انواع مختلف روش چاپ ( print )

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. انواع مختلف روش چاپ ( print )

روش چاپ مختلفی برای چاپ وجود دارد که روش های بلوک ، غلتک ، صفحه نمایش ، انتقال حرارت و جوهر جت و غیره انواعی از آن ها هستند . روش انتقال گرما با سایرین تفاوت دارد زیرا مستلزم انتقال رنگ از طرح چاپ شده روی کاغذ از طریق فاز بخار به الیاف پارچه است . با روش های دیگر رنگ یا رنگدانه از طریق یک رسانه خمیر چاپ روی سطح پارچه اعمال می شود . با این حال فرآیند چاپ جت جوهر یک نوآوری نسبتاً جدید است .

انواع مختلف روش چاپ

چاپ بلوک :

روش چاپ بلوک ها معمولاً از چوب ساخته شده و طرح آن به صورت دستی حک می شود . خمیر چاپ روی سطح طراحی روی بلوک و سپس به پارچه فشار داده می شود . این روند با طرح ها و رنگ های مختلف تکرار می شود تا زمانی که الگوی آن کامل شود .

روش چاپ بلوک یک روند آهسته و پر زحمت است و برای استفاده در حجم های بالای تجاری مناسب نیست . این روشی است که هنوز هم در کشورهای آسیای شرقی استفاده می شود .

چاپ غلتکی :

روش چاپ غلتکی به دلیل سرعت بسیار زیاد ممکن است به دلیل تولید بسیار طولانی در طول دوره های طولانی ترجیح داده شود . همچنین این یک تکنیک همه کاره است زیرا می توان به طور همزمان تا دوجین رنگ مختلف را نیز چاپ کرد . تجهیزات اصلی چاپ غلتک ، که در شکل زیر نشان داده شده است ، شامل تعدادی غلتک است که در آن ها طرح قرار دارد . برای هر رنگی که چاپ می شود یک غلتک چاپ جداگانه وجود دارد . هر یک از غلتک ها تحت فشار بر روی آهن روی پارچه می چرخند . روتختی و پشت پارچه روی غلتک فشار در زیر پارچه می چرخد ​​و برای چاپ پارچه پشتیبانی انعطاف پذیر را فراهم می کند بعد از مرحله برداشت ، پارچه به مراحل خشک کردن و بخار شدن می رود .

روش چاپ

چاپ صفحه نمایش :

این نوع چاپ به دلیل تطبیق پذیری و توسعه دستگاه های چاپ صفحه دوار که قادر به تولید بسیار بالایی از تولید هستند ، در سال های اخیر از آن بسیار مورد استفاده قرار گرفته است . در سراسر جهان ، 61 درصد از پارچه های چاپ شده با روش صفحه دوار و 23 درصد با چاپ صفحه مسطح تولید می شوند .

دو نوع اساسی از روند چاپ صفحه وجود دارد ، چاپ صفحه تخت و روش چاپ صفحه دوار .

چاپ انتقال حرارت :

روش چاپ انتقال حرارت شامل انتقال یک طرح از یک رسانه به دیگری است . متداول ترین شکل مورد استفاده ، چاپ انتقال حرارت است که در آن طرح ابتدا با استفاده از ماشین آلات چاپ معمولی روی کاغذ مخصوص چاپ می شود . این کاغذ سپس در تماس نزدیک با پارچه قرار می گیرد و گرم می شود ، وقتی رنگ ها متعالی می شوند و از طریق مرحله بخار به پارچه منتقل می شوند .

چاپ جوهر جت :

این نوع چاپ عمدتاً برای کارهای گرافیکی بکار می رود ، اما مزایای احتمالی کاهش در مقیاس زمانی از طراحی اولیه تا تولید نهایی باعث شده است تا فعالیت بسیار زیادی در توسعه این فناوری برای چاپ پارچه و فرش انجام شود .

چاپ فرش :

روش چاپ فرش ها تنها پس از معرفی فرش های خمیده در اواخر دهه 50 اهمیت پیدا کرد . تا آن زمان بازار تحت سلطه فرش های بافته شده ویلتون بود و طرح های آکسمینستر به خوبی تثبیت شده بود ، اما تا دهه 1980 تولید فرش پاشیده حدود 80 درصد (براساس منطقه) تولید اروپا را تشکیل می داد . طیف الگوهای ممکن برای تولید با استفاده از ماشین آلات tufting محدود بوده و تمایل به ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در طراحی برای این نوع فرش ها وجود دارد .

روش چاپ

چاپ  Warp :

این نوع چاپ برای چاپ طرح روی ورقه نخ های تار قبل از بافتن استفاده می شود . پر کردن یا به رنگ سفید یا بی رنگ است و جلوه ای خاکستری در قسمت های طرح ایجاد می شود .

چاپ عکاسی :

روشی برای چاپ از غلطک های فتوگرام شده . طراحی نتیجه مانند عکس به نظر می رسد . طرح ها همچنین ممکن است بر روی صفحه ابریشم که در چاپ صفحه استفاده می شود ، عکاسی شوند .

چاپ رنگدانه :

روش چاپ با استفاده از رنگدانه ها به جای رنگ . رنگدانه ها به فیبر نفوذ نمی کنند اما با استفاده از رزین های مصنوعی که پس از استفاده از آن استفاده می شوند ، به سطح پارچه می چسبند . رنگدانه ها نامحلول هستند و کاربرد آن به شکل امولسیون های روغنی در روغن یا روغن در آب از خمیر و رنگدانه است . رنگ های تولید شده دارای ویژگی های ترد بودن ، روشن و عموماً چرب هستند .

چاپ Blotch :

فرایندی که در آن رنگ پس زمینه یک طرح چاپ می شود نه خود رنگ اصلی .

چاپ سوختگی :

این روش چاپ ، روشی است برای چاپ برای به دست آوردن طرح برجسته در زمین کاملاً روشن . این طرح با یک ماده شیمیایی مخصوص روی پارچه بافته شده از جفت موضوعات از الیاف مختلف اعمال می شود . سپس با عمل شیمیایی یکی از الیاف بصورت محلی از بین می رود . چاپ سوخته اغلب در مخمل استفاده می شود . محصول این عملیات به عنوان چاپ سوخته شناخته می شود .

چاپ مستقیم :

روش چاپ مستقیم فرآیندی که در آن رنگ برای طرح های مورد نظر مستقیماً روی پارچه سفید یا رنگی اعمال می شود ، همانطور که از چاپ تخلیه متمایز می شود و در برابر چاپ مقاومت می کند .

چاپ تخلیه :

در روش چاپ تخلیه “سفید” ، پارچه به رنگ تکه ای می شود ، سپس با خمیر حاوی ماده شیمیایی چاپ می شود که باعث کاهش رنگ می شود و از این طریق رنگ مورد نظر را از بین می برد . در چاپ تخلیه “رنگی” ، به منظور جایگزینی رنگ تخلیه شده با سایه دیگر ، رنگی به خمیر تخلیه اضافه می شود .

چاپ Intaglio :

روش چاپ intaglio یکی از تصاویری است که در آن تصویر از یک طرح شکافی که در سطح صفحه قرار دارد و یا در سطح صفحه قرار گرفته است چاپ می شود . در این نوع چاپ جوهر در زیر سطح صفحه قرار دارد و با استفاده از پرس intaglio به کاغذ منتقل می شود .

این پرس سنگین با یک تخت فلزی مسطح می باشد که بین دو غلطک معلق است . از پتو ها برای نرم کردن و پخش فشار استفاده می شود و به شما کمک می کند تا کاغذ مرطوب شده را به قسمت های عمیق تر صفحه بشقاب منتقل کنید .

امداد چاپ :

روش چاپ امداد بخشی است که در آن تصویر از طرحی روی سطح یک بلوک بلند شده چاپ می شود . صفحه با جدا کردن قسمت هایی از بلوک که نمی خواهید در طرح ظاهر شود و جوهر نورد روی سطح بالا ساخته شده است . در این نوع چاپ جوهر در بالای بلوک قرار دارد و تحت فشار نور به کاغذ منتقل می شود .

محبوب ترین نمونه های این سبک از چاپ ، قلمه چوبی و لاینوکت است . مطبوعات چاپی امداد معمولاً دارای صفحه ای هستند که بلوک روی آن قرار گرفته است و یک کاغذ خشک قرار داده شده در بالا و یک سطح مخصوص پایین آورده می شود تا کاغذ را روی بلوک فشار دهد .

چاپ سنگی :

سنگ نگاری به هنرمند اجازه می دهد تا مستقیماً روی سطح یک صفحه سنگی یا فلزی نقاشی کند . تصویر با استفاده از مواد روغنی روی سطح حساس به گریس ایجاد می شود تا جوهر را بپذیرد و مابقی آن را با مواد بر پایه آب برای دفع جوهر استفاده کند . مشخصه تصویر حاصل ، اغلب یک رنگ مانند مداد رنگی یا نقاشی خط و جوهر است . روند چاپ سنگ چاپی خنثی است و به یک صفحه طولانی نیاز دارد که روی آن کاغذ و صفحه در کنار هم قرار می گیرند . یک غلتک به طول تمام طول تخت عبور می کند و جوهر را از روی صفحه می کشد و سپس دوباره می گذرد و دوباره جوهر را روی کاغذ می گذارد .

چاپ خطی :

چاپ خطی فرآیندی است که در آن از پیاده سازی مسطح ( معمولاً یک دستگاه فشار ) استفاده می شود تا جوهر را از طریق یک استنسیل و به طور مستقیم روی کاغذ زیر آن بکشاند . معروف ترین شکل این سبک از چاپ ، چاپ صفحه نامیده می شود ، جایی که مش روی یک قاب کشیده می شود ، قسمت هایی مسدود شده و یک جوراب مشبک در میان مش کشیده می شود ، تصویر را در مناطق مسدود شده چاپ می کند . چاپ خطی نوعی محبوب از هنرهای تجاری مانند چاپ روی پارچه و تصاویر بزرگ به سبک پوستر است و به هیچ نوع چاپی احتیاج ندارد .

چاپ یکنواخت :

چاپ یکنواخت ، یک تصویر منحصر به فرد است که از ماتریس گرفته می شود و به جای اینکه مستقیماً روی کاغذ کشیده یا نقاشی شود . تصویر روی سطح صاف یک صفحه که معمولاً از جنس پلاستیک است ، نقاشی شده است . معمولاً با استفاده از یک پرس intaglio چاپ می شود . از آنجا که جزئیات تصویر با فرآیند چاپ صفحه حذف می شود ، چاپ قابل تکرار نیست .

مقالات پیشنهادی کاربران
آنچه باید درباره اصطلاحات طراحی چاپ بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست