آنچه باید درباره اصطلاحات طراحی چاپ بدانید

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. آنچه باید درباره اصطلاحات طراحی چاپ بدانید

اگر تاکنون با یک شرکت طراحی روی یک سند چاپی یا بنر تبلیغاتی کار کرده اید ، ممکن است گاهی به نظر برسد که آن ها به یک زبان خارجی (اصطلاحات طراحی چاپ) دنیای طراحی چاپ شامل کلمات و عبارات بسیاری است که برای یک فرد متوسط ​​ناآشنا است ، صحبت می کنند .

اصطلاحات طراحی چاپ

ما در این مقاله ، واژه نامه اصلی اصطلاحات مهم طراحی چاپ را آماده کرده ایم . پس با ما همراه باشید .

Bleed

این به هر عنصر طراحی روی یک قطعه چاپی که از لبه کاغذ امتداد دارد اطلاق می شود . طراحان با تنظیم سند با علامت Bleed ، به طور معمول اندازه گیری ۰٫۱۲۵ اینچ از ناحیه تصویر چاپ شده را در نظر می گیرند .

CMYK

یکی از اصطلاحات طراحی چاپ CMYK است و CMYK مخفف ترکیبی از رنگ های جوهر است که معمولاً در فرآیند ۴ رنگی یا چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد : cyan (آبی) ، مژگان ، زرد و سیاه (که توسط “K” نشان داده شده است) . تصاویر موجود در اسناد چاپی همیشه در CMYK چاپ می شوند و قبل از چاپ باید از سایر قالب های رنگی به CMYK تبدیل شوند ، مگر اینکه اجرای رنگی با پانتون کم باشد .

Pantone colors

یکی دیگر از اصطلاحات طراحی چاپ Pantone colors است و به عنوان PMS (سیستم تطبیق رنگ Pantone) شناخته می شود ، این ها مجموعه ای از رنگ های جهانی را تشکیل می دهند که هر چاپگر در جهان می تواند آن را تکرار کند . هر رنگ Pantone دارای کدهای رنگی CMYK ، RGB ، شش ضلعی و Pantone است . استفاده از این کدها به ایجاد ثبات رنگ در کل مواد چاپی و مارک دیجیتال کمک می کند .

Crop marks

چاپگرها معمولاً چندین چاپ را روی یک صفحه بزرگ کاغذ جای می دهند . علائم برش مشخص می کند که چاپگر باید در قطعه چاپی نهایی چه برش هایی را ایجاد کند . همچنین از آن ها برای برش و جدا کردن کاغذ اضافی و سایر چاپ ها استفاده می شود .

Digital printing

یکی دیگر از اصطلاحات طراحی چاپ Digital printing است . چاپ دیجیتال نیز به عنوان چاپ فرآیند ۴ رنگ شناخته می شود ، مخصوصاً برای رنگ  CMYK. برای مقادیر کمتری (۲۵۰ تا ۱۰۰۰ قطعه) مقرون به صرفه است ، زیرا به چاپگر نیاز به کارهای کمتری دارد .

اصطلاحات طراحی چاپ

Finish

این به کیفیت سطح کاغذ مورد استفاده برای قطعه چاپی اشاره دارد . انواع مختلف کاغذ به پایان رسیده ، از جمله مات ، درخشش ، براق و یا بافت . اتمام هایی که معمولاً استفاده می شوند شامل براق و مات هستند .

Offset printing

یکی دیگر از اصطلاحات طراحی چاپ Offset printing است . چاپ افست معمولاً برای کارهای چاپی بزرگتر از ۱۰۰۰ قطعه و بالاتر استفاده می شود . چاپگر برای هر رنگ صفحه مختلفی تنظیم می کند و برای ایجاد قطعه چاپی نهایی ، هر چاپ را از طریق هر صفحه رنگی اجرا می کند . این امر به تنظیم بیشتری از طرف چاپگر نیاز دارد . اما این امکان را برای استفاده از هر دو رنگ CMYK و Pantone در مطبوعات فراهم می کند و امکان اجرای اولیه بیشتر و همچنین اجرای مجدد برای کارهای چاپی بزرگتر را فراهم می آورد .

PPI/DPI

PPI مخفف “پیکسل در هر اینچ” است . DPI نیز مخفف “نقاط در هر اینچ” می باشد . از هر دو برای برقراری ارتباط وضوح تصاویر استفاده می شود و از آنجا که به اندازه گیری یکسان اشاره می کنند ، می توان به صورت قابل تعویض استفاده کرد دو اندازه گیری استاندارد PPI وجود دارد که ۷۲ppi به وضوح مطلوب برای صفحه رایانه اشاره می کنند و ۳۰۰ ppi برای وضوح تصویر بهینه معمولی استفاده می کنند .

قبل از ارسال برای چاپ ، تصاویر اسناد چاپی باید همیشه در ۳۰۰ ppi باشند . در غیر این صورت آن ها مبهم و تار به نظر می رسند . اگر تصاویر ۳۰۰ ppi چاپ مبهم هستند ، بدین معنی است که آن ها برای ناحیه چاپ تصویر بسیار کوچک هستند و به تصویر بزرگتر نیاز است . بزرگتر کردن عکس در فتوشاپ ، مشکل پیکسلاسیون را برطرف نمی کند .

RGB

 RGB مخفف ” قرمز ، سبز و آبی ” است و رنگ هایی که تمام ترکیب های رنگی را که در صفحه رایانه مشاهده می کنید ، تشکیل می دهند . اسناد و تصاویر تنظیم شده برای مشاهده صفحه به طور معمول در RGB هستند . برای استفاده از تصاویر برای چاپ ، آن ها باید به CMYK در Photoshop تبدیل شوند . همچنین کمک می کند تا از ۳۰۰ ppi در اطمینان حاصل شود ، زیرا تصاویر گرفته شده از اینترنت معمولاً برابر با ۷۲ ppi هستند و ممکن است به اندازه کافی برای چاپ مناسب نباشند .

اثبات بعد از آماده سازی فایل های طراحی نهایی ، چاپگر اثبات چاپ را تنظیم می کند ، که به طور معمول یک فایل دیجیتال با فرمت PDF است . قبل از ارسال قطعه برای چاپ ، اثبات چاپ برای شناسایی هر نوع طراحی یا مسائل مربوط به محتوا ضروری است . پس از تأیید اثبات ، دیگر نمی توانید تغییراتی ایجاد کنید . بهترین راه برای بررسی پرونده اثبات دیجیتال ( در صورت وجود PDF ) باز کردن آن و مشاهده دقیق آن در Adobe Acrobat است. آن را برای بررسی بر روی رایانه منزل یا محل کار خود چاپ نکنید ، زیرا این چاپگرها از جوهرها و تکنیک های مختلفی استفاده نمی کنند که مطابق چاپگرهای حرفه ای باشد . مشاهده اثبات در صفحه کامپیوتر نزدیک ترین چیزی است که می توانید به محصول نهایی واقعی بدست آورید .

اگر طراح گرافیک شما اصطلاحی را که درک نمی کنید استفاده می کند ، همیشه توضیحی بخواهید . بهتر است شما درک بهتری از اصطلاحات اساسی طراحی چاپ بدست آورید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − 14 =

فهرست