اسمبل سیستم

رایانه سفارشی سیستمی است که از اجزای موجود معمولاً اجزای تجاری خارج از قفسه (COTS) مونتاژ می شود نه این که از یک تامین کننده سیستم رایانه ای به صورت کامل و آماده خریداری شود و همچنین به عنوان اسمبل سیستم شناخته می شود. کامپیوترهای سفارشی معمولاً در مقایسه با خرید رایانه از قبل ساخته شده ارزان تر می شوند زیرا این کار از کار مرتبط با ساخت رایانه مستثنی است و در عوض کار توسط کاربر نهایی در مونتاژ کامپیوترهای خانگی ساخته می شود.

اسمبل سیستم
اسمبل سیستم حرفه ای

اسمبل سیستم حرفه ای

در یک زمان ساخت رایانه های شخصی رومیزی یک سرگرمی محبوب بود. نه تنها کسی می تواند دسکتاپی را بسازد که عملکرد بهتری نسبت به مدل های پیش ساخته ساخته شده در فروشگاه های خرده فروشی داشته باشد بلکه شخصی که کامپیوتر خود را می سازد ممکن است هر کدام از اجزای مورد نظر خود را اضافه کند از چندین هارد دیسک، کیس های مختلف، کارت گرافیک با عملکرد بالا، خنک کننده مایع، چند منظوره پیکربندی های مانیتور با وضوح بالا یا استفاده از سیستم عامل های جایگزین بدون پرداخت لایسنس مایکروسافت.

از آنجا که سیستم ها و  رایانه های از قبل ساخته شده از نظر کیفیت و کارایی پیشرفت می کردند و تولیدکنندگان گزینه های بیشتری را ارائه می دادند ساخت رایانه های شخصی برای اکثر کاربران مقرون به صرفه نبود و این سرگرمی کاهش یافت. محبوبیت روزافزون لپ تاپ ها و تبلت ها منجر به اولین روش طراحی موبایل شد که تکثیر اقتصادی آن برای سازندگان خانه دشوار است. اخیراً قطعات کامپیوتر ارزان شده اند و مردم دوباره شروع به ساخت رایانه می کنند. با ظهور هدست های واقعیت مجازی (VR) مانند HTC Vive تقاضا برای عملکرد بالا افزایش یافته است. بازی های رقابتی با مسابقات اختصاصی خاص خود سازندگان بیشتری را به دلیل شخصی سازی موثرتر در عملکرد اسمبل سیستم به وجود آورده اند.

اسمبل سیستم گیمینگ

تقریباً همه رایانه های شخصی و برخی از لپ تاپ ها از قطعات استاندارد به راحتی قابل تعویض ساخته شده اند. حتی در بازار تخصصی تر لپ تاپ ها درجه قابل توجهی از اسمبل سیستم گیمینگ در طراحی اصلی وجود دارد اگرچه ممکن است برای کاربران نهایی به راحتی قابل دسترسی نباشد. اگرچه مادربردها به طور تخصصی کار می کنند که فقط با پردازنده های Intel یا AMD کار می کنند اما تمام قسمت های دیگر مانند پردازنده های گرافیکی، رم و غیره برای هر گونه نصب استاندارد شده اند. در دسترس بودن اجزای رایج رایانه منجر به توسعه مونتاژ رایانه شخصی سفارشی در مقیاس کوچک شده است. به اصطلاح تولید کنندگان رایانه های شخصی جعبه سفید و خدمات تجاری “ساختن به سفارش” تجاری از اندازه های کوچک تأمین محلی تا عملیات بزرگ بین المللی در ابعاد مختلف هستند.

اسمبل سیستم گیمینگ
اسمبل سیستم حرفه ای

بستن سیستم حرفه ای

کیت های رایانه ای شامل تمام سخت افزارها (و بعضاً نرم افزارهای سیستم عامل نیز) مورد نیاز برای ساخت یک رایانه کامل هستند. از آنجا که اجزای سازنده از قبل توسط فروشنده انتخاب می شوند مراحل برنامه ریزی و طراحی پروژه بستن سیستم حرفه ای حذف می شود و تجربه سازنده صرفاً جمع آوری رایانه و نصب سیستم عامل خواهد بود. تأمین کننده کیت همچنین باید اطمینان حاصل کند که سازگار هستند.

اسمبل سیستم اقتصادی

مانند رایانه های تولید انبوه، اسمبل سیستم اقتصادی اغلب برای انواع خاصی از کاربران و حتی گروه های سنی مختلف مورد هدف قرار می گیرند. از آنجا که به عنوان مثال بسیاری از سازندگان رایانه های خانگی گیمر هستند و از آنجا که گیمرها اغلب افراد جوانی هستند رایانه های بدون لبه که به عنوان “سیستم های بازی” به بازار عرضه می شوند و اغلب شامل ویژگی هایی مانند چراغ های نئون و موارد با رنگ روشن و همچنین ویژگی هایی که بیشتر با عملکرد مرتبط هستند مانند یک پردازنده سریع، مقدار زیادی RAM و یک کارت گرافیک قدرتمند.

اسمبل سیستم اقتصادی

مزایای اسمبل سیستم

– ساخت رایانه ای متناسب با نیاز کاربر از نظر کیفیت، قیمت و در دسترس بودن.

– برای بازیافت رایانه قدیمی یا به روزرسانی اجزای داخلی مانند مادربرد ، CPU ، کارت ویدیو و غیره

– برای ساخت یک رایانه عالی فقط با استفاده از قطعات با کیفیت بالا برای بازی ، مالتی مدیا یا سایر کارهای سخت گیرانه.

– برای جلوگیری از استفاده از نرم افزارهای آزمایشی و سایر اضافات کمیسیون محور که قبل از حمل و نقل در رایانه های رایج در بازار انجام می شود.

– برای اطمینان از استفاده از قطعات استاندارد صنعت برای سازگاری سیستم عامل یا به روزرسانی ساخت اولیه در تاریخ بعد با کمترین دردسر.

– لذت بردن ، رضایت شخصی و تجربه آموزشی.

معایب اسمبل سیستم

– یک سیستم ضعیف طراحی شده ممکن است ایراداتی داشته باشد که در هنگام آزمایش سازنده در معرض آن قرار گیرد. موردی که براساس ظاهر انتخاب شده در صورت اورکلاک پردازنده ممکن است تهویه ضعیفی داشته باشد.

– شخصی که یک رایانه شخصی را مونتاژ می کند باید خود را در مورد نحوه کارکرد همه اجزا و نحوه تعامل آنها آموزش دهد و مواردی مانند جریان هوا، سازگاری هر یک از اجزا با سایر اجزا، محدودیت های فضای داخل کیس کامپیوتر، خطوط PCIe و شکاف ها از مهمترین نکات برای آموزش هستند.

– عدم پشتیبانی فنی و محافظت از ضمانت، غیر از آنچه ممکن است توسط تک تک فروشندگان و نرم افزار ارائه شود. شخصی که یک رایانه شخصی را مونتاژ می کند باید تخصص لازم برای حفظ سیستم را داشته باشد و از تولیدکنندگان به کمک کم نیاز دارد.

اسمبل سیستم حرفه ای برای رندر

اکثر رایانه های تولیدی رایج از قطعات رایج یا ارزان قیمت مانند گرافیک داخلی و صوتی استفاده می کنند. در حالی که لوازم جانبی یکپارچه صرفه جویی چشمگیری در اقتصاد ایجاد می کنند (و رضایت بسیاری از کاربران را جلب می کند) اما این گزینه ها معمولاً در شرایط سخت افزاری مانند بازی های فعلی، CAD و تولید رسانه ها، عملکرد سخت افزاری خاصی ندارند.

اسمبل سیستم حرفه ای در بین گیمرها، مهندسان یا سایر افرادی که عملکرد بیشتری از یک مولفه خاص نسبت به کاربر عادی می خواهند رایج است. به عنوان مثال یک گیمر با استفاده از پردازنده مرکزی و درایو دیسک کمی عقب، تفاوت را صرف کارت گرافیک اختصاصی با توانایی بیشتری می کند.

علاوه بر این کسانی که نیازهای رایانه ای خاصی دارند معمولاً از اینکه می توانند برخی از مولفه ها را متناسب با نیازهای خود و نیازهای تکاملی نرم افزار مورد استفاده ارتقا دهند، قدردانی می کنند در یک رایانه شخصی ساخته شده اجزای پشتیبانی (مانند واحد منبع تغذیه ، مادربرد یا حتی شاسی) برای پذیرش اجزای سازنده با کارایی بالا مناسب نیستند. ساخت یک سیستم با توجه به توسعه آینده امکان چنین ارتقائاتی را فراهم می کند که به نوبه خود بسیار ارزان تر از خرید یک رایانه کاملاً جدید است هر زمان که اجزای جداگانه منسوخ شوند یا برای تأمین نیازهای کاربر ناکافی باشند.

رایانه های شخصی پیشرفته غالباً در حوزه کاربردهای سنگین پردازنده و یا استفاده از حافظه مانند رایانه شخصی چندرسانه ای، کامپیوتر سینمای خانگی، تولید موسیقی، مهندسی و بسیاری موارد دیگر قرار دارند. به طور کلی یک سیستم سطح بالا قادر به پاسخگویی به خواسته های بازی است و می تواند به همین ترتیب مورد استفاده قرار گیرد. تفاوت عمده بین رایانه های پیشرفته و رایانه های شخصی به احتمال زیاد تنها انتخاب کارت گرافیک است زیرا آنها اکثر اجزای دیگر را به اشتراک می گذارند. در حالی که ممکن است یک کامپیوتر پیشرفته با کاربرد بالا در مزرعه رندر یا به عنوان سرور پرونده مورد استفاده قرار گیرد و اجزای مورد نظر برای این استفاده (مانند GPU سریع برای ارائه یا ذخیره سازی با عملکرد بالا برای سرویس دادن به پرونده ها) ارائه شوند. بیشتر بازی ها در زمان واقعی انجام می شود بنابراین با یک کامپیوتر بازی، تمام اجزای سازنده در ایجاد یک تجربه بی عیب و نقص و یکپارچه اهمیت دارند. برای اسمبل سیستم می توانید به وب سایت تبلیغات اصفهان مراجعه نمایید.