دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. علمی
  4. chevron_right
  5. دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

ویندوز چیست؟

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

ويندوز يک سيستم عامل است که در واقع رابط ما با قطعات سخت افزاری کامپيوتر مي‌باشد. يعنی در واقع کار ما را راحت‌تر کرده و ما می توانيم با اشکال گرافيکی کارهای به ظاهر ساده ای را انجام دهيم که اگر می‌خواستيم همين کار به ظاهر ساده رو بدون استفاده از ويندوز انجام دهيم آن وقت بود که پی می برديم ويندوز به چه ميزان کار ما را راحت کرده است. تمام نسخه‌هاي ويندوز که موجود است، محصول شرکتي به اسم مايکروسافت است و اصولا ويندوز را به اسم مايکروسافت ويندوز مي‌شناسند.

ویژگی های این ویندوز که آن را محبوب کرد:

افزایش سرعت سیستم‌عامل

یکی از ویژگی‌های مهم ویندوزهای 8، 8.1 و 10 مدت زمان راه‌اندازی ویندوز نسبت به سیستم عامل‌های نسل گذشته است. فیلم‌هایی برای مقایسه این سرعت‌ها وجود دارند که نشان می‌دهند ویندوز 8.1 سریع‌تر از سیستم عامل x مک در مک‌بوک راه‌اندازی می‌شود. سیستم عامل جدیدتر مایکروسافت، در مقایسه با ویندوز 7 نیز بسیار سریع‌تر عمل می‌کند. یکی دیگر از اهداف افزایش سرعت که عمدتاً در بازیهای رایانه‌ای هدف قرار می‌گیرد، استفاده از 12DirectX ، موتور جدید D3 است که سطح بالا و جذابی از عملکرد را برای توسعه دهندگان بازی ایجاد می‌کند.

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

کورتانا (Cortana)

خیلی خوب است که بتوانیم با فناوری صحبت کنیم. اگر از Xbox One استفاده کرده باشید یا با سیری صحبت کرده باشید، می دانید که چگونه می‌توانید بدون استفاده از دست با تکنولوژی ارتباط برقرار کنید. مثلاً با گفتن “سلام کورتانا، موسیقی پخش کن” یا “یادداشت برداری کن” می‌توانید این ارتباط را برقرار کنید. شما می‌توانید با استفاده از کورتانا یادآوری‌هایی را بر روی هر دستگاهی که کورتانا در آن در حال اجرا است، مشخص کنید.

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

امنیت سیستم

ویندوز 10 امنیت خود را از ویندوز 8 به ارث می‌برد و حتی از ویندوز 8 ایمن‌تر است. این موضوع نیازمند این است که ساخت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اجزای ویندوز به درستی اجرا شود. بر خلاف ویندوز 8، رایانه‌های شخصی ویندوز 10 می‌توانند در هنگام راه‌اندازی، این ویژگی را دور بزنند. سه ویژگی امنیتی دیگر برای ویندوز 10 عبارتند از Device Guard، Microsoft Passport و Windows Hello.

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

دسکتاپ‌های مجازی

سال‌هاست که بعضی از کاربران پیشرفته سیستم عامل مک می‌توانند، در بین چندین دسکتاپ مجازی جابه‌جا شوند. ویندوز 10 در نهایت توانست این ویژگی را برای سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت فراهم کند. در ویندوز 10 استفاده از این امکان بسیار آسان است و شما می‌توانید با کلیک یا ضربه انگشت (در صفحه نمایش لمسی) بر روی آیکون سوئیچ که در کنار جعبه جستجو در کورتانا در نوار وظیفه وجود دارد، کلیک کنید.

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

مرورگر بهتر

مایکروسافت Edge که به عنوان پروژه اسپارتان شناخته می‌شود، مرورگر پیش فرض سیستم عامل ویندوز است که شما را به دنیای مدرن مرورگرها می‌آورد. که این به معنی بهبود سازگاری و سرعت مرورگر و همچنین اضافه شدن چند ویژگی مفید جدید مانند نشانه‌گذاری وب‌سایت‌ها و حالت صفحه نمایش مناسب مطالعه است. اثبات گردیده که مرورگر Edge نسبت به مرورگر Chrome مصرف باتری کمتری در لپ‌تاپ‌ها دارد. در آپدیت جدید Edge افزونه‌های جدیدی مانند LastPass و Adblock برای مقابله با صفحات تبلیغاتی و ناخواسته وجود دارند.

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

مرکز اعلان‌ها

گوشی‌های هوشمند شما اعلان‌هایی (notifications) را برای پیامک‌ها، به‌روز رسانی‌ها، و حتی اخبار تازه، منتشر می‌کنند. چرا کامپیوتر نتواند این کار را انجام دهد؟ ویندوز 10 می‌تواند این کار را انجام دهد. همانند مرکز اطلاع‌رسانی در سیستم عامل Mac X، مرکز اعلان‌ها ویندوز 10 نیز می‌تواند ایمیل‌های شما و یا اطلاعات به‌روزرسانی نرم‌افزارهای سیستم شما را اعلام کند. ممکن است یک هشدار هواشناسی یا یک یادآوری تولد را ببینید. مزیت این اعلان‌ها نسبت به ویندوز 8 و 8.1 این است که شما می‌توانید به عقب برگردید و اطلاعیه‌هایی که از دست داده‌اید را مجدداً نگاه کنید. (تا زمانی که شما آنها را کاملاً غیر فعال کنید.) این اطلاعیه‌ها در ویندوز 7 به سرعت ناپدید می‌شدند.

دلیل محبوبیت ویندوز10 و ویژگی های این سیستم عامل پر طرفدار

آیا کوچ کردن از ویندوز ۷ به ۱۰ ارزش‌اش را دارد؟

1. رایگان است

یکی از مهم‌ترین دلایل برای ارتقا به ویندوز ۱۰، رایگان بودن آن است؛ البته فقط تا ۲۶ام جولای سال ۲۰۱۶. اگر کامپیوترتان ویندوز ۷ دارد، پس ویندوز ۱۰ هم روی آن اجرا می‌شود. البته ممکن است برخی از اسکنرها یا پرینترها کمی ادا و اطوار از خود در بیاورند، اما به طور کلی هر چیزی که روی ویندوز ۷ کار می‌کند، با ۱۰ هم هماهنگ خواهد بود.

2. سریعتر است

ویندوز ۱۰ (و حتی ۸) سرعت بیشتری روی کامپیوترتان خواهند داشت. ویندوز سریعتر اجرا می‌شود و میزان مصرف انرژی هم کمتر است. البته اجرای بازی‌ها سریعتر نخواهد بود و این موضوع، به سخت‌افزارتان ربط خواهد داشت. البته اگر کنسول‌باز باشید، ویندوز ۱۰ قابلیت‌هایی درست و حسابی به کسانی که Xbox دارند ارایه می‌کند.

3. دسکتاپ منظمی دارد

ظاهر ویندوز ۱۰ هم مثل ۸، تخت و ساده است. یعنی مثل ویندوز ۷ خبری از پنجره‌های شفاف نیست. این موضوع باعث می‌شود تا سخت‌افزارتان کمتر تحت فشار باشد و از آن برای دیگر نر‌م‌افزارها استفاده کنید.

4. ابزارهای دسکتاپ‌اش بیشتر هستند

ویندوز ۱۰ برخی از قابلیت‌های ویندوز ۷ مثل Aero Peek را دارد. با استفاده از Task View هم می‌توان تمام پنجره‌ها را روی دسکتاپ‌های مجازی جداگانه باز کرد. منوی Action Center هم در سمت راست ویندوز تمام هشدارها (Notification) را در دسترس نشان می‌دهد.

مقالات پیشنهادی کاربران
موفقیت هوش مصنوعی سامسونگ در خلق تصاویر متحرک

5. بخش‌های خوب ویندوز ۸ را دارد

مرورگر فایل (File Explorer) ویندوز ۸ در ویندوز ۱۰ هست. امکان File History هم اجازه می‌دهد تا از فایل‌های‌تان به راحتی نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. البته اگر با قابلیت پشتیبان‌گیری ویندوز ۷ راحت‌تر هستید، آن هنوز هم در ویندوز ۱۰ وجود دارد.

6. جستجو کردن راحت‌تر شده است

ابزار جستجوی استارت منو به نوار پایین دستکاپ (Taskbar) انتقال داده شده است. با استفاده از این ابزار جستجو می‌توان نه‌تنها تمام کامپیوتر را گشت، بلکه می‌توان از آن سوال پرسید و پاسخ‌های خوبی هم گرفت.

‌‌‌‌‌

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست