آنچه باید درباره اصطلاحات طراحی چاپ بدانید

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. آنچه باید درباره اصطلاحات طراحی چاپ بدانید

اگر تاکنون با یک شرکت طراحی روی یک سند چاپی یا بنر تبلیغاتی کار کرده اید ، ممکن است گاهی به نظر برسد که آن ها به یک زبان خارجی (اصطلاحات طراحی چاپ) دنیای طراحی چاپ شامل کلمات و عبارات بسیاری است که برای یک فرد متوسط ​​ناآشنا است ، صحبت می کنند.

اصطلاحات طراحی چاپ

ما در این مقاله ، واژه نامه اصلی اصطلاحات مهم طراحی چاپ را آماده کرده ایم. پس با ما همراه باشید.

مهم ترین اصطلاحات طراحی چاپ

Bleed

این به هر عنصر طراحی روی یک قطعه چاپی که از لبه کاغذ امتداد دارد اطلاق می شود . طراحان با تنظیم سند با علامت Bleed ، به طور معمول اندازه گیری 0.125 اینچ از ناحیه تصویر چاپ شده را در نظر می گیرند .

CMYK

یکی از اصطلاحات طراحی چاپ CMYK است و CMYK مخفف ترکیبی از رنگ های جوهر است که معمولاً در فرآیند 4 رنگی یا چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد : cyan (آبی) ، مژگان ، زرد و سیاه (که توسط “K” نشان داده شده است) . تصاویر موجود در اسناد چاپی همیشه در CMYK چاپ می شوند و قبل از چاپ باید از سایر قالب های رنگی به CMYK تبدیل شوند ، مگر اینکه اجرای رنگی با پانتون کم باشد .

Pantone colors

یکی دیگر از اصطلاحات طراحی چاپ Pantone colors است و به عنوان PMS (سیستم تطبیق رنگ Pantone) شناخته می شود ، این ها مجموعه ای از رنگ های جهانی را تشکیل می دهند که هر چاپگر در جهان می تواند آن را تکرار کند . هر رنگ Pantone دارای کدهای رنگی CMYK ، RGB ، شش ضلعی و Pantone است . استفاده از این کدها به ایجاد ثبات رنگ در کل مواد چاپی و مارک دیجیتال کمک می کند .

Crop marks

چاپگرها معمولاً چندین چاپ را روی یک صفحه بزرگ کاغذ جای می دهند . علائم برش مشخص می کند که چاپگر باید در قطعه چاپی نهایی چه برش هایی را ایجاد کند . همچنین از آن ها برای برش و جدا کردن کاغذ اضافی و سایر چاپ ها استفاده می شود .

Digital printing

یکی دیگر از اصطلاحات طراحی چاپ Digital printing است . چاپ دیجیتال نیز به عنوان چاپ فرآیند 4 رنگ شناخته می شود ، مخصوصاً برای رنگ  CMYK. برای مقادیر کمتری (250 تا 1000 قطعه) مقرون به صرفه است ، زیرا به چاپگر نیاز به کارهای کمتری دارد .

اصطلاحات طراحی چاپ

Finish

این به کیفیت سطح کاغذ مورد استفاده برای قطعه چاپی اشاره دارد . انواع مختلف کاغذ به پایان رسیده ، از جمله مات ، درخشش ، براق و یا بافت . اتمام هایی که معمولاً استفاده می شوند شامل براق و مات هستند .

Offset printing

یکی دیگر از اصطلاحات طراحی چاپ Offset printing است . چاپ افست معمولاً برای کارهای چاپی بزرگتر از 1000 قطعه و بالاتر استفاده می شود . چاپگر برای هر رنگ صفحه مختلفی تنظیم می کند و برای ایجاد قطعه چاپی نهایی ، هر چاپ را از طریق هر صفحه رنگی اجرا می کند . این امر به تنظیم بیشتری از طرف چاپگر نیاز دارد . اما این امکان را برای استفاده از هر دو رنگ CMYK و Pantone در مطبوعات فراهم می کند و امکان اجرای اولیه بیشتر و همچنین اجرای مجدد برای کارهای چاپی بزرگتر را فراهم می آورد .

PPI/DPI

PPI مخفف “پیکسل در هر اینچ” است . DPI نیز مخفف “نقاط در هر اینچ” می باشد . از هر دو برای برقراری ارتباط وضوح تصاویر استفاده می شود و از آنجا که به اندازه گیری یکسان اشاره می کنند ، می توان به صورت قابل تعویض استفاده کرد دو اندازه گیری استاندارد PPI وجود دارد که 72ppi به وضوح مطلوب برای صفحه رایانه اشاره می کنند و 300 ppi برای وضوح تصویر بهینه معمولی استفاده می کنند .

قبل از ارسال برای چاپ ، تصاویر اسناد چاپی باید همیشه در 300 ppi باشند . در غیر این صورت آن ها مبهم و تار به نظر می رسند . اگر تصاویر 300 ppi چاپ مبهم هستند ، بدین معنی است که آن ها برای ناحیه چاپ تصویر بسیار کوچک هستند و به تصویر بزرگتر نیاز است . بزرگتر کردن عکس در فتوشاپ ، مشکل پیکسلاسیون را برطرف نمی کند .

RGB

 RGB مخفف ” قرمز ، سبز و آبی ” است و رنگ هایی که تمام ترکیب های رنگی را که در صفحه رایانه مشاهده می کنید ، تشکیل می دهند . اسناد و تصاویر تنظیم شده برای مشاهده صفحه به طور معمول در RGB هستند . برای استفاده از تصاویر برای چاپ ، آن ها باید به CMYK در Photoshop تبدیل شوند . همچنین کمک می کند تا از 300 ppi در اطمینان حاصل شود ، زیرا تصاویر گرفته شده از اینترنت معمولاً برابر با 72 ppi هستند و ممکن است به اندازه کافی برای چاپ مناسب نباشند .

اثبات بعد از آماده سازی فایل های طراحی نهایی ، چاپگر اثبات چاپ را تنظیم می کند ، که به طور معمول یک فایل دیجیتال با فرمت PDF است . قبل از ارسال قطعه برای چاپ ، اثبات چاپ برای شناسایی هر نوع طراحی یا مسائل مربوط به محتوا ضروری است . پس از تأیید اثبات ، دیگر نمی توانید تغییراتی ایجاد کنید . بهترین راه برای بررسی پرونده اثبات دیجیتال ( در صورت وجود PDF ) باز کردن آن و مشاهده دقیق آن در Adobe Acrobat است. آن را برای بررسی بر روی رایانه منزل یا محل کار خود چاپ نکنید ، زیرا این چاپگرها از جوهرها و تکنیک های مختلفی استفاده نمی کنند که مطابق چاپگرهای حرفه ای باشد . مشاهده اثبات در صفحه کامپیوتر نزدیک ترین چیزی است که می توانید به محصول نهایی واقعی بدست آورید .

اگر طراح گرافیک شما اصطلاحی را که درک نمی کنید استفاده می کند ، همیشه توضیحی بخواهید . بهتر است شما درک بهتری از اصطلاحات اساسی طراحی چاپ بدست آورید .

مقالات پیشنهادی کاربران
راهنمای شروع کننده برای ایجاد وبینار ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست