راهکار هایی برای جلوگیری از داغ شدن تلفن همراه

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. راهکار هایی برای جلوگیری از داغ شدن تلفن همراه

راهکار هایی برای جلوگیری از داغ شدن تلفن همراه

علت داغ شدن تلفن همراه

به طور کلی، سیستم روی تراشه ها «SoC» به خوبی بهینه سازی شده اند و داغ شدن به ندرت به یک معضل تبدیل می شود. آن ها به طور خاص برای کار کردن در دماهای بالا طراحی شده اند.

این جواب به یک اصل ساده فیزیک برمی گردد؛ حرکت موجب تولید گرما می شود. گوشی های ما مجبورند به طور فیزیکی چیزهایی را جابه جا کنند تا بتوانند کار کنند بنابراین در طول این حرکت ها گرما تولید می شود. میزان گرمایی که گوشی شما تولید می کند عمدتا با مقدار الکتریسیته که از آن عبور می کند متناسب است.

 زمانی که گوشی شما با یک افزایش دمایی مواجه می شود، پردازنده سرعت خودش را کم می کند. کند کار کردن گوشی یکی از علائم داغ شدن گوشی است و تحت شرایط دمایی بیشتر ممکن است یک هشدار در صفحه گوشی تان ببینید که از شما میخواهد تا زمان خنک شدن گوشی از آن استفاده نکنید.

علت داغ شدن گوشی

7 راهکار برای پیشگیری از داغ کردن گوشی

•حداکثر شارژ 80 درصد و حداقل شارژ 20 درصد

طبق نظر کارشناسان، بهتر است که باتری گوشی را تا 100درصد شارژ نکنید زیرا چنین کاری عمر باتری را کاهش را می‌دهد و احتمال گرم شدن آن هم افزایش می‌یابد. در کل، وقتی که شارژ باتری به حوالی 20درصد رسید آن را به شارژ کنید و وقتی که شارژ به 80درصد نزدیک شد، آن را از شارژ دربیاورید.

حداکثر و حداقل شارژ

• خوره ی اپلیکیشن نباشید

تا آنجایی که می‌توانید اپلیکیشن‌های بلااستفاده را حذف کنید. همچنین توصیه می‌شود تنظیمات نوتیفیکیشن‌های مربوط به اپلیکیشن‌های نه‌چندان ضروری را هم غیرفعال کنید. در نهایت هم باید به غیرفعال کردن سرویس‌های مربوط به مکان‌یابی اپلیکیشن‌های خاص هم اشاره کنیم.

• از قرار دادن گوشی در معرض نور مستقیم خودداری کنید

برای خنک نگه‌داشتن گوشی، آن را در معرض نور مستقیم خورشید به حال خود رها نکنید. “مخصوصا در این روز گرم تابستانی

گوشی در معرض نور

• از حالت هواپیما کمک بگیرید

مقالات پیشنهادی کاربران
همه چیز درباره سیستم عامل اندروید

اگر  قصد استفاده از گجت خود را ندارید، برای خنک کردن گوشی می‌توانید حالت هواپیما را فعال کنید. با این کار شارژ کمتری مصرف می‌شود و در عین حال گرمای کمتری تولید می‌کند.

• دست از بازی کردن بردارید

اگر احساس می‌کنید که گوشی شما در حال داغ شدن است، پس بهتر است از انجام بازی دست بکشید و در ضمن بعد از بستن آن مطمئن شوید که بازی در پس‌زمینه‌ی سیستم فعال نباشد.

دست از بازی کردن بردارید

• اپلیکیشن ها را به روز رسانی کنید

برای خنک کردن گوشی، همواره توصیه می‌شود که سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها را به‌روز نگه دارید. زیرا شاید در نسخه‌ی قدیمی آن‌ها مشکلی وجود داشته باشد که همین مشکل منجر به مصرف انرژی بیشتر و افزایش گرمای گجت می‌شود.

•برای مدت طولانی از GPU استفاده نکنید

کار کشیدن زیاد از GPU به مدت زیاد یکی از دلایلی است که سریعا باعث داغ شدن گوشی می شود. هر کسی که از فناوری واقعیت مجازی Gear VR روی گوشی خودش استفاده کرده باشد این را به خوبی درک کرده است.

داغ شدن گوشی باعث خرابی چه قطعاتی می شود

1) باتری

اثر اصلی گرما بر روی باتری افزایش سرعت خرابی و فرسودگی آن است و به این ترتیب با سرعت بیشتری ظرفیت آن کاهش می یابد و زودتر با یک باتری سوخته مواجه می شوید.

وقتی با داغ شدن گوشی خود مواجه شدید حتما باتری آن را چک کنید. اگر باتری متورم بنظر میرسد سریعا آن را عوض کنید تا از خطر اتش گرفتن تلفن جلوگیری کنید

تورم باتری

2) سیستم روی تراشه «System-on-a-chip»

زمانی که گوشی تان داغ می شود، سیستم روی تراشه یا SoC  را وادار می کند تا برای جلوگیری از داغ شدن سرعت پردازش خود را کاهش دهد برای همین سرعت عملکرد گوشی شما به شدت کند می شود. 

اگر داغ شدن گوشی تان بیش از حد طولانی شود، ممکن است این تراشه به طور فیزیکی خراب شود.

برای مطالعه مطالب بیشتر به سایت ما سر بزنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست