاریابی چند سطح است.

 در اینجا چگونگی محافظت از خودتان ذکر می شود:
1- اسکپتیک باشید.

اگر کسی تلاش کند شما را به سرمایه گذاری تبدیل کند که بازدهی عظیمی و یا فوری را برای خطر یا کمبودی به ارمغان می آورد، این امر می تواند به نوعی تقلب در این زمینه باشد. به عنوان مثال، بری مادوف، سرمایه گذاران را با بازده ثابت 1-1.5٪ در هر ماه به مدت 10 سال، قبل از هر چیز از هم جدا کرد. اگر از طریق چیزی که هیچ وقت از آن خبر ندیده اید یا به نحوی که غیر ممکن است پیروی کنید، بسیار محتاط باشید.

مقالات پیشنهادی کاربران
چگونه یک کسب وکار، راه اندازی کنیم؟
2- مشکوک از پیشنهادات ناخواسته

کسی که به طور ناگهانی با شما تماس گرفته است، شاید شما را دعوت به یک سمینار سرمایه گذاری کند، اغلب یک پرچم قرمز است. کلاهبرداری های سرمایه گذاری اغلب افراد سالخورده یا افراد نزدیک به بازنشستگی را هدف قرار می دهند. برای جزئیات بیشتر به موارد زیر توجه فرمایید:

3- اتمام فروشنده

تحقیق کارگزار، مشاور مالی، شرکت کارگزاری و مشاورین سرمایه گذاری با استفاده از موسسه تنظیم مقررات مالی اطمینان حاصل کنید که حرفه ای مجاز است و به دنبال هر گونه اطلاعات منفی است. فایل های BrokerCheck در Bernie Madoff و Herbert Ivan Kay هر دو نمونه هایی از گزارش های منفی را ارائه می دهند.

4- تأیید کنید که سرمایه گذاری ثبت شده است.

کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC) می گوید: طرح سرمایه گذاری پانزی Ponzi اغلب شامل سرمایه گذاری های ثبت نشده است. با درخواست شخصی که سرمایه گذاری را شروع می کند، شروع کنید: اگر سرمایه گذاری ثبت نشده باشد، بپرسید چرا (نه همه سرمایه گذاری ها باید ثبت نام شوند). اگر به شما گفته شده است، با پیگیری مشاوره FINRA برای بررسی پایگاه داده EDGAR کمیسیون اوراق بهادار و بورس، اوراق بهادار دولتی خود را تأیید کنید.

5- این سرمایه گذاری را درک کنید.

هرگز پولی را به یک سرمایه گذاری که به طور کامل درک نمی کنید قرار ندهید. منابع اینترنتی زیادی برای کمک به شما در یادگیری نحوه سرمایه گذاری و نحوه ارزیابی فرصت ها برای ریسک و افزایش بالقوه از جمله در Investopedia وجود دارد. چک کنید و یا حساب کاربری را باز کنید – هر کسی که به طور کامل به سوالات شما پاسخ ندهد یا سعی نکند سوالات را از طریق گفتن سرمایه گذاری با استفاده از استراتژی های مخفی، اختصاصی یا پیچیده برای ناسازگاری انجام دهد.

6- گزارش اشتباه

اگر فکر می کنید سرمایه گذاری یک طرح سرمایه گذاری پانزی Ponzi یا هر گونه نوع دیگری از کلاهبرداری است، یا شما قربانی شده اید، شکایت را با کمیسیون اوراق بهادار و بورس، FINRA و تنظیم کننده اوراق بهادار دولتی خود (اینجا یک لیست انجمن اوراق بهادار آمریکای شمالی) است. یکی از نشانه هایی که شما پول خود را در یک طرح Ponzi قرار داده اید این است که شما نمی توانید وجه نقد و یا قسط را دریافت کنید. به گفته SEC، برخی از معامله گران سرمایه گذاران حتی بازده بیشتری را برای جلوگیری از خروج آنها ارائه می دهند. همچنین 4 نشانه را می بینید که مشاور مالی شما آن را خراب می کند.

7- حفاری برروی گوشی قرار دهید.

حفاری عمیق بر روی گویشی های خود قرار دهید و ببینید چه مدت مشاور در کسب و کار بوده است. برای مشاهده فرم ADV خود، قسمت دوم، که یک برنامه ریزنده با کمیسیون اوراق بهادار و اوراق بهادار است، درخواست کنید. این اطلاعات شامل اطلاعات مربوط به زمینه مشاوره، خدمات و هزینه ها می باشد. برای رسیدگی به شکایاتی که از سوی تنظیم کننده اوراق بهادار شما صورت گرفته است. Tim Kochis، مدیر اجرایی Aspiriant، یک شرکت مدیریت ثروت با دفاتر در سانفرانسیسکو و لس آنجلس است که به مشتریان با درآمد بالا می پردازد. او می گوید: “اعتبار و رسوایی ظاهری کافی نیست.” “شما باید فراتر از آن عمل کنید تا واقعا عملیات ارگ را بررسی کنید و بفهمید که چه چیزی ادعا می کند واقعی است.”

راه هایی برای اجتناب از طرح سرمایه گذاری پانزی(ponzi)

8- بازنشستگان دقت کنید.

اگر در حال نزدیک شدن یا در بازنشستگی هستید، بسیار دقت کنید. براساس یک مطالعه اخیر توسط مدیر انجمن اوراق بهادار آمریکای شمالی، تقریبا نیمی از شکایات سرمایه گذاران به سازمان های دولتی از مجموعه ارشد ارایه شده است. با توجه به این ارتباط، اپراتورهای فاسد اغلب سرمایه گذاران را از طریق سمینارهای ناهار خوری که چند روز بعد از تماس با فروشندگان دنبال می شوند، توصیه می کنند (توصیه های مشترک این است که سهام اوراق قرضه را از بین ببرند و از درآمد حاصل از خرید سالیانه های شاخص شده یا متغیر استفاده کنند.

پایان

این مهم است که شما می دانید که در مقابله با چه چیزی هستید و قبل از دادن پول خود سرمایه گذاری می کنید. مراقب باشید اگر کسی در مورد سرمایه گذاری با شما تماس می گیرد. اگر چیزی به نظر شما برسد، آن را به مقامات گزارش دهید و اجازه بدهید آنها این را ببینند که آیا مشروع است یا نه.

مطمئنا، ممکن است فرصت یک زندگی را از دست بدهید. اما احتمالا نه. همانطور که گفته شد، “اگر به نظر می رسد خیلی خوب است که درست باشد، احتمالا این است.”

رقابت آزاد با 100،000 دلار در مجازی نقدی
با استفاده از شبیه ساز سهام رایگان ما، مهارت های تجاری خود را به آزمون تسلیم کنید. با هزاران معامله گر رقابت کنید و راه خود را به سمت بالا برسانید! پیش از شروع به ریسک پول خود، معاملات را در محیط مجازی قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست