حملات سایبری

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آموزشی
 4. chevron_right
 5. حملات سایبری

حملات سایبری

حمله ی سایبری چیست؟

حملات سایبری جنگ اطلاعاتی طبقه یا مجموعی از تکنیک‌ها شامل جمع آوری، انتقال، حفاظت، ممانعت از دسترسی، ایجاد آشفتگی و افت کیفیت در اطلاعات است که از طریق آن یکی از دو طرف درگیر بر دشمنان خود به مزیتی چشمگیر دست یافته و آن را حفظ می‌کند.

حمله-ی-سایبری-چیست

دامنه ی حملات سایبری

حملات سایبری دامنه متنوعی دارند، از شوخی‌های معمولی گرفته تا کرم‌های مخرب رایانه‌ای که توسط حافظه‌های قابل حمل جا به جا شده و امنیت کلی کشوری را به مخاطره می‌کشند. از آنجایی که امروزه تمامی زندگی ما به تکنولوژی، رایانه‌ها و اینترنت گره خورده است اطمینان از ایمن بودن این ابزارها بسیار حیاتی است

دامنه-ی-حملات-سایبری

انواع حملات سایبری

باج‌افزارهانوعی نرم‌افزار مخرب است که با هدف اخاذی طراحی شده؛ دسترسی به فایل‌ها و یا سیستم کامپیوتری کسب‌وکار را مسدود می‌کند و تا زمانی که پول خواسته شده به فرد مهاجم پرداخت نشود، حمله متوقف نمی‌شود.

باج-افزار

بدافزارهانوعی نرم‌افزار است که با هدف دسترسی غیرمجاز و ایجاد آسیب در یک کامپیوتر طراحی می‌شود.

بدافزار

مهندسی اجتماعیتاکتیکی است که رقیبان از آن استفاده می‌کنند تا از طریق فریب دادن، اطلاعات حساس طرف مقابل خود را به دست آورند. مهندسی اجتماعی اغلب با یکی از دو روش بالا ترکیب می‌شود؛ به‌طوری که طرف را ترغیب می‌کنند بر روی یک لینک دانلود کلیک کند، بدافزار را نصب کند و یا به یک نرم‌افزار مخرب اعتماد کند.

مهندسی-اجتماعی

فیشینگ: عبارت است از ارسال ایمیل‌های جعلی که به ایمیل‌های ارسال شده از سوی منابع قابل اطمینان شباهت دارد. هدف فیشینگ سرقت داده‌های حساسی مانند شماره کارت اعتباری و اطلاعات ورود به حساب کاربری است. فیشینگ را می‌توان متداول‌ترین روش حمله سایبری دانست.

فیشینگ

در چند سال قبل تعداد حملات سايبري به سازمان‌هاي دولتي، و بويژه هسته‌اي بسيار گسترده شده است.

بزرگترین حمله ی سایبری

 آخرين و بزرگ‌ترين حمله سايبري که تاکنون رخ داده، ويروس “اکتبر سرخ” بوده که سيستم‌هاي صدها سازمان دولتي و ديپلماتيک در جهان به خصوص در روسيه از آسياي مياني را مورد حمله خود قرار داده است. “اکتبر سرخ”، نام موجی از حمله‌های سایبری است که برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات انجام شده و به مدت پنج سال ادامه داشته است و هنوز هم به احتمال قوی با یکی از پیچیده‌ترین فناوری‌های الکترونیکی مشغول ارسال اطلاعات به کامپیوترهای مبدا است.

مقالات پیشنهادی کاربران
چطور متوجه هک تلگرام شویم و آن را از بین ببریم؟

بزرگترین-حمله-ی-سایبری

کاربران، قربانی حملات سایبری

كند شدن سرعت رایانه،پدیدارشدن تبلیغات متعدد روی صفحه، پدیدار شدن سایت‌های ناخواسته و نیز تغییر ناخواسته صفحه خانگی رایانه از جمله نشانه‌های ورود هكرها به رایانه كاربر است. از دیگر نشانه های حملات سایبری:

 • برخی از برنامه‌ها یا فایلها کار نمی‌کنند یا باز نمی‌شوند.
 • برخی از فایل‌ها بدون خواست و اجازه شما از سیستم پاک شده‌اند.
 • رمزهای عبور تغییر می یابند.
 • برخی از اطلاعات رایانه شما در شبکه (معمولا اینترنت) قرار داده شده‌اند در حالی که شما اجازه این کار را نداده‌اید.
 • برنامه‌هایی را در سیستم خود می‌بینید که خودتان آنها را نصب نکرده‌اید.
 • در حالی که مشغول به انجام کاری هستید رایانه شما مدام سعی دارد به شبکه متصل شود.

کاربران-قربانی-حملات-سایبری

ایران قربانی حملات سایبری

به گفته کارشناسان امنیت اطلاعات در حوزه سایبر، ایران بزرگترین قربانی حملات سایبری و جاسوسی های اینترنتی در جهان است.حملات اخیر به برخی پرتال ها و سایت های حاکمیتی در ایران اگرچه چندان جدی و خسارت بار نبود اما به عقیده کارشناسان حوزه امنیت اطلاعات حاوی پیام های متعدد و مهمی است. به عقیده ناظران، این حملات هشداری جدی است برای مسئولان و متولیان امنیت سایبری کشور تا روندها و فرایندها را در این حوزه بازبینی کنند و قدرت دفاعی کشور را متناسب با حملات و تهدیدات افزایش دهند.

ایران-قربانی-حملان-سایبری

سرانجام حملات سایبری به ایران

دونالد ترامپ دستور داد تا حملات سایبری به سیستم های کامپیوتری ایران و علی الخصوص در زمینه هدایت پرتاب موشکی تشدید شود.

بعد از انتشار این خبر آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اطلاع داد که در گذشته 33 میلیون حمله سایبری توسط سپر دژفا خنثی شده و هیچ حمله ای به سرانجام نرسیده است.

از همراهی شما سپاسگزاریم برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی ما مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست